2020-2021 Kış Mevsimi Tahmini

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bu Kış Nasıl Geçecek? İşte tahminler...

Uzun vade tahminlerimize göre ülkemizde bu kış genel olarak mevsim normalleri altında sıcaklıklar yani daha soğuk bir kış bekleniyor. Yurdun kuzey kesimlerinde mevsim normallerinde yağış beklenirken, ağırlıklı iç ve doğu bölgelerimizin büyük kısmında mevsim normalleri altında yağış bekleniyor. İşte 2020-2021 kış tahminleri...

Güçlü La Nina Var...

Dünya iklimine yön çizen en önemli parametrelerden biri okyanus suyu sıcaklıklarıdır. Son verilere göre, La Nina önümüzdeki kış aylarına damga vuracak en önemli etmen olarak gözüküyor. CFS verilerine göre son 30-40 yılın en soğuk La Nina dönemi olabilir. Geçmiş istatistiklere bakıldığında hafif La Nina olan dönemlerde yurdumuzda kar yağışlarının da olduğu "kış gibi bir kış" görülmüştür. Ancak La Nina değerlendirmesi tek başına kış tahmini için yeterli değildir.

havaforum-kis-tahmini-2020-2021-web-802x478.jpg

La Nina olan dönemlerde yağışlarda genel olarak azalma, sıcaklıklarda ise daha çok mevsim normalleri altında kalma durumu gözükmektedir. Ülkemiz için de bu durum hemen hemen benzer şekilde geçerlidir. Küresel iklim değişikliği sebebiyle son yıllarda ülkemiz gerek yaz mevsimini gerekse kış mevsimini sıcaklıklar açısından genel olarak mevsim normalleri üzerindeki sıcaklıklar kapatmaktadır. Güçlü La Nina sebebiyle bu yıl geçmiş yıllara göre ters bir durumun yaşanma ihtimali yüksek gözüküyor. Bu sebepten dolayı Türkiye geneli, bu kış mevsimini sıcaklıklar açısından mevsim normallerinin altındaki sıcaklıklarla bitirebilir. Yağışlar açısından değerlendirme yapıldığında ise, güçlü La Nina dönemlerinde genel olarak yağışlı gün sayısının azaldığı söylenebilir. İç ve doğu bölgelerimizde bu süreçte daha fazla sisli, puslu, ayazlı günlerin yaşanacağı tahmin ediliyor.

İstanbul Bu Kış Kar Açısından Şanslı...

istanbulda-kar-ne-zaman-yagacak.jpg

İstanbul'da son 3 kıştır devam eden mevsim normalleri üzerindeki sıcaklıklar, bu kış yerini soğuk ve kar yağışlarının olduğu bir kışa bırakabilir. İstanbul'da hem Balkanlar üzerinden hem de Kırım üzerinden kar yağışlı soğuk hava atakları bekleniyor. Kar bekleyen İstanbullular bu sene şanslı gözüküyor. İstanbullular bu kış sezonunu mevsim normalleri altındaki sıcaklıklarla geçirebilir. Yağış açısından ise mevsim normallerinde yağış bekleniyor.

İç ve Doğu Bölgeler Çok Soğuk!

erzurumda-dusen-kiragi-sonrasi-gorsel-solen.jpg

Kış tahminlerine göre, iç ve doğu bölgelerde sıcaklıklar mevsim normalleri altında seyredecek. Özellikle Doğu Anadolu Bölgesi'nde aşırı soğuk havalar yaşanabilir. Ocak ayından itibaren İç ve Doğu bölgelerimize gelmesi muhtemel yağışların büyük bir kısmının kar şeklinde düşmesi tahmin ediliyor. Tahminlere göre, iç ve doğu bölgeler kış mevsimini, mevsim normalleri altındaki sıcaklık ve yağışlı bir süreç ile geçirecek.

Genel beklentim 2008'e yakın bir kış... Daha çok yüksek basınç etkisinde yağışların yer yer mevsim normallerinde ve çoğunlukla (iç-doğu bölgeler) altında olan bir kış...

Soğuma sıkıntısı yaşanacağını düşünmüyorum.

En etkili sistemleri zaman zaman üzerimize doğru gelen yüksek basıncın batılayıp kuzeye çıkararak soğuğu indirmesiyle geleceğini beklemekteyim.

• Hayırlı olsun,üstünde emeği geçenlere teşekkürler.Tutacağına inandığım,güzel ve ayrıntılı bir tahmin olmuş.Accu'ya da zıt gitmiş forumumuz:upside_down_face: ki ben de accu'yu başarılı bulsam da bu sene saçmaladığını düşünenlerdenim yani kuzeyimizi sıcak göstermesi dışında hareketli bir Akdeniz göstermesi de saçma gelmişti,forum tahmininde de mn altı yağış diye geçilmiş zaten.Tekrardan teşekkürler👏

Einmal editiert, zuletzt von Baskentli ()

• Bu sene inşallah son 3 sendir yakalayamadığımız kar yağışını 4. Sende yakalarız İstanbul adına. Eline emeğine sağlık Hava_Forum hocam. Hayırlı olsun...

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Emeği geçenlerin eline sağlık... Umarım yağışı bol bir kış mevsimi olur. Ben bu sene Accu dahil mevsimsel tahminlerde koronavirüsün etkisinin olduğunu düşünüyorum. Çok fazla mavileri koymamalarını buna bağlıyorum açıkçası. Bakalım, yaşayıp göreceğiz...

• Hayırlı olsun hocam. Ülkemiz adına ve tabiki konumum İstanbul adına güzel, bol kar yağışlı bir kış geçmesini diliyorum.

• İstişare ile yapılan bu değerli tahmini yapan hocalarıma üstadlarıma adminlere ben saygılarımı sunuyorum böyle bunları hazırlamak, montajlamak bile hiç kolay değil tüm yapımda emeği geçen herkesin eline sağlık diyorum ve tebriklerimi sunuyorum.Benimde beklentim buna yakın inşallah yanılmayız Ülkece güzel bir kış dönemini daha geçirir ve sezonun sonunu güzel bir şekilde getiririz.

Einmal editiert, zuletzt von ripjaws ()