İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Infoclimat'ta dolasirken 99 Subat'ina denk geldim cok ilginc bir ay olmus. En dusuk sicaklik ortalamasi 0 derece yani bu Marttan bile 1 derece daha dusuk ama sadece 1 kere kar yagmis 5 cm tutmus. O sicaklik ortalamasina cok az kar almis Istanbul.

• Infoclimat'ta dolasirken 99 Subat'ina denk geldim cok ilginc bir ay olmus. En dusuk sicaklik ortalamasi 0 derece yani bu Marttan bile 1 derece daha dusuk ama sadece 1 kere kar yagmis 5 cm tutmus. O sicaklik ortalamasina cok az kar almis Istanbul.

sanırım 2003 şubatıda efsane sistem denk gelmesede , en çok kar görülen aylardan biri olmuş İstanbul da

• Günaydın cümleten. Çok güzel ve çok özel bir sezonu geride bıraktık. Bu saatten sonra karlı sistem her anlamda zarar verir. Artık doğanın uyanma zamanı. Önümüzdeki kışa kadar bol orajlı günler olur umarım. Bu arada yılda en az 2 sistem almayı özlemişim. Önümüzdeki sene yine en az 2 sistem ile geçmesi dileğiyle.

• Günaydın cümleten. Çok güzel ve çok özel bir sezonu geride bıraktık. Bu saatten sonra karlı sistem her anlamda zarar verir. Artık doğanın uyanma zamanı. Önümüzdeki kışa kadar bol orajlı günler olur umarım. Bu arada yılda en az 2 sistem almayı özlemişim. Önümüzdeki sene yine en az 2 sistem ile geçmesi dileğiyle.

doğa ne yapacagini bizden daha iyi bilir bence.emir aldigi yere gore davraniyor.

• herkeze günaydın açıkçası ben doydum artık bu saatten sonra kar yağsın istemem neredeyse nisan ayına girdik baharı özledik hala kar bekleyene saygı duyarım ancak herşey kararında güzel derim ben

kutuplardaki mevsim anamolisi çok korkutucu boyutta 30 derece normalin üzerinde ısınma ne demek bunun bir bedeli olacak hepimiz sevindik çok güzel kar geldi ama bu olayın gidişi hiç iyi değil işin kötü yanı ne bizde nede dünyada yeterince tepki yok neler olabileceğini hepimiz biliyoruz ama başımıza gelene kadar bekleme kararı aldık sanırım .malum ukrayna savaşıda buna tuz biber olacak enerjiye olan ihtiyaç doğa ile ilgili hassasiyetleri azaltacak malesef ,enerjiye kavuşalımda yapacak bir şey yok gibi bir durum var bu son derece yanlış herşeye bir çare bir alternatif bulunur ama nefes almadan ne kadar yaşayabiliriz bunu kimse düşünmüyor

oturup burda küresel boyutta bu işin durumunu tespit etmek için yazmıyorum bunları bizimde yapacak birşeylerimiz olmalı bu konuda bir farkındalık olacaksa bu devletler düzeyinde değil vatandaş ,halk,sivil toplum ne derseniz artık daha mikro düzeyde olacak

bundan 3-5 sene önce ne yapabilirim diye düşündüm ben dudullu organizede çalışıyorum havalar soğudumu bizim buralarda başlarlar soba yakmaya yaksınlar ne olacak haklısınız ama sobada odun yanar kömür yanar dimi burda o sobaların içine kullanılmış yağ döken var plastik yakan var genelde mobilya üretimi var burda o kırpık süngerlerden ellerine ne geçerse yakarlar kapraka bir duman çıkar o kadar kötü kokarki sokaktan geçemezsin bir tek yerden gelen duman birden fazla sokağı boğar resmen ve bunun yüzlerce yerde olduğunu düşünün bizim buralarda çalışan yaşayan varsa bilir

bende inat ettim cep telefonumla hepsini videoya çektim belki 20-30 tane yer ümraniye belediyesini aradım dedim böyle böyle bir durum var şikayet etmek istiyorum ne yapabilirim bana bir mail adresi verdiler şikayetinizi yazın tespit ettiyseniz adresleri belirtin dediler

bu işlerden çok anlamam o zamanlar maile bir dünya video koydum hepsini izlemeye kalksan bir saat ten uzun mail gitmiyor tabi oturdum her bir adres için ayrı bir mail attım her videoyuda 5 saniyeye düşürdüm 20-30 tane adres maili attım sonrada telefon açtım böyle bir mail attım diye aradan bir hafta falan geçti bana bir mail geldi ümraniye belediyesi şikayet edilen adreslerde böyle bir durumun olmadığı tespit edilmiş

yani gidip bakmışlar böyle bir şey yokmuş

yani diyeceğim o ki bu işin ayrımı gayrımı olmaz partisi bilmemnesi olmaz hepimiz bir şeyler yapmalıyız elimizden ne gelirse kimsenin uğraşıcak hali yok biliyorum heipimiz ekmek kavgasındayız ama mecburuz bu konuda bir farkındalık olmazsa çocuklarımız torunlarımız alacak nefes bulamayacak