2020 - 2021 Kışı Başlıyor

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Her güncelleme farklı şeyler deniyor ama sonuç hemen hemen aynı noktaya geliyor. Belirtmiş olduğum tarihlerde sapma meydana gelebilir ve bunu da olgunlukla karşılamak lazım. Ama ben henüz bizim için ay sonu sistemi adına herşeyin yolunda gittiğini söyleyebilirim.

Hocam ay sonunda sistem gelme ihtimali yüzde kaç?

• herşeye aslında birazda iyi yönünden bakmak gerek modellerde bu ara kararsızlık çok yüksek hergün değişik güncellemeler görüyoruz bir sıcak çıktı bir soğuk çıktı yinede umudumuzu kaybetmememiz lazım sahil kesimlerinde daha kışın etkili zamanları gelmedi önümüzde yılbaşı sistemi beklentileri var ocak ve şubat ayı yağış ve soğuk açısından iyi görünüyo son yıllarda hava olaylarını çözmek baya zorlaştı eskiden gfs başı çekerdi son bikaçyıldırda ecm gfs ye göre daha tutarlı olmayı başardı diyebiliriz buyılda yine sonnoktaları ecm koyacaktır.hayırlısı olsun hocam buyıl ülkede kuraklık sıkıntısı baya baskın olmaya başladı inşallah biran önce yağışlara kavuşuruz aksi bi durumda önümüzdeki yaz sezonunda çoğu ilimizde ve bölgelerimizde su sıkıntılıları başgösterebilir özelliklede su tüketiminin fazla olduğu büyük şehirlerimizde.

• herşeye aslında birazda iyi yönünden bakmak gerek modellerde bu ara kararsızlık çok yüksek hergün değişik güncellemeler görüyoruz bir sıcak çıktı bir soğuk çıktı yinede umudumuzu kaybetmememiz lazım sahil kesimlerinde daha kışın etkili zamanları gelmedi önümüzde yılbaşı sistemi beklentileri var ocak ve şubat ayı yağış ve soğuk açısından iyi görünüyo son yıllarda hava olaylarını çözmek baya zorlaştı eskiden gfs başı çekerdi son bikaçyıldırda ecm gfs ye göre daha tutarlı olmayı başardı diyebiliriz buyılda yine sonnoktaları ecm koyacaktır.hayırlısı olsun hocam buyıl ülkede kuraklık sıkıntısı baya baskın olmaya başladı inşallah biran önce yağışlara kavuşuruz aksi bi durumda önümüzdeki yaz sezonunda çoğu ilimizde ve bölgelerimizde su sıkıntılıları başgösterebilir özelliklede su tüketiminin fazla olduğu büyük şehirlerimizde.

Kuraklık meselesi gerçekten alarm seviyesinde. Ben maalesef kamusal anlamda bu konuda gereken uyarı ve bilinçlendirmeyi yapamadığımızı yapmadığımızı üzülerek izliyorum. Lütfen hepimiz önce evlerimizde ve işyerlerinimizde başlayalım tasarrufa.

• Nasıl bu akşam moraller düne göre biraz daha iyi mi arkadaşlar?

Hocam ben tam da bununla ilgili bir şey yazmaya geldim. Siz de sormuşsunuz zaten. Her gün her güncellemede didik didik modellere bakmaktan çok yoruldum. Bir şey çıkmıyor işte. Moralim falan hiç kalmadı. Çok yoruldum her modele bir umutla girmekten.

Sadece şuna benzer bir şey hayal ettik. Başka da bir şey değil.

• Mr. Bünyamin , son videosunda Aralik sonu kiyilarda kar yok , hatta kurak kapaticaz yılı dedi. Bu adamı bir ters köşede görsem ne mutlu bana :)--

Valla geçmiş senelerde sıkıntılı biriydi ama bu aralar çok duyuyorum tahminlerini Aralık ayı için dediği bence mantıklı olabilir. Aralığın ason günlerini soğukla geçirebiliriz.