Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Doğu Anadolu'da Beklenen Kuvvetli Lodosa Dikkat!

Beklenen Hadise

Fırtına

Beklendiği Yer

24.12.2023 Pazar günü Erzurum, Kars, Ağrı, Muş, Bitlis, Van ve Hakkari çevrelerinde rüzgarın güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli yer yer fırtına (40-70 km/saat, bu illerin yüksek ve dağlık kesimlerde hamleli 70-90 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor. Soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmesi, ulaşımda aksamalar, çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Herkes Kalbinin Ekmeğini Yer…❤️

• Sıcaklık olarak sıcak geçiyor fakat yağış olarak durum iyi. Mardin için uzun süreli ve güzel yağışlar oluyor. Dün 20 bugün 24 mm yağış aldı toprak gayet doymuş durumda inşâAllah güzel sistemler alırızda bu yağışları kara çevirir. Yer altı suları için kar çok etkili

• Bazı şeyler hafta içi netleşir galiba.

Lakin ay sonuna doğru zayıflayan bir İzlanda , onun öncesinde İspanya ,Portekiz açıklarında oluşup Akdeniz'e inen bir AB ve azorun İzlandanın zafiyet vermesi ile yukarı doğru başını kaldırıp kuzeyimizde bir soğuk depolaması oluşumu ile aşağı enlemlere atak bekliyorum inşallah.

• Bazı şeyler hafta içi netleşir galiba.

Lakin ay sonuna doğru zayıflayan bir İzlanda , onun öncesinde İspanya ,Portekiz açıklarında oluşup Akdeniz'e inen bir AB ve azorun İzlandanın zafiyet vermesi ile yukarı doğru başını kaldırıp kuzeyimizde bir soğuk depolaması oluşumu ile aşağı enlemlere atak bekliyorum inşallah.

İnşallah dediğin gibi olur modeller izlandayı kudurttukça kudurtuyor , Gfs de sürekli tepemize soğuk yanaştırmayan bütün soğukları başka yere iten Ural yüksek basıncı veriyor... Bu akşamki Gfs 200-300lü saatler arası tutarsa 15gün ayıkla pirincin taşını :(

Artık modellerin tünelin sonunda bi ışık göstermesi lazım kaç gündür aynı şeyleri görüyoruz

• Umudunu kesenlere inat hocamin tarafindayim uzays3271653126

sabırla beklemedeyim umut her zaman vardır veriler şu anlık tepetaklak bu tür verilerede çok şahit oldum son 2 güne kadar değişen verilerde gördüm bakalım göreceğiz p.tesi herşey netleşir hakkımızda hayırlısı neyse o olur inşş...

• İnşallah dediğin gibi olur modeller izlandayı kudurttukça kudurtuyor , Gfs de sürekli tepemize soğuk yanaştırmayan bütün soğukları başka yere iten Ural yüksek basıncı veriyor... Bu akşamki Gfs 200-300lü saatler arası tutarsa 15gün ayıkla pirincin taşını :(

Artık modellerin tünelin sonunda bi ışık göstermesi lazım kaç gündür aynı şeyleri görüyoruz

genel gidişat dediğin gibi şu an modellerde bir taraf soğuk ataklara açık olur bir taraf sıcakta kalır her iki taraf birden soğumaz asla şimdi biz sıcak taraftayız hala daha öncede belirtmiştim 20 aralığa kadar sıcak taraftayız diye öylede kaldık beklediğim gibi yağışlarda oldu kademeli olarak soğumaya başlayacağız demiştim şu anki görüntülerde dediğim kademeli soğuma görünmüyor atmosfer kaotiktir bazen izlediğimiz verilerde bizi yanılta bilir çünkü anlık değişen modelllere göre yorumlama yaparız önümüzdeki süreçte bizden yana olacak eminim bundan yılbaşı olmaz 5 gün 10 gün sonrası olur sağlam sistemler alacağımızdan zerre kadar şüphem yok bu yıl için sadece sabır sabır sabır diyorum...

• adana için neden kımse konuşmuyor..evet ızleyıcıyım okuyırum her yazdıgınızı fakat guneydogu dogu anadolu dıgu akdenız dıyorsunuz..adana sızın krıterlerınızın neresınde?? aylardır yagmur bır kaç damladan öteye gıtmedı..adana önemldır demi..hava bulutlanıyor, ama ötesı yok. yok. bu senede karaları bagladık..bolgem adına çok endışelıyım..yagış yetersız..hey gıdı koca çukurova gunlerce haftalarca aralıksız yagış alurdın..ne oldu sana böyle?? kurudun kaldın..

• adana için neden kımse konuşmuyor..evet ızleyıcıyım okuyırum her yazdıgınızı fakat guneydogu dogu anadolu dıgu akdenız dıyorsunuz..adana sızın krıterlerınızın neresınde?? aylardır yagmur bır kaç damladan öteye gıtmedı..adana önemldır demi..hava bulutlanıyor, ama ötesı yok. yok. bu senede karaları bagladık..bolgem adına çok endışelıyım..yagış yetersız..hey gıdı koca çukurova gunlerce haftalarca aralıksız yagış alurdın..ne oldu sana böyle?? kurudun kaldın..

Çünkü konuşulacak birşey yok ki,Doğu Anadoluda Güneydoğuda kar filan konuşuluyor. Ayrıca sen de Adana konuşabilirsin niye konuştun mu diyecekler. Bu sene hatta son 2senedir Doğu Akdeniz bölgesi biraz şanssız malesef ama yağış konusunda Kasımın ortasından bu yana fena değil gibi toprak suya iyi doydu. Tek sıkıntı dağlara doğru düzgün kar düşmemesi o da artık trend oldu malesef en az 0izotermi ile Akdeniz çalışması lazım ki dağlar iyi kar alsın ama malesef ne Akdeniz'e inen bi alçak basınç ne de en ufak soğuk var:(

• Çünkü konuşulacak birşey yok ki,Doğu Anadoluda Güneydoğuda kar filan konuşuluyor. Ayrıca sen de Adana konuşabilirsin niye konuştun mu diyecekler. Bu sene hatta son 2senedir Doğu Akdeniz bölgesi biraz şanssız malesef ama yağış konusunda Kasımın ortasından bu yana fena değil gibi toprak suya iyi doydu. Tek sıkıntı dağlara doğru düzgün kar düşmemesi o da artık trend oldu malesef en az 0izotermi ile Akdeniz çalışması lazım ki dağlar iyi kar alsın ama malesef ne Akdeniz'e inen bi alçak basınç ne de en ufak soğuk var:(

Zaman herseyin ilacıdır arkadaşlar buzmavisi hocam biraz sabredin herşey çok güzel olacak dedi az biraz sabır gerekiyor bizim bölge kısa ocakta giriyor biliyorsunuz karalar bağlamayın Allah'ın izniyle bu sene bol yağış alicaz insaAllah...

• Sezonun şuanki bölümüne kadar memnun olmayan var mı bilmiyorum ama ben ziyadesiyle memnunum. Yağış biraz geç başladı ama 2 ayda yıllık ortalama yağışımızın yarısı düştü. Bu da geçmiş yıllarda sık rastlamadığımız bir durum. 3 aylık bir süremiz daha var en az. Yıllık ortalama yağışımızın çok üzerinde yağış alacağımızı düşünüyorum.