Karalama Tahtası

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 25-30 Aralık tarihleri arası ülkemiz polar kökenli soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına girecek. Sistemin gücü kuzey sahillerde yoğun kar yağışları yapabilecek düzeyde olacak. Doğu bölgelerimiz diğer bölgelere kıyasla soğuk ve yağıştan maksimum verim alacak.

Sistem gizliden yara yara geliyo 8) Bir güncellemede aniden yer yerinden oynayacak 8)uzays32716531268)

• 13 Ocak 2021 diyorum. 1 hafta sonra endekslere yansır. Sebebini görürsünüz. Önümüzdeki hafif salınımlara -5/-7 benzemeyecek. -10 /-12 alt sınır bandında Sibirya kökenli sistem alacağız DEK'e de doyarız.

• ayın19 olmasına rağmen hala ay sonu tam netleşmedi ama 30 , 31 de muhtelemen kar yağışı alacağız.çünkü sisteme daha yakınız ya gelecek yada gelecek

• Sibirya yükseği tıpkı 1929 ocak ayı başlarında olduğu gibi 1060 mbar güçle Polonya - Romanya hattı arasına -50 derecelik çekirdek sıcaklıkla konumlanıyor. Bu çok güçlü yükseğe tepki olarak Akdeniz havzasında derin a.b ler ortaya çıkıyor. Marmara üzerine 850 hpa'da -25 lik grandyan giriş yapıyor. Önce çok şiddetli karayel eserek havayı hızlı şekilde soğutuyor. Sibirya sistemi giriş yaparken de rüzgar hızla poyraza dönerek Karadeniz'den de nem taşıyor. Bir yandan Akdeniz'den kuzeye doğru ilerleyen a.b ler bir yandan poyraz tarafından taşınan aşırı nem aşırı soğuk çekirdekli havayla karşılaşınca 1929 kışını anımsatan kış enstantaneleri yaşanmaya başlıyor. ve 2021 tarihe 1929 kışının tekerrürü olarak geçer.

• Bu arada yakutistan -48 dereceyi görmüş geçtiğimiz hafta. Önümüzdeki haftalarda -55 ila -65 arasında sıcaklıklar görülürse bu Sibirya ekspresinin harekete geçmesini sağlayacak piston görevini görebilir. Doğu Sibirya , genel olarak Sibirya antisiklonunun itici gücüdür.

• Sibirya bu sene aşırı soğuklara erken merhaba dedi,ama bu rota genelde Orta Asya eksenli olduğu için önümüzdeki süreçte bir etkisi olmayacaktır. Batı Avrupa üzerindeki Atlantik salınımları etkisini tamamlamadan bizim coğrafyaya ciddi soğuk gelmez. Tahminen Ocak ilk haftasından sonra bu döngü değişebilir. Maalesef kötü gidişat bu kış da devam edecek gibi...

• -Kar Gelecek

Tamam da Ne zaman gelecek usta ?

-Ustaya sorulmaz ayıptır Geliyor dedik işte

Tarih ver lütfen büyük sensei usta , okulda hava atacağım gızlara😀

-Tarih kafamda netleşti ama veremem , illa istiyorsan ücreti mukabil söylerim

Tamam usta , ha bu arada kar yağıyor usta

-hadi ya, ama Ben demiştim zaten geliyor diye , hangi gün kar yağarsa benden bileceksin, Benim adım Büyük Usta , yağmasa da yağmış gibi hisset tamam mı

• Birde en ünlü sosyal video platformunda gördüm adamin biri önümüzdeki günleri tamamen parsellemiş. 23-25 Aralık sistemi, o olmazsa 26-28, o olmazsa 30-31, o olmazsa 2-3 Ocak o da olmazsa 4-6 Ocak demiş ve tüm tarihleri kapatmış. 100-200 izlenme için yapılana bak. Soran olursada bildim der :D2

• Gece yarısı dışarıdan gelen sesler üzerine pencereden dışarı baktım her yer bembeyaz insanlar kar topu oynuyor uzun uzun karın yağışını izledim artık iyice uykum gelmişti uyudum sabah kalkar kalkmaz dışarıya baktım ne kar ne başka birşey o zaman anladım ki sadece güzel bir rüyaymış.

Anlaşılan bu sene de sadece rüyalarda buluşacağız