2020 - 2021 Kışı Başlıyor

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Her yılın ayrı bir hikayesi oluyor. Lakin son yıllarda bu hikayeler nedense genellikle aleyhimize oluyor. İkili YB açmazı içinde kalmış durumdayız bunu La Nina ‘ya dileyen bağlayabilir. Sibirya’yı değil ama öncelikle Azor’u Avrupa içlerine Almanya İslandinavya arasına kadar sokulmasına yol açacak hareket Orta Avrupa’ya kar düşmesidir. Düşecek de... Aralık ikinci yarısı ülkemiz de ilk sert sistemini alır diye düşünüyorum. 30-31 Aralık belki tarih çok uzun ama batı bölgeler açısından yılın bu sezon açısından en soğuk günleri olabilir gibi eğer beklediğim Baltık kökenli soğuk hava inişinde bir değişiklik olmazsa. Yağışsızlık şu an için Doğu Akdeniz Güneydoğu Anadolu, iç Anadolu, Doğu Anadolu ve hatta Doğu Karadeniz açısından sıkıntı yaratıyor.

• Kuraklık batı bölgelerde bekleniyordu ama asıl kuraklık doğuda ve kuzeyde olacak gibi ülkemiz geneline bu döngüyü kıracak güzel bir sistem lazım hocam aralık sonunda beklemiş sistemi hayırlısı olsun artık

• Eninde sonunda ben o etkili sistemin geleceğini düşünüyorum biraz geçen seneki aralığa benzeyecek gibi ama ay sonuna doğru toparlanma olacaktır

• Lehimize dönecek bir basınç paterni henüz oluşmadı ayın ikinci yarısına kısmet diyelim artık .Geçen kış kar beklerken buz yağdı bu yıl yağmur beklerken sprey yağışlar var nasıl bir süreç anlaması zor biz havayı sevenler için.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• Her şey bir yana o yüksek basınç nasıl o kadar uzun süre orada kalabilir? Bir de Azor efendinin yanına en ufak bir alçak basınç yaklaşsa şekilden şekle giriyor, bu kuzeyimizde duran zat-ı muhtereme ise ne yaklaşsa duvara çarpmış gibi oluyor.

• Bu yb karasal alanda oluştuğu için soğuk çekirdeği güçlü ve azora göre daha dirençli. Adeta Grönland blokajı etkisi yaratıyor ve günlerce gitmek bilmiyor. Ayın sonuna kadar da gidecek gibi durmuyor. Ay sonuna doğru kuzeye tırmanarak İskandinav yb sine dönüşebilir

• Bu yb karasal alanda oluştuğu için soğuk çekirdeği güçlü ve azora göre daha dirençli. Adeta Grönland blokajı etkisi yaratıyor ve günlerce gitmek bilmiyor. Ayın sonuna kadar da gidecek gibi durmuyor. Ay sonuna doğru kuzeye tırmanarak İskandinav yb sine dönüşebilir

Son cümlesi hariç yazdıklarınıza katılıyorum.

• Son cümlesi hariç yazdıklarınıza katılıyorum.

Hocam ay sonu kuzeydoğudan gelecek kütle etkisi ile iskandivya tarafına sıkışacağını ve avrupa dan yükselecek azor ile birleşeceğini tahmin ediyorum tabiki sizin görüşleriniz daha değerli. Sizin tahmininiz ne yönde

• hocam saygılar.tahmınde bulunacaktınız.bir aksilik mi oldu?

Genel anlamda bir kış tahmini yapmak için biraz geç kaldık sanırım. Ben bu sene yağışa odaklanmış durumdayım. Yağış açısından müjdeli haberlerin kışın ikinci yarısındaki kar yağışları ile gelebileceğini düşünüyorum. Yurdun kuzey kesimlerinin yer yer mevsim normallerinde bir kış yaşamasını bekliyorum sıcaklıklar anlamında. İstanbul için ekstrem kış şartları oluşacağını söylemek tacirlik olur. Ama la Nina senelerinde meydana gelen karlı sistemlerle bir mantık korelasyonu kurabilirsek beklentilerimizin çok da olumsuz olmadığını söyleyebiliriz. Aralık ayı 3. ve 4. haftası birer hafta arayla gelecek iki sistem beklentim var. Yılın son günleri 30-31 Aralık gibi İstanbul için kışın o zamana kadarki en soğuk günleri olacağını düşünüyorum. Kar konusunda gelişmelere göre konuşmayı yeğlerim.

Sevgiler