Ankara Özel Raporlar - Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ben mi yanlış görüyorum diye defalarca baktım da, merkez için 10-15 cm kar yapacak bir sistemden bahsediyoruz. Ne yağmuru, ne sıcaklık sorunundan bahsediliyor onu çözemedim. Özellikle yarın gece ve Cumartesi gece güzel kar yağışları var.

• Bu sistemin kazananı açık ara Gfs oldu, Ecm uçarken o dengeli gidiyordu ve şimdi Ecm'yi yanına çekti. Dolayısıyla Gfs yağış ve kar haritasına da bakıldığında ortalama 20 mm kar alacağız ve neredeyse tamamı kar olacak diyor Gfs.

• Bu sistemin kazananı açık ara Gfs oldu, Ecm uçarken o dengeli gidiyordu ve şimdi Ecm'yi yanına çekti. Dolayısıyla Gfs yağış ve kar haritasına da bakıldığında ortalama 20 mm kar alacağız ve neredeyse tamamı kar olacak diyor Gfs.

Aynen öyle bu karamsarlığa bir anlam veremiyorum. Cts öğlen sıcaklık sıkıntısı olsa bile yağış o saatlerde çok az… Özellikle GFS Cuma ve Cumartesi gecesine güzel kar veriyor.

• Bu kargaşayı benim bildiğim ANGARALI halleder neredesin üstad ^^

ANGARALI üstadım yarın açıklama yapacağını söyledi, beni kırmazsanız eğer ben sizi kürsüye davet ediyorum. Görüşlerinizi önemsiyor ve beğeniyorum. Mümkünse şöyle içimizi rahatlacak cümleler olursa seviniriz, rahat uyuyalım üstadım…

• Burada çok fazla heyecanlı yeni arkadaşalar var, heyacanları çok doğal ancak kar haritalarına her güncelleme sonu bakıp iyi/kötü yorum yapmaları kendilerini yıpratmaktan başka bir şey değil. Çünkü sabah 50cm veren model akşam 5cm de verebilir ki bu çok doğal. ANGARALI sistemin tahmini yapacaktır ancak naçizane bir yorum yapmak istiyorum, kafa karışıklığının bir nebze azalması için. Şimdi sistemi 2 partide değerlendirmek lazım. Yarın akşamdan(21 ocak akşamı) İle Pazartesi (24 ocak sabah) arasına bir parantez açıp bakmak lazım. Bu aralıkta modeller halen tam mutabık olmasa da Ankara il genelinde bu 3 günlük süreçte 20 ila 40mm arası bir yağış düşmesi muhtemeldir. Cumartesi gün içi ve özellikle pazar gecesi-sabahı arası bu yağışın modellerde gözükenden bile daha yoğun olma ihtimali mevcut. Bu aralıkta herhangi bir sıcaklık problemi mevcut değil. Ancak, cumartesi günü öğlen siklonun konumuna bağlı 850 sıcaklıklarında +1,-1 olabilir. Bu yüksekler için gün içinde herhangi bir sorun teşkil etmiyor ancak şehir merkezi için bi ihtimal yağışın tutunma oranını düşürebilir ancak hiç problem değil yağışın asıl kısmı akşamdan ertesi gün sabaha olan süreçte düşecek gözüküyor. Şuanlık bu görüntüler ışığında çok güzel bir sistem sizleri bekliyor. Bazen her şey teknolojinin gösterdiği gibi olmayabilir. Daha iyi/Daha kötü gerçekleşebilir. Ben bu şehirde 850 de +3 izotermi varken yerde tutan kar da aldım. 850 de 3 varken şakır şakır yağmur da aldım. Bu şehire meteorolojik veriler her zaman %100 işlemiyor. Yarın akşamdan itibaren sistemin 1.fazına ANGARALI hocam noktayı koyar ve 2.faza yani 25 ocak ve devamına hep beraber tekrar bakarız. Biliyorum biraz fazla uzattım ama bu şehire hiç bir kar haritasının verdiği tahminin tutmayacağını anlatmam gerekiyordu :)

• 30 Ocak ve devamını henüz göremeyen modeller yavaş yavaş dönüş yapıp Ocak sonu ve Şubat ilk haftaya yeni sistem verecekler inşallah, tüm şartlar ve emareler uygun. Hem haftasonunun keyfini çıkarıp hem de yavaş yavaş modellerin vereceği sinyalle yeni sisteme doğru bakacağız İnşallah, kimse canını sıkmasın boşuna :)

• Beyler, bayanlar, romalılar;

Fondaş modellerin ülkemiz üzerine oynadığı oyunlar bunlar. Farklı farklı sonuçlar çıkarıp bizi bölmeye çalışıyorlar. Oyuna gelmeyin, kaos çıkarmayın.

Bir olalım, iri olalım, diri olalım. Sistem günü kısmetimize ne çıkarsa razı olalım.

• Ecmwf Ens yani 50 senaryo ortalamasına baktığımızda 15-20 cm bir kar veriyor. Yani Cumartesi gece yağışı kesiyor Ecmwf senaryoları Gefs ise tam tersi Pazar öğlen akşama kadar 30-35 cmlere kadar veriyor. Ecmwf bi tık daha güvenilir bence. Kendimizi 10-20 cm arasına hazırlayalım.

• ANGARALI üstadım yarın açıklama yapacağını söyledi, beni kırmazsanız eğer ben sizi kürsüye davet ediyorum. Görüşlerinizi önemsiyor ve beğeniyorum. Mümkünse şöyle içimizi rahatlacak cümleler olursa seviniriz, rahat uyuyalım üstadım

İyi kötü kar alacağız İnşallah.Bana soracak olursan da hemen hemen netleşti sistem ve sisteme dair fikirlerim. Ben de tahminimi yazarım tabii ama ANGARALI hocam ile diyalog halindeyiz bir sistem tahmini gelecektir eminim :)

• Burada çok fazla heyecanlı yeni arkadaşalar var, heyacanları çok doğal ancak kar haritalarına her güncelleme sonu bakıp iyi/kötü yorum yapmaları kendilerini yıpratmaktan başka bir şey değil. Çünkü sabah 50cm veren model akşam 5cm de verebilir ki bu çok doğal. ANGARALI sistemin tahmini yapacaktır ancak naçizane bir yorum yapmak istiyorum, kafa karışıklığının bir nebze azalması için. Şimdi sistemi 2 partide değerlendirmek lazım. Yarın akşamdan(21 ocak akşamı) İle Pazartesi (24 ocak sabah) arasına bir parantez açıp bakmak lazım. Bu aralıkta modeller halen tam mutabık olmasa da Ankara il genelinde bu 3 günlük süreçte 20 ila 40mm arası bir yağış düşmesi muhtemeldir. Cumartesi gün içi ve özellikle pazar gecesi-sabahı arası bu yağışın modellerde gözükenden bile daha yoğun olma ihtimali mevcut. Bu aralıkta herhangi bir sıcaklık problemi mevcut değil. Ancak, cumartesi günü öğlen siklonun konumuna bağlı 850 sıcaklıklarında +1,-1 olabilir. Bu yüksekler için gün içinde herhangi bir sorun teşkil etmiyor ancak şehir merkezi için bi ihtimal yağışın tutunma oranını düşürebilir ancak hiç problem değil yağışın asıl kısmı akşamdan ertesi gün sabaha olan süreçte düşecek gözüküyor. Şuanlık bu görüntüler ışığında çok güzel bir sistem sizleri bekliyor. Bazen her şey teknolojinin gösterdiği gibi olmayabilir. Daha iyi/Daha kötü gerçekleşebilir. Ben bu şehirde 850 de +3 izotermi varken yerde tutan kar da aldım. 850 de 3 varken şakır şakır yağmur da aldım. Bu şehire meteorolojik veriler her zaman %100 işlemiyor. Yarın akşamdan itibaren sistemin 1.fazına ANGARALI hocam noktayı koyar ve 2.faza yani 25 ocak ve devamına hep beraber tekrar bakarız. Biliyorum biraz fazla uzattım ama bu şehire hiç bir kar haritasının verdiği tahminin tutmayacağını anlatmam gerekiyordu :)

Bravo hocam. Bizim de ANGARALI ile değerlendirmemiz sizin görüşleriniz ile paralel

• 2 haftadır tüm kar-kış meraklılarının takibindeki 21-26 Ocak sistemi geldi çattı. Genel kapsamı itibari ile sistemin nelere kadir olduğu, 5 gün boyunca nereleri nasıl etkileyeceği tam olmasa da netleşti diyebiliriz. Sistem ilk göründüğünde Ankara için 21 – 26 Ocak arasında sadece 6 saatlik arayla kesintisiz kar veriyordu. O yüzden toplam yağış haritaları 50cm’e varan çılgın değerler veriyordu. Hepimizin beklentisi doğal olarak yükseldi. Fakat son tahlilde 21 akşam saatleri ile 23’ü akşam saatleri arasında toplam 48 saate sıkıştı sistem Ankara için

İlk olarak sistemin mekaniğinden bahsedelim ki yağış neden törpülendi, neden beklentiler boşa çıktı. Bugün son iki güncellemede bile İtalya’ya gidebilecek sistem nasıl hala bizde herkese daha net anlatmış olalım.

Cuma akşamından sonra başlayacak yağışın mekaniğini hem ECM hem GFS benzer öngörüyor.

forum.havaforum.com/attachment/134901/

Merkezi İngiltere’nin batısına yerleşen 1042 milibarlık Azor’un 1025-1030 milibarlık kolları kıta Avrupa’sına dalarak, Almanya içlerine kadar sokuluyor. Evet bu özellikle İç Anadolu’yu yağışa boğacak soğuk AB ve Akdeniz’de patlayacak AB’nin yerleşimini bozuyor ancak sarı ile işaretli Adriyatik’e kopan alçak basınca dikkat! Eğer Azor kollarını uzatmasa çok yağış alacaktık diye değerlendirilebilir ama durum öyle değil. Azor orada olmasa tüm sistem 24 saat kala İtalya sistemine dönüşecekti yüksek ihtimalle. Adriyatik’ten yolculuğuna başlayan o AB 24 saatten kısa sürede Kuzey Ege’den Türkiye’ye dalıyor ve sistem başlıyor.

forum.havaforum.com/attachment/134903/

Hızlıca Kuzeybatı-Güneydoğu yönünde ilerleyen yağışlı sistem, soğuk hava ile buluşunca pek çok yerde direkt kar yağışları başlatıyor. Ankara’ya asıl kar yağışını bırakacak olan da bu siklon aslında. Tekrar Ege’ye çekilip 1010mb’a kadar derinleşip tekrar İç Batı Anadolu ve İç Anadolu’yu da içine alacak şekilde yayılıyor. 21’i saat 19 dolaylarında Ankara’ya ulaşan yağışın ilk anlarında 900 metre ve altındaki yerleşimlerde düşük ihtimal de olsa karla karışık yağmur ve yağmur görülebilir ancak üzülecek bir durum yok. Yağışın asıl kısmı 850hpa’da -5 ve altı sıcaklıklarda düşecek.

forum.havaforum.com/attachment/134907/

İşte yağışın asıl kısmı…22’si gece geç saatlerde oldukça yoğun bir yağış bırakacak şekilde Güneybatı – Kuzeydoğu hattında uzanıyor. Yukarıda 22’si gece 3-5 aralığında yağışı ve sinoptiği görebilirsiniz

forum.havaforum.com/attachment/134908/

Yağışın yoğun olduğu aynı saatlerde 850hpa sıcaklık haritası da yukarıdaki gibi. Son verilere göre sıcaklık sıkıntısı görünmüyor. Ankara’nın tamamı son güncellemelere göre yoğun yağışı kar olarak alacak. Azor-İzlanda didişmesi sebebiyle iyi ve kötü anlamda hala değişime açık olduğunu da belirtelim. GFS ile ECM’nin ayrıştığı tek nokta 22 Ocak günü öğlen ve akşam saatleri arasında yine kabaca yağışın hafiflediği zaman diliminde (ortalama 4mm civarı yağış öngörülüyor o saatlerde) sıcaklığın yine 950metre ve altındaki yerlerde karla karışık yağmur yapma olasılığı. Bir GFS dönebilir diyor bir ECM karla karışık yağmur olur diyor. Ama bizim değerlendirmemiz sıcaklıkların 6 derecelere tırmanmasının mevcut görüntüde zor olduğu. Tabii beklentinizi düşük tutarak her ihtimale hazır olun deriz.

Can sıkıcı kısım ise 23’ünden sonra başlıyor, Alçak basıncın izobarları Azor’un baskısıyla bükülerek fasülye şeklini alıyor. Doğu Anadolu’da sıkışan yüksek basıncın izobarları ise Akdeniz – Karadeniz hattı boyunca uzanan bereketli siklonu ortadan ikiye bölüyor. Bölünmesinin kötü yönü şu: Alçak basın merkezlerinin her iki kolu da denizde olursa taşıdığı nem, dolayısıyla yağış miktarı artar. Ama maalesef durum aşağıdaki gibi oluyor.

forum.havaforum.com/attachment/134909/

Bu bölünmeden sonra ise hepimizin bildiği o meşhur Ankara boşluğu yavaş yavaş oluşmaya başlıyor. Aşağıda gördüğünüz gibi kırılan izobarlar ve ikiye bölünen siklon o meşhur boşluğu tekrar bizlere gösteriyor. Not: GFS’de 24 saatlik yağışta daha iyi göründüğü için bu görüntü GFS’den alındı.

forum.havaforum.com/attachment/134910/

Toparlayacak olursa Cuma akşamı ile sisteme hızlı bir giriş yapacağız ve 42 saat boyunca yoğun denilebilecek bir yağış alacağız. Cuma günü etkili lodosa yüzey sıcaklıkları dayanabilirse, akşamdan itibaren alınacak kar ile birlikte özellikle cumartesi gece saatlerinde hatrı sayılır miktarda kar birikimi olacaktır. Ocak ayının sonu olmasına rağmen bunu söylemek ilginç gelse de 1.000 metre ve üzeri rakımda düşen her damla yağış kar olacaktır. 900 metre ve altındaki yerler için daha doğru değerlendirme için yarını beklemekte fayda var.

Net olmamakla birlikte son güncellemeler ile birlikte, Ankara için yağışa bağlı kar kalınlıkları tahmini de aşağıdaki gibi olması muhtemel. Sıcaklık dayanır ve değerlendirmemizdeki gibi sistem boyunca beklenende aşırı bir ısınma olmazsa düşen kar miktarının da ilçeler bazında böyle olacağını öngörüyoruz.

forum.havaforum.com/attachment/134911/

25 Ocak sonrası modeller ikinci bir alçak basınç ve yağışlı sistem öngörüyor ancak onun değerlendirmesini ileriki günlerde yapmak daha doğru olacaktır.

kipcak hocam ile bayağı bir kafa patlattık :)

• Beyler, bayanlar, romalılar;

Fondaş modellerin ülkemiz üzerine oynadığı oyunlar bunlar. Farklı farklı sonuçlar çıkarıp bizi bölmeye çalışıyorlar. Oyuna gelmeyin, kaos çıkarmayın.

Bir olalım, iri olalım, diri olalım. Sistem günü kısmetimize ne çıkarsa razı olalım.

Ne zaman ortada bir karışıklık olsa duruma el atıyor üstat. Lider gibi lider. Bu sistem ne olur bilmiyorum ama tarih seni yazacak. Biz senden razıyız. Bu arada bugünkü çıktılarda gudubet baldızın kesin olarak etkisi var. Neye el atsa kuruttu, şom ağızlı kadın.

• konumum da 12-14 cm yine fena değil..şöyle lapa lapa yağsın da o gecenin sessizliğin de çay ya da kahvelerimizi yudumlayıp keyfimize bakalım o zaman..

• Behzat komiserim, hatırlıyorsan bir ay önce sinirden sigaraya başladım demiştin. Ben de sana bir süre sonra sigarayı çayla beraber keyifle içersin demiştim. Cumartesi demle bir demlik çay, sigarayla güzel gider. Bu arada yazı için ellerinize sağlık. :)