Yaşadığınız Ekstrem Sıcaklıkları Paylaşın

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ekstrem sıcaklıklar , ani değişimler , kışın hissedilen en düşük sıcaklıklar , yazın ölçülen en yüksek sıcaklıklar , yüksek rüzgar hızları , yüksek nem , birçoğumuzun ilgisini çekmekte ve anılarımızda önemli yer tutmaktadır

Önceki yıllardaki unutulmaz sistemler başlığı daha çok yağan kar yada yağmur miktarı ile öne çıkarken , yazın görülen en yüksek sıcaklıklar daha çok Basra etkiliyken ve kışın gözlenen en düşük sıcaklıklar (sistemler yurdu terk ettikten sonra genelde Sibirya YB etkiliyken) yaşanıyor ve bu değerler üzerinde fazla konuşulamıyor belli bir sistem konusu ile alakası olmadığından

Ayrıca kışın fön etkisiyle görülen 25/30 derecelerde haber değeri taşıyor bizler için

Daha önce Rusya Kazakistan Polonya BAE ve Cezayir’de bulunmuş bir insan olarak ekstrem sıcaklık anılarımı hep Türkiye’de yaşadım🇹🇷

Gördüğüm en düşük sıcaklık 2016 Ocak Esenboğa Havalimanı -26 derece

Gördüğüm en yüksek sıcaklık 2020 Ağustos

Kaş Patara Ören yeri 46 derece

Fark tam 72 derece

Hedefim bunu 80’e çıkartmak nasipse😊

Siz de hayatınızda karşılaştığınız meteorolojik uç değerleri yazabilirsiniz

• Konunuz hayırlı olsun öncelikle hocam, zannedersem yanlış hatırlamıyorsam 2015 senesinde Yazın Ağustos ayında Tokat'ta 44 dereceyi görmüştü arabanın derecesi. Bu benim gördüğüm en sıcak hava idi. Asfaltta araba ile giderken asfaltın ufuk çizgisi resmen kaynıyor gibi gözüküyordu:)

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• En düşük sıcaklığıda İstanbul'da 2012 kışı -8 yada -10 nu görmüştüm. Sabaha karşı. Ama tam tarihini hatırlamıyorum. Büyük ihtimalle Sibirya sistemi idi.

• Kendi adıma Ankara da çalışırken en düşük -29 gördüm. En yüksek ise çok degil daha gecen hafta adana da 48.4 dereceyi gördüm. Her ikisi de muazzam değerler.

• Senin gibi bir Soğukçudan -20 beklerdim😀

Benim em düşük soğuk tecrübemin kaydı yok ama en yüksek sıcaklığın resmini çekmiştim araba termometresinin

3f2494abdd26628e136bacb5.jpg

:)) Kışın hiç karasal bir iklim yerine gitmem denk gelmedi hocam. Yoksa ilk hedefim yakutistan. Gidip orda -50 dereceyi görmek istiyorum.:beaming_face_with_smiling_eyes:

• Kendi adıma Ankara da çalışırken en düşük -29 gördüm. En yüksek ise çok degil daha gecen hafta adana da 48.4 dereceyi gördüm. Her ikisi de muazzam değerler.

77 derece fark ile şuan rekor sizde hocam forumda:)

• Konu hayırlı olsun hocam en yükseği hatırlamam da (belki unutmak istediğimdendir:)--) En soğuk olarak Ocak 2012'yi hatırlıyorum.Ankara'nın yüksek kesimlerindeydim o zamanlar.Net değeri hatırlamam ama -20'nin altı diye anımsıyorum.Ayrıca kar kesilip yollar temizlense de yoğun buzlanma ve düşük sıcaklıklardan dolayı 3-4 gün okulların tatil edildiğini bilirim.Son olarak şunu da ekleyeyim kar örtüsü 50 gün boyunca kalkmamıştı o sene Ankara için güzel kışlardandır.

Einmal editiert, zuletzt von Baskentli ()

Fark 77,4 derece

Benim rekordan 5,4 derece daha başarılı

Cidden müthiş değerler👏😊

• Ardahanda görev yaptıgım yıllarda sanırım 2013 yılında - 39 dereceyi görmüştük. Arabalar buz tutmuştu çalışmıyordu

Müthiş bir değer

Kabaca -40 desek

Ve Adana’nın geçen hafta yaşadığı 48,4 değerinin bazı noktalarda 50 dereceye çıkabilme ihtimalini de göz önüne alırsak Türkiye’de mevsimler arası en uç değerler farkı 90 dereceyi bulur denebilir

Küresel rekor da ancak o civarlardan az daha gelişmiş olur

Müthiş bir coğrafyadayız gerçekten de

• 2012'de Afyon'da -32 dereceyi gördüm.Çok fenaydı.Arabaların iç camları bile buzlanıyordu.Kapkalın giyinip 5 dk durduğumda donuyordum.Okula gittiğimizde hemen kaloriferlere yapışıyorduk.:D250-60 cm. karda cabası.Bize okula gönderen valiliğe de selamlarımı iletiyorum.

Bunun kapsamını genişletirsek daha iyi olmaz mı?Yaşadığınız extrem hava olayları şeklinde olursa daha güzel olabilir.

• Bunun kapsamını genişletirsek daha iyi olmaz mı?Yaşadığınız extrem hava olayları şeklinde olursa daha güzel olabilir.

Unutulmaz sistemler başlığı da var

Orada rekor kar ve yağmur bırakan sistemler yazılıyor

Sıcaklıklar genelde sistem sonrası YB etkisiyle minimuma iniyor ve sistem başlığında pek konuşulmuyor

Yaz ekstrem değerleri için zaten başlık yok

Onun için bu konuyu açtım

Ama ilginç hangi hava olayı varsa paylaşmakta bir mahsur yok

Mesela çok kuvvetli rüzgar anıları da paylaşılabilir ,sonuçta o da ekstrem durum