Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • yeni gelen arkadaşımız hoşgelmiş inş gelir ayakla yorumunu yapmış işte bu yüzden yorum yapmak istemiyorum aslına 15 yıl içinde nasıl üst üste sert kış olmamış onuda yeni öğrendim bugün yenide değildir kendisi eminim buna :) arkanıza yaslanın olacakları izleyin derim geçen yılki kıştan daha fena bir kışa hazırlıklı olun yağışı geçen yıl gibi olmasada kaliteli her tarafı buz kestirecek kar yağışlarına aralık 20 sinden sonra hazır olalım aralık 20 sine kadar avrupa sevinsin dursun en geç aralık son haftası gelecek soğukları soğukları görececeksiniz öyle sıradan soğuklardan bahsetmiyom aşırı sert soğuklardan bahsediyorum yılbaşına karla girme ihtimalimiz çok yüksek yorum yapyacağım dedim ama bu saatten sonra tüm söylenenleri çürütmek için yorum yapacağım yine diyorum aşırı sert kış bize göz kırpıyor ortada fol yok yumurta yok ama neden bunları söylüyorum dediğim tarihlerde neler olacak şahit olacağız selametle bol karlı soğuklara.....

Hocam ben yeni geldim demedim bu bir. Yeni kayıt oldum dedim bir süre kayıt olmadan takip ettim çünkü o yüzden lütfen okuduklarımızı doğru anlayalım bu iki. Ama bakıyorum siz daha yeni kayıt olan birini hiç tanımadan hiç konuşmadan eleştiriyorsunuz önyargılı davranıyorsunuz. Kusura bakmayın ama bu kesin, net konuşma tarzaları tahmin işinde ne kadar doğru ben bilemiyorum ama burdaki herkes gibi bende yanılmanızı istemem (sizi düşündüğümden değil bu arada) ama yanılırsanız bu mahçubiyet olarak size yeter belki de tahmin olaylarında bir daha bu kadar kesin ve keskin konuşmaz insanları da umutlandırmış olmazsınız. Kusura bakmayın bu tür mesaj yazmak asla istemezdim ama buna siz izin verdiniz. Ki ben yalnızca nâcizâne fikirlerimi belirtmiştim. Eminim bu mesaj silinecektir. Önemli değil silinsin zaten son mesajım herkese sağlıklı günler dilerim.

• sahara75 hocam buzmavisi hocamız ufacık bir eleştiri yapmış ve ufacık bir eleştiriye karşılık sizden bu kadar eleştiri almış. Normalde tartışmalara yorum yapan biri değilimdir forum bilir lakin yukarıdaki söyledikleriniz biraz sert olmuş. Birincisi hocamız zaten size yenide değildir demiş yani sizin yeni kayıt olduğunuzu fakat forumda yeni olmadığınızı söylemiş. İkincisi tahmin işinde mahcubiyet yoktur hocalarımız kesin gördükleri şeyi bize iletir tutar veya tutmaz onu da zaman gösterir. Gerek buzmavisi hocamız olsun gerek FreezingRain hocamız olsun gerekse diğer hocalarımız olsun bir tahminlerinde yanılıp bir tahminlerinde tutturmuşlardır ve ortada mahcubiyet olmaz. Son olarak forumda elbette birbirimizi eleştiririz ve mesajlarımız silinmez hakaret ve kavga vs olmadığı müddetçe. Yani mesajınız silinmeyecektir. Sağlıcakla kalınız...

• sahara75 hocam buzmavisi hocamız ufacık bir eleştiri yapmış ve ufacık bir eleştiriye karşılık sizden bu kadar eleştiri almış. Normalde tartışmalara yorum yapan biri değilimdir forum bilir lakin yukarıdaki söyledikleriniz biraz sert olmuş. Birincisi hocamız zaten size yenide değildir demiş yani sizin yeni kayıt olduğunuzu fakat forumda yeni olmadığınızı söylemiş. İkincisi tahmin işinde mahcubiyet yoktur hocalarımız kesin gördükleri şeyi bize iletir tutar veya tutmaz onu da zaman gösterir. Gerek buzmavisi hocamız olsun gerek FreezingRain hocamız olsun gerekse diğer hocalarımız olsun bir tahminlerinde yanılıp bir tahminlerinde tutturmuşlardır ve ortada mahcubiyet olmaz. Son olarak forumda elbette birbirimizi eleştiririz ve mesajlarımız silinmez hakaret ve kavga vs olmadığı müddetçe. Yani mesajınız silinmeyecektir. Sağlıcakla kalınız...

Hocam. Buzmavisi hoca tahmin yapmıyor. Kesin olacak diyor bu konuşma tarzı bana göre tahmin değildir. Ayrıca gelir gelmez yeni birini eleştirmeyi ben doğru bulmuyorum. Kaldı ki eleştiri öyle olmaz ortaya koyarsın belgeleri dersin ki bak burda şöyle olmuş şu şekilde olmuş biçimde söylersin elinde kanıt olur. Karşı tarafın tezini çürütmek böyle olur ki benimki tez bile değildi başta belirtmiştim bilimsel konuşmuyorum diye. Ben de derim ki tamam hocam ben yanlış hatırlamışım oluyormuş derim. Ki ben orda yalnızca düşüncelerimi ifade etmiştim. İyi madem insanlar düşüncelerini de söylemesinler o zaman. Ben hocanın "işte bu yüzden yazmak istemiyorum" babında konuşmasına karşı yazdım birazda bunları. İyi de hocam senin yazmanı engelleyecek diye biz hiçbir görüşümüzü demeyelim mi o zaman? Herkesin bir şeyler demeye hakkı var. Gerek aynı gerek farklı herkes senle bir düşünecek diye bir kural mı var? Yaptığın eleştiri o yüzden bilimsel değil duygusal. Kalın sağlıcakla.

• Açıkçası kışa kötü başladık. Fakat kışın başı olması bakımından avantaj zannımca 22 aralıktan sonra döngü bize dönüyor. 14 Aralık bölgenin yükseklerine kar gelebilir Karacadağ gibi yükseklere

• sahara75 Hocam buradaki yazılanların hiçbirinde ''düşünemezsiniz hadi diyelim düşündünüz bunu belirtemezsiniz'' ifadesini bulamazsınız. Herkes düşündüğünü söyler siz nasıl ki düşündüğünüzü söylediniz bende aynı sizin yaptığınız şekilde düşündüğümü söylemişim bundan güzel ne olabilir ki? :) buzmavisi hocamızın ''işte bu yüzden yazmak istemiyorum'' çıkışını bende beğenmedim fakat sen ben bir üyeyiz o ise bir bölge sorumlusu. Burada görüşünü yazmayıp onun duvarına veyahut mesajına ilişen tomarla insan ve tomarla tabiri caizse insanı sinir eden mesajlar gidiyordur. Ha diyeceksiniz ki madem direkt sert giriş yapıyor sorumlulukta ne işi var? Emin olun akla baliğ olan her insan insanlarla uğraşa uğraşa biraz sert olur. Burada empati devreye girer. Sözün özü kimse size eleştirmeyin demez diyemez. Kimse size düşünceni kendine sakla konuşma diyemez. Herkes herkesi eleştirir ve düşüncesini söyler fakat daha ilk etaptan ''bu mahcubiyet olarak size yeter'' edebiyatına girmeniz ne kadar bilimsel? Bu tartışmaya yazdığım son mesajdır forumu daha fazla uzun uzadıya yazılarla meşgul etmek kurallara tabi değildir. Sizde kalın sağlıcakla.

• Merhaba arkadaşlar, benim eski kullanıcı nickim Kadirwinter.

Kışın ilk etabı geçen sene ile benzer şekilde ilerliyor, ılık ve dar bir alan hariç kurak, geçen kış hatırlarsanız düşük rakımları etkileyen ilk soğuk dalga 12 ocakta yurda giriş yapmıştı ve uzun süre etkili olmuştu, konumumda totalde 57 cm kar ölçülmüştü, benim için unutulmazlar arasında zirvede yerini aldı.

Bölgemiz, coğrafyamız kolay soğuyan bir konumda değil, en şiddetli kış on gün gibi bir sürede yaşanıyor. Bir sistem gelir kışın geri kalanını unutturur. Mevsimlik modellemeler ülke için iyi göstergeler sunmuyor bize, özellikle yağış konusunda olumsuz bir tablo göze çarpıyor. Yağış olacak ancak uzun yıllar ortalamaların altında, son yıllarda bu modellerin ne kadar başarılı olduğu malumunuz.

Bu kış bir önceki gibi olmasada, yine bölgede kar yağışı ile kendini gösterebilecek bir sistem olması kaçınılmaz. Önceliğimiz yağış diyoruz herzaman, çünkü üç yıl gibi bir süredir bölge kurak,

Kuzeyimizde soğuk birikmesi güzel, olmamasından iyi, uygun hareket ile payımıza düşeni alırız.

Şu anda sistem görünmüyor, en azından bölgemiz için, sinyali aldığımızda, diğer arkadaşlar ile beraber duyurusunu yaparız.

• Hocam ben yeni geldim demedim bu bir. Yeni kayıt oldum dedim bir süre kayıt olmadan takip ettim çünkü o yüzden lütfen okuduklarımızı doğru anlayalım bu iki. Ama bakıyorum siz daha yeni kayıt olan birini hiç tanımadan hiç konuşmadan eleştiriyorsunuz önyargılı davranıyorsunuz. Kusura bakmayın ama bu kesin, net konuşma tarzaları tahmin işinde ne kadar doğru ben bilemiyorum ama burdaki herkes gibi bende yanılmanızı istemem (sizi düşündüğümden değil bu arada) ama yanılırsanız bu mahçubiyet olarak size yeter belki de tahmin olaylarında bir daha bu kadar kesin ve keskin konuşmaz insanları da umutlandırmış olmazsınız. Kusura bakmayın bu tür mesaj yazmak asla istemezdim ama buna siz izin verdiniz. Ki ben yalnızca nâcizâne fikirlerimi belirtmiştim. Eminim bu mesaj silinecektir. Önemli değil silinsin zaten son mesajım herkese sağlıklı günler dilerim.

Ben size bisey demedimki nedir bu sinir böyle selametle ;)

• Hemşehrimiz yine tecrübesini konuşturmuş:):)

• Yüksek seviyede teknoloji kullanımıyla 6 saate bir güncelleme sonunda değişim gösteren modeller daha çözemiyor havayı. Vakit pusu vakti buzmavisi hocamızın dediği gibi ayın 20 ve sonrasını bekleyin.

• selamlar gece yazarım ben tabi hep ben burda emin olun foruma prim kazandırmak derdinde değilim olmadımda umut taciri asla değilim banane der geçerim kar yağsa karım nedir paramı kazanıyorum sanki forumdan umut tacirliğiyle defalarca suçlandık durduk o anların ayıbı bişey demiyorum ben yine diyorum geçmişten gelen bir tecrübe diyom eskiden modelmi vardı eskiler mevsimin gelişinden anlardı neler olacaklarını ben bu forıuma üye olurken kar sevdalısı olmadım daha önceden merakım hep oldu şu an 42 yaşındayım ve hala forumda yorum yapmaya çalışıyorum sizleri neden kandırayımki onuda hala anlamadım izlenimlerimi aktardım hep mevsimlik tahmin incelemedim modelleri takiplerim zamanı geldimi ve mevsimlik tahminlere asla bakmadım şu ana kadar bundan sonrada bakmam bu yılda o yıl diyom yine üstüne basa basa diyom buda kesindir tahmin değildir çok sert soğuklar kapımızda belkide hiç aklınıza gelmeyecek soğuklarla karışılacaksınız çok kaliteli kar yağışları olacak aşırı yağış olmasada oturmuş soğuk üzerine kar yağışları alacağız geçen yıl yağış koridoru çok farklıydı antep adıyaman urfanın kuzey batısı şanslıydı basınç dizilimleriden dolayı belli yerler etkili kar yağışları aldı şu ana kadar bölgenin doğusu çok kurak geçti bunun kıralacağına inanıyorum kesin desem yine nasıl kesin derler:) dye inanıyorum diyorum bölgemiz için herşey gerçekten yolunda umut tacirliği asla yapmıyom bundan primm kasma derdinde değilim bölge sorumluğunundsan bir üst seviye derdimde yok neyi biiliyorsam onu söylerim polemiklere girme derdimde yok olmadıda hatta bölge sorumluluğu için bir kaç arkadaşa geçen yıl yazdım sorumlu olun diye hala sorumlu olan benim şu anda bugünki mesajlarda umut tacirliğiyle suçlanmamda tuhaftı sanki tacirlikten elime bişey geçiyor herkes yorum yapabilir tahminlerini söyleyebilir en çok tahmin yapan Vuslat 02 dah birgün bir tahminine bişey demedim sadece geçen bir tahminine yorum yaptım oydu yeni üye olan arkadaşımızıda bişey demediğim halde sayfayı doldurmuş umut taciri yapmış beni ki söylediklerinden kendiside yanlış yazdığını düşünmüş olmalıli bu mesaj silinir demiş:) ben sadece yeni değilsindir demişim ama geçmişte sanırım ya banlamışımdır kendisini huzursuzluk çıkardığı için ondandır bana sinirlenmesi dedim yinede sağlık olsun bişey demiyom şunuda diyeyim ben kendimi burda ıspat etme derdinde değilim sadece dediğim tarihten sonra göreceklerimizle konuşacağız inş ben yanılırım mahçup olurum diyeceğimde :) selametle arkadaşlar