Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • önümüzdeki sisteme gelecek olursak yarın öğle saatlerinde batı karadenizden başlayan yoğun karyağışları hızla akşam saatlerine doğru doğuya ulaşacak.şunada değinmek istiyorum bazı arkadaşlar kar haritasında gördüğü rakamları yerdeki oluşacak örtü zannediyorlar hayır bu yanlış bilinen bişey kar haritası sadece yağacak olan toplam kar miktarını verir yerdeki örtüyü değil örnek 70 mm veriyorsa yerde 20-25 cm olur ortalama.tabi bunda sıcaklık faktörününde önemi büyük.bu sistemde ince bir ayrıntı daha var sistem anında rüzgar batılı olursa birçok yerde beklenilenden daha az örtü olabilir bu yüzden yağış anında rüzgar yönüde önemli.eğer öyle olursa geçen aralık sisteminde olduğu gibi batıya bakan ilçeler dahaçok şanslı olur.batılı rüzgarlar özellikle samsun ve trabzona pek yaramıyor oralar nisbeten daha az kar alıyor birtaraf coşarken birtaraf izliyor.dua edelim rüzgar yönü sistem anında iyi olsun heryer faydalansın.hafta sonu sisteminden sonra hafta içi sistemide var yine bu sistemdede bölgemizde yoğun karyağışları görülecek.iç kesimleri söylemiyorum bile sadece erzağı bol alsınlar bu süreçte yükseklerde ve köy yollarında baya sıkıntılar olacak.😊

• önümüzdeki sisteme gelecek olursak yarın öğle saatlerinde batı karadenizden başlayan yoğun karyağışları hızla akşam saatlerine doğru doğuya ulaşacak.şunada değinmek istiyorum bazı arkadaşlar kar haritasında gördüğü rakamları yerdeki oluşacak örtü zannediyorlar hayır bu yanlış bilinen bişey kar haritası sadece yağacak olan toplam kar miktarını verir yerdeki örtüyü değil örnek 70 mm veriyorsa yerde 20-25 cm olur ortalama.tabi bunda sıcaklık faktörününde önemi büyük.bu sistemde ince bir ayrıntı daha var sistem anında rüzgar batılı olursa birçok yerde beklenilenden daha az örtü olabilir bu yüzden yağış anında rüzgar yönüde önemli.eğer öyle olursa geçen aralık sisteminde olduğu gibi batıya bakan ilçeler dahaçok şanslı olur.batılı rüzgarlar özellikle samsun ve trabzona pek yaramıyor oralar nisbeten daha az kar alıyor birtaraf coşarken birtaraf izliyor.dua edelim rüzgar yönü sistem anında iyi olsun heryer faydalansın.hafta sonu sisteminden sonra hafta içi sistemide var yine bu sistemdede bölgemizde yoğun karyağışları görülecek.iç kesimleri söylemiyorum bile sadece erzağı bol alsınlar bu süreçte yükseklerde ve köy yollarında baya sıkıntılar olacak.😊

hafta içindeki sistem sahil için tutma olasılığı daha yüksek dimi hocam 850hpa da -10 -9 var

Çok soru sormak istemiyorum çok sıkıntı çektik geçtiğimiz 2 sistemde acaba fatsa için uygun mu rüzgâr sıkıntı olur mu? Yağış durumu iyi mi samsunun çektiğini çeker miyiz geçtiğimiz iki sistemde çektik bunda çekmemek istiyorum...

• Çok soru sormak istemiyorum çok sıkıntı çektik geçtiğimiz 2 sistemde acaba fatsa için uygun mu rüzgâr sıkıntı olur mu? Yağış durumu iyi mi samsunun çektiğini çeker miyiz geçtiğimiz iki sistemde çektik bunda çekmemek istiyorum...

sizi anlaya biliyorum.şuan rüzgar yönünde sıkıntıyok karayel-yıldız görünüyor sistem girdiği anda tekrar bakacağız lakin fatsada kar alacak bundan ve hafta içi sistemindende merak etmeyin😊

• sizi anlaya biliyorum.şuan rüzgar yönünde sıkıntıyok karayel-yıldız görünüyor sistem girdiği anda tekrar bakacağız lakin fatsada kar alacak bundan ve hafta içi sistemindende merak etmeyin😊

Teşşekürler😊

• Size tüm samimiyetimle diyorum eğer bu 2 sistemde kıyı şeridi olarak istediğimizi alırsak bırakalım 3. sistem diğer arkadaşları sevindirsin.Ordada art niyetsiz bölgecilik yapmayan kar sevdalı arkadaslar vardır ,onlar hatrına gitsin...Devamı zaten var akıyor üstten aşağıya evelallah ^^