Marmara Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Son güncelleme ile Değirmendere yağışlar azalmış gibi gözüküyor. Bu arada bilmediğimden soruyorum her kuru soğuk ortamında dek oluşmuyor mu? Neye göre anlayacağız dek olup olmayacağını?

birçok veri var 700 hpa 500 hpa.,üst seviye-yer seviye arasındaki sıcaklık farkı, rüzgar yönü nemlilik vs. Ama ilk takip edebileceğiniz şey izobarların sıklığı ve durumu olsun. Model çıktılarından bunlara bakabilirsiniz. DEK işi detaylı inceleme gerektiriyor hatta ve hatta skew-t analiziyle daha iyi anlayabileceğiniz bir durum.

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Arkadaşlar ne garip bir milletiz biz.Dün yağış verirken soğuk girmiyor şakır şakır yağmur yağacak diye ağlıyordu herkes şimdi soğuk geldi yağışlar kısıldı diye yine ağlıyor bazı kişiler. Yani insanoğlu olarak hep en iyisini istiyoruz,yani 1 metre kar yağsa niye 2 metre yağmadı bak Bitlis'te elektrik direklerine geliyor kar diyeceğiz herhalde.Şu görüntüyü 2017 yılından sonra göreniniz oldu mu 1 hafta boyunca soğuk ve kar yağışlı, bence biraz şükredip üzülmek yerine anın keyfini yaşayalım diye düşünüyorum. Sağlıcakla kalın... 🥰

• Arkadaşlar ne garip bir milletiz biz.Dün yağış verirken soğuk girmiyor şakır şakır yağmur yağacak diye ağlıyordu herkes şimdi soğuk geldi yağışlar kısıldı diye yine ağlıyor bazı kişiler. Yani insanoğlu olarak hep en iyisini istiyoruz,yani 1 metre kar yağsa niye 2 metre yağmadı bak Bitlis'te elektrik direklerine geliyor kar diyeceğiz herhalde.Şu görüntüyü 2017 yılından sonra göreniniz oldu mu 1 hafta boyunca soğuk ve kar yağışlı, bence biraz şükredip üzülmek yerine anın keyfini yaşayalım diye düşünüyorum. Sağlıcakla kalın... 🥰

Herkes en çok kar bana yağsın istiyor işte:) Carpe diem\'!'/

• sakarya kocaeli çok büyük ihtimalle son sağlam karlarını alacaklar bir kaç saat içinde. Radar boşalıyor artık. Çok ara vermeden cuma akşamı takibe devam 8)

İzmit 5 günlük hava durumu

tahmin-show-2.aspx?m=KOCAELI&basla=1&bitir=5

• 200km mesafe ile bi taraf 120cm alırken diğer taraf neredeyse hiç almıyor. Yağışlar tüm bölgeye yayılır akşam güncellemesinde inşallah. Bi taraf çok sevinirken diğer taraf kuru soğuk çekmesin.

1643824800-nnvUEYdxwtg.png

İzmit 5 günlük hava durumu

tahmin-show-2.aspx?m=KOCAELI&basla=1&bitir=5

• Şeyi de merak ediyorum ya acaba sistemin girişinde kıyılar adına sıcaklık sorunu olur mu ki. Aklıma geçen seneki 16 Ocak sistemi geliyor yağış başlangıcı direkt saf kardı , saatler ilerledikçe gece saatlerinde karla karışık yağmura dönmüştü , cephe yağışlarında en korktuğum senaryo budur özellikle kendi konumum adına. O yüzden çok da fazla yağışta gözüm yok soğuk sağlam olsun da ortalama bir yağış da kafidir .

• Bursaya cumartesi gece saatlerde başlayacak gibi duruyor. Kar yağışı öğlen ve akşam 7-8 öncesinde 250-300m rakıma sahip yerler haricinde saf kar olarak görmek zor gibi duruyor şu görüntülerde. İlk etapta yağmur arasından kar arayacağız sanırım. Küçükken kolumuzu camdan dışarı çıkartıp düşen tanelerin kar olup olmadığını kontrol ettiğimiz günlere bu günden selam olsun ^^

HAVA SOĞUDUĞUNDA GÖLGE VEREN AĞAÇLARI UNUTURSUN...

• Dincer41 hocam hatirlatmayin onu valla geçen sene o gece yağmura donmeseydi sabah enaz 60cm kaa uyanirdik bide ondan sonra gelen tulparlada 65cm civari kar almistik oyle olsaydi Kocaelinin efsanesi olurdu...

Neyse yağmurla başlar zaten gelen soğuklar çok kuvvetli deyil anca ab cok derinlesmeyip yetince dogularsa başladıktan kısa süre sonra kara doner.

• Şeyi de merak ediyorum ya acaba sistemin girişinde kıyılar adına sıcaklık sorunu olur mu ki. Aklıma geçen seneki 16 Ocak sistemi geliyor yağış başlangıcı direkt saf kardı , saatler ilerledikçe gece saatlerinde karla karışık yağmura dönmüştü , cephe yağışlarında en korktuğum senaryo budur özellikle kendi konumum adına. O yüzden çok da fazla yağışta gözüm yok soğuk sağlam olsun da ortalama bir yağış da kafidir .

Siklonik yağışda yani girişte olabilir yarın daha detaylı bakmak lazım oturmayan detaylar hayli fazla çünkü.