Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Zaten Pasifikte bir yüksek oluşumu bekliyorduk Aleut bölgesindeki alçak basınç ile kuduracağını da bekliyorduk, Orta Kanada ve Orta Abd'de ise bir oluk ve Doğu Abd'de bir sırt oluşumu bunları görmezden gelemeyiz. Zaten bu dizilim bizim sistem beklentimizi artıyor aksine azaltmıyor. O zaman epo negatif değil pozitif olması lazım negatif epo beklentisi yok şuanlık. Önümüzdeki süreç pozitif epo beklentisi ve modellemesi var

Hocam pozitif veya negatif olması neyi değiştiriyor?

• Hocam pozitif veya negatif olması neyi değiştiriyor

Negatif epo'da pasifik yükseği oluşur ve soğuk havalar Doğu Abd'ye kayar pozitif epo'da ise hem Doğu hem de Batı Abd'de yüksek oluşumu meydana gelir ve soğuklar Orta Abd'ye kayar. Bize daha çok pozitif epo değerleri yarar. Geçen gün de açıkladığımız gibi hem Doğu hem de Batı ABD de meydana gelen yb etkisi ile Orta Abdye inen soğuklar dönüş hereketi ile Atlantiğe yol alırken güneydoğu ya da kuzeydoğu yönlü hareket ederek azorun Batı Avrupada daha rahat yükselmesine katkı sağlar. Şöyle düşünelim Doğu Abd'de yb demek Batı Avrupada yb demektir

• Kurban olduğum soğuklar kuzey atlantiğe taktı kafayı dönüp dolaşıp duruyor, biraz da güneybatı rusya da oluşsaydı ordan sık sık ataklar yeseydik böyle bir kış hayalim var, adı 1985 o kış illaki tekrar edecek bakalım ne zaman....

• Veriye dayandırılan her tahmin baş üstüne.

Üstüne de,

Kurban olduklarım, tek veri analizi üzerınden bütün kuzey yarım kürenin tahmini çıkıyorsa, bizi bir kenara bırak, dünya meteoroloji sektörü, binlerce veri harmanıyla, enayimi de boğuşuyor.

Evet, negatif epo Alaska sırtı demek. Evet, kanada ve orta Amerika bu durumda oluk.

Ee, doğu Amerika ve batı Atlantik sırt, orta Atlantik'te otomatikman olukken, hafif negatif nao ile iskandinav'a uzanan bir sırt oluşmaz mı?

Bu sırt, Balkanlar ve anodolu coğrafyasına oluk oluşturmaz mı?

Pozitif Ao, bu oluğu doğuya zorlarken, kuzeyden kopardığı soğuğun vorteksle bağını koparıp blokaj oluşturmaz mı?

Velev ki kuzeye sarkan soğuk -14 taşıdı ve bağ koparken ull oluşturdu. Devamında da kalktı üstümüze gömüverdi o ull'yi. Şimdi negatif epo ile sistem aldık diye, ağlamak mı gerekir?

Emek verip uğraşan herkese saygım sonsuz. Velakin ben 8 yılımı verdim meteoroloji'ye, bu bölge konusunda da herkes bana bir görev tevdi etti, ama ben, bir tahmin oluşturduğumda, ne diyecekler, hangi yanlışımı tespit edecekler diye Osman Akkaya  White Tiger28  Gréy  Silverhand  wildleo1907 @4 Şubat Cold.EFso gibi arkadaşlarımı bekliyorum.

Bekliyorum ki, bir yanlışım varsa düzeltsinler, bende öğreneyim diye.

Tek veriyle iddia koymak biraz basite kaçmak olmaz mı?

Tutsa bile rahat edebilir miyiz?

• Afferim la ecm, sonunda kaderi değiştirecek hamle geldi. Aleut adaları güneyinde 1005 mb alçak, bize 27 Şubat sistemini getirecek olan hamle. Yeri bulamayanlar için tarihin yazılı olduğu yerin biraz sağ, biraz alta bakınforum.havaforum.com/attachment/144611/

Tayfun abi aklıma takıldı 3 gündür soracam unutuyorum. Şimdi martta -16 alırsak Ocakta aldığımız -16yla aynı etkiyi mi yapar. Pek anlatamadım ama anlamışsındır umarım.

• Tayfun abi aklıma takıldı 3 gündür soracam unutuyorum. Şimdi martta -16 alırsak Ocakta aldığımız -16yla aynı etkiyi mi yapar. Pek anlatamadım ama anlamışsındır umarım.

Güneyden biraz daha kuzeye gelmiş olan güneş, sistem anında bulutların üstünü daha fazla ısıtır. Isı ve sıcaklık konunda yazdıklarını hatırla. Isı, jeopotansiyel enerji oluşturur. Yani kısaca, yağışlar çok daha deli hale gelir. Tek dezavantaj, gündüz güneş göründüğü an erime yapar.

• Afferim la ecm, sonunda kaderi değiştirecek hamle geldi. Aleut adaları güneyinde 1005 mb alçak, bize 27 Şubat sistemini getirecek olan hamle. Yeri bulamayanlar için tarihin yazılı olduğu yerin biraz sağ, biraz alta bakınforum.havaforum.com/attachment/144611/

Buda yarın yavaş yavaş görünmeye başlar çünkü Ecmwf radarinin menzili yetmiyor o sistemi görmeye bakalım eps nasıl gelecek hocam uyuyup kalmışım bugün baya yoruldum dedsten çık eve gel birde özel hayatla ilgili sorunlar olunca kafa gitti ❤️ yine kış bitti demişler model çıktılarına göre öyle olsun hocam onlara bitmiş olabilir biz yine takibimizi yaparız ister okurlar ister okumazlar onlara kalmış 🙂

• Güneyden biraz daha kuzeye gelmiş olan güneş, sistem anında bulutların üstünü daha fazla ısıtır. Isı ve sıcaklık konunda yazdıklarını hatırla. Isı, jeopotansiyel enerji oluşturur. Yani kısaca, yağışlar çok daha deli hale gelir. Tek dezavantaj, gündüz güneş göründüğü an erime yapar.

Bak kendi yazdığımı unutmuşum aslında çok da iyi bilirdim ^^ Neyse yağış deli deli olsun da erisin sorun yok benim için. Deli deli yağan her şey beni zevkten dört köşe yapar ^^
    teşekkür ederim Tayfun abi