Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 2016 ya benzer bir Aralık ayı görebiliriz.

O çok zor. Sıcaklıklar günlerce normallerin altında akdenizde ab patlamış yağışlar efsane. 10günde 330mm yağış ve 600m üstüne kar olarak düşüyor, 1000 rakımda 2.5metre kar var...

Bu sene daha normallere düşemiyoruz 2000rakıma kar zar zor geliyor :(

• 2016 ya benzer bir Aralık ayı görebiliriz.

hocam 2016 aralık ayı öncesinde bizim hali hazırda üstümüze çöreklenmiş sağlam ayazlar vardı, kasım ayı ortalarında geceleri -10 dereceleri görmüşlüğüm vardı

o kadar soğukların üstüne tepki alçak basınçları oluştuğunda neler olduğunu hepimiz biliyoruz zaten

şu an bırakın eksileri aralıkta mgm rekor sıcaklıkları açıklayacak, ben ömrüm hayatımda böyle bir aralık görmedim..

13-14 derece ne demek biz kasımda bile bu havaları doğru düzgün görmezdik

ayrıca yağış olarak diğer iller bu ay güzel geçmiş olabilir ama elazığ çok kurak.. doğulu rüzgarlar bize hep fön yapıyor çünkü

diğer şehirlerin malatya dahil kışın bizim kadar rüzgar almamasının büyük etkisi var maalesef

• Bu yılın 2016 yılına benzemediği kısmı kesinlikle doğru ama bu yıldan çok daha kötü Aralık ayları da var 2020 Aralık ayı bundan kesinlikle çok daha kötüydü arşivlere gidip bakabilirsiniz ayrıca Elazığ çok kurak demişsiniz ama bu ayda 35 mm yağış almış ki şehrin Aralık ortalaması 45 zaten.Normalinden bile fazla almışsınız.

• Bugün yaklaşık 10 yıl önce tuttuğum günlüğü gördüm evde. 2013 senesinde o gün gerçekleşen hava durumunu resim çizerek not alıyordum. İçimden burada paylaşmak geldi.Tam 10 yıl önce bugün Siirt olarak efsane yaşamışız.

• Bugün yaklaşık 10 yıl önce tuttuğum günlüğü gördüm evde. 2013 senesinde o gün gerçekleşen hava durumunu resim çizerek not alıyordum. İçimden burada paylaşmak geldi.Tam 10 yıl önce bugün Siirt olarak efsane yaşamışız.

13 Aralık 2013 kar kalınlıkları bölgenin doğusu için gerçekten çok güzeldi

Bu sene ise tersi oluyor Modeller Aralık 20 sine kadar kestane yaşayacaksınız diyor.

• 13 Aralık 2013 kar kalınlıkları bölgenin doğusu için gerçekten çok güzeldi

13 Aralık'a kadarsa doğru bir veri değil. Diyarbakır ve Batman 11-13 Ocak arası en az 40 cm aldı zaten ama yüksek ihtimal 13 Aralık günü için denmiştir sadece.

• Aralık ayını soğuk kar acısından kapattık. Yağışlar iyi gözüküyor. 20 Aralığa kadar birşey gözükmüyor ufukta

Tebrik ederim isabei bi tahmin olmus. Dogu anadolu zaman zaman kar yagisi aldı ve almaya devam edecek gibi görünüyor. ancak güneydoğu için durum pek parlak değil Aralık ayında