Konu Dışı [Genel Sohbet]

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ekonomist Erdal Özel, BBN Finans programında 2022'de asgari ücretin kaç lira olacağı ile ilgili aldığı duyumu paylaştı. 2022'DE ASGARİ ÜCRET 4100 LİRA Özel'in edindiği bilgiye göre asgari ücret 4100 lira olacak.

Şuanda bile 305 dolar yapıyor 2016 yılında asgari ücret 550 dolardı o zaman doğu blok ülkelerinin hepsinin önündeydi alım gücü şimdi oralardaki asgari ücret dolar bazında artarken bizimki azaldı üstüne üstlük asgari ücret kadar zam alan başka meslek grubu yok 4100 tl demek %40 zam demek demekki enflasyon %19 değil ...

• Hocam Timberland alıyorum ben yıllardır 4 sene önce 400e almıştım şimdi 2000 lira

Kaliteli olduğu için alıyorsunuzdur hiç Timberland almadım ama Bershka botlarına bakmanızı öneririm giyiminize göre değişir çok güzel botlar var

• Powell bugün ABD de enflasyonun geçici bir sorun olmaktan çıktığını ve faiz arttırımının daha erken başlayabileceğini açıkladı.

FED'in faiz arttırması tüm piyasalarda dolar kurunu yükseltir.

Ayrıca bu akşam Cumhurbaşkanı Tv'de ortak yayında ekonomi hakkında konuşacak. Yine faiz düşürme ile ilgili açıklamalar yapacak.

Bu iki durum ortaya çıkınca elinde TL olan dolara yatırıyor .

Özellikle bir saat sonraki kur haketlerine bakın. Ne anlatmak istediğimi daha iyi anlayacaksınız .

Allah allah powell niye dememiş ki dış güçler istikrarımızı kıskanıyor diye !!!

Şaka bir yana ,

Enflasyonun 19 olduğu ekonomilerde ( tüik verisi ben inanmıyorum) faiz 15 olmaz. Bu şekilde inatlaşma olmaz.

Yüksek kur ihracat için ne kadar iyi ise , ithalat için o kadar kötü.

Ülkem maalesef üretici değil aracı ülke. İthalat yolu ile aldığı ham maddeyi , işleyerek mamul halinde yurt dışına satmaktadır.

Bakın bir daha yazıyorum.

Ham maddeyi dışardan alıp , mamulu yine dışarı satıyoruz. Hepsi döviz ile.

Yüksek kur avantaj mıdır.?

İhracat yapan firma için avantaj diyelim.

Ya iç piyasa?

Doğal sonuç olarak enflasyon olmaz mı?

2x2=4

• Güney Afrika'da görülen Omicron varyantı, birçok ülkede daha tespit edilmiş, uzmanlar virüsün yeni varyantına karşı dikkatli olunması çağrısında bulundu.

BioNTech aşısının CEO'su Prof. Dr. Uğur Şahin de yeni varyant Omicron'a ilişkin Wall Street Journal'a (WSJ) konuştu.DSÖ 'endişe verici' diye uyarıyor, uzmanlar ''diğerlerinden çok farklı'' diyor! İşte Omicron varyantı hakkında bilinmesi gerekenler"ENFEKSİYON KAPMA İHTİMALİ YÜKSEK"Şahin, yeni varyantla ilgili "Bu varyant diğerlerine göre daha hızlı yayılabilir, enfeksiyon kapma ihtimali yüksek" dedi.

Aşıların önemine vurgu yapan Şahin, "Aşılar, hastalığın hafif atlatılmasına yardımcı olacaktır" ifadelerini kullandı.

• Elinde mızrak şeyinde yaprakla dolaşan toplumun para birimi!

Şanlı paramızın geldiği durum. forum.havaforum.com/attachment/119899/

Elinde mızrak şeyinde yaprak olan adamları getir bizim coğrafyaya 1 hafta hayatta kalsınlar helal olsun.. Çok saçma kıyaslamalar bunlar hocam.

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• Elinde mızrak şeyinde yaprak olan adamları getir bizim coğrafyaya 1 hafta hayatta kalsınlar helal olsun.. Çok saçma kıyaslamalar bunlar hocam.

Hocam dünya üzerinde hiçbir etkinliği yada etkisi olmayan ülkenin para birimi bizim para biriminden daha değerli olmuş.

Bu kıyaslamanın neresi saçma sizce?

• Hocam dünya üzerinde hiçbir etkinliği yada etkisi olmayan ülkenin para birimi bizim para biriminden daha değerli olmuş.

Bu kıyaslamanın neresi saçma sizce?

Peki dünya da teknolojinin başkenti olan dünyaya etkisi olan Japonya'nın para birimi dolar karşısında bizimkinden daha değersiz? Şimdi japonya bizden daha mı kötü olmuş oluyor? Nasıl ki bu kıyaslamayı yapmak saçma ise Papua yeni gine kıyaslaması da saçma bu bağlamda

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• Peki dünya da teknolojinin başkenti olan dünyaya etkisi olan Japonya'nın para birimi dolar karşısında bizimkinden daha değersiz? Şimdi japonya bizden daha mı kötü olmuş oluyor? Nasıl ki bu kıyaslamayı yapmak saçma ise Papua yeni gine kıyaslaması da saçma bu bağlamda

Artık japonyayla kıyaslamayı bir bıraksanız valla kabak tadı verdi. japon ekonomisi nerde biz neredeyiz? Bizdeki gibi liranın altız kuruş gibi para var mı japonyada? Adamların para birimi volatik değil ve ekomide bizden fersah fersah öndeler. Bu dolar niye yükseliyor bu kadar anormal, vatandaşın alım gücü niye bu kadar anormal düşüyor onu düşünelim. Bu doların yükselmesi normal değil diyordunuz sizce niye normal değil?

• Artık japonyayla kıyaslamayı bir biaksanız valla kabak tadı verdi. japon ekonomisi nerde biz neredeyiz? Adamların para birimi volatik değil ve ekomide bizden fersah fersah öndeler. Bu dolar niye yükseliyor bu kadar anormal, vatandaşın alım gücü niye bu kadar anormal düşüyor onu düşünelim. Bu doların yükselmesi normal değil diyordunuz sizce niye normal değil?

Yazdığım mesajı anlayarak okursan daha sağlıklı olur. Ben de japonya ile Türkiye kıyaslamasını saçma buluyorum :) tekrar tekrar oku istersen

• Peki dünya da teknolojinin başkenti olan dünyaya etkisi olan Japonya'nın para birimi dolar karşısında bizimkinden daha değersiz? Şimdi japonya bizden daha mı kötü olmuş oluyor? Nasıl ki bu kıyaslamayı yapmak saçma ise Papua yeni gine kıyaslaması da saçma bu bağlamda

Hocam japonya örneği neden sürekli dönmeye başladı onu öncelikle anlamış değilim.

Bir japonun asgari ücreti bizim asgari ücretle karşılaştırırsak 15.000tl ortalama maaş almaktadırlar.

Ayrıca japonya dediğiniz ülke dünya teknolojisine yön veren ülkedir.

Adamlar ihracatın kitabını yazan ülkedir.

Ayrıca japon yeni nin dolar karşısında bu kadar düşük olmasının sebebi marka ihracatıdır!

Ürün ihracatı değil yalnız MARKA ihracatı bunu çok iyi anlamak gerekir.

• Hocam japonya örneği neden sürekli dönmeye başladı onu öncelikle anlamış değilim.

Bir japonun asgari ücreti bizim asgari ücretle karşılaştırırsak 15.000tl ortalama maaş almaktadırlar.

Ayrıca japonya dediğiniz ülke dünya teknolojisine yön veren ülkedir.

Adamlar ihracatın kitabını yazan ülkedir.

Size de aynı cevabı vereyim. Japonya Türkiye kıyaslaması saçma zaten.

• Yazdığım mesajı anlayarak okursan daha sağlıklı olur. Ben de japonya ile Türkiye kıyaslamasını saçma buluyorum :) tekrar tekrar oku istersen

Bence sen yazdığın mesajın ne anlama geldiğini bilmiyorsun :) papua yeni gineyi eklemesen sona o cevabı vermeyecektim sana. Buldun mu doların niye yükseldiğini? Normal değil demiştin ya yükselmesini? :)