Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • çoğu kişide bir umutsuzluk karamsarlık havası var bazı sosyalmedyalarda daha kışa girmeden kışı bitirenler var yok efendim johen bonu demiş yok coni şunu demiş yok bünyamin böyle demiş bırakın allah aşkına sanki hava olaylarını bu şahıslar yönetiyormuş gibi bir algı oluşturulmaya çalışılıyor yazılanları hayretler içinde izliyorum ve gülüyorum ve tekrar söylüyorum kışın bittiği uçtuğu gittiği felan yok kimse karamsarlığa kapılmasın modellerlede modelcilik oynamasın kışın ikinci yarısı çokdaha verimli geçecek ara ara sert sistemler ülkemizi ziyaret edecek keza biz böyle çok olumsuz kışlar gördük ve asla yılmadık sabrettik gelecek dedik bekleyin dedik yine kışı bitirenler oldu yazı bile getirdiler lakin bunlara aldanmayın dedik ve rabbim bizi yanıltmadı yazı getirenlerin yüzüne kar fırtınasını tokat gibi çarptı 😊 işte böyle arkadaşlar. amacım kimseyi umutlandırmak değil bensadece tecrübelerime ve yılların birikimine dayanaraktan bunları yazdım elbet bir ışık gördükki bunları yazdık zamanı gelince nedemek istediğimi çok daha iyi anlayacaksınız.sadece sabredin yeter.

haklısın hocam daha kış mevsimine yeni giriş yapıyoruz hep negatifler :D atmosfer süprizlerle doludur

• çoğu kişide bir umutsuzluk karamsarlık havası var bazı sosyalmedyalarda daha kışa girmeden kışı bitirenler var yok efendim johen bunu demiş yok coni şunu demiş yok bünyamin böyle demiş bırakın allah aşkına sanki hava olaylarını bu şahıslar yönetiyormuş gibi bir algı oluşturulmaya çalışılıyor yazılanları hayretler içinde izliyorum ve gülüyorum ve tekrar söylüyorum kışın bittiği uçtuğu gittiği felan yok kimse karamsarlığa kapılmasın modellerlede modelcilik oynamasın kışın ikinci yarısı çokdaha verimli geçecek ara ara sert sistemler ülkemizi ziyaret edecek keza biz böyle çok olumsuz kışlar gördük ve asla yılmadık sabrettik gelecek dedik bekleyin dedik yine kışı bitirenler oldu yazı bile getirdiler lakin bunlara aldanmayın dedik ve rabbim bizi yanıltmadı yazı getirenlerin yüzüne kar fırtınasını tokat gibi çarptı 😊 işte böyle arkadaşlar. amacım kimseyi umutlandırmak değil bensadece tecrübelerime ve yılların birikimine dayanaraktan bunları yazdım elbet bir ışık gördükki bunları yazdık zamanı gelince nedemek istediğimi çok daha iyi anlayacaksınız.sadece sabredin yeter.

Hocam büyüklermizde sizin gibi .) dedem bu sene kar yağacak diyor , bazılarıda bizim burda fındık çok oldu her sene fındık çok olunca kışın çok kar yağıyor filan diyorlar :D, tabi bölgemiz için diyorum bizim buranın insanı öyle düşünüyor ve öylede oluyor nerden baksak.

• daha kisa yeni giriyoruz karamsar olmamak lqzım kar icin yok kar yagmıcak yok hayır gelmicek bu kistan vs.

Dur bi bakam ocak gelsin yahu demi..

Bizim kışmız ocak şubat.gerisi trişka

• Hocam büyüklermizde sizin gibi .) dedem bu sene kar yağacak diyor , bazılarıda bizim burda fındık çok oldu her sene fındık çok olunca kışın çok kar yağıyor filan diyorlar :D, tabi bölgemiz için diyorum bizim buranın insanı öyle düşünüyor ve öylede oluyor nerden baksak.

ben sadece şunu söyleyim " kışı bitirenlere gülüp geçiyorum" 😄 karamsarlığa felanda kapıldığımız yok acelemizde yok şimdilik sadece susuyorum zamanı geldiğinde kışı bitirenlere bizimde elbet bir ikiçift lafımız olacak ders niteliğinde inşallah.

• bunyamin sürmelisiz gün olmaz.

Malesef yine olumsuz doğal olarak.

Yb cılgına dönmüş. 25 e kadar birsey yok yagiş anlamında.

Arada sıcaklık dalgalanmaları.

Glasgow zirvesi fiyasko dedi

2019 2020 2021 kasım aylarıni son 3 yilda kaybettik dedi.

• valla benbugün güzel ıslandım yağmurunda kıymetini bilmek lazım şimdi avrupallılar tadını çıkarsın onlarında kuruyacağı gün gelecek merak etmeyin😊😊

• çoğu kişide bir umutsuzluk karamsarlık havası var bazı sosyalmedyalarda daha kışa girmeden kışı bitirenler var yok efendim johen bunu demiş yok coni şunu demiş yok bünyamin böyle demiş bırakın allah aşkına sanki hava olaylarını bu şahıslar yönetiyormuş gibi bir algı oluşturulmaya çalışılıyor yazılanları hayretler içinde izliyorum ve gülüyorum ve tekrar söylüyorum kışın bittiği uçtuğu gittiği felan yok kimse karamsarlığa kapılmasın modellerlede modelcilik oynamasın kışın ikinci yarısı çokdaha verimli geçecek ara ara sert sistemler ülkemizi ziyaret edecek keza biz böyle çok olumsuz kışlar gördük ve asla yılmadık sabrettik gelecek dedik bekleyin dedik yine kışı bitirenler oldu yazı bile getirdiler lakin bunlara aldanmayın dedik ve rabbim bizi yanıltmadı yazı getirenlerin yüzüne kar fırtınasını tokat gibi çarptı 😊 işte böyle arkadaşlar. amacım kimseyi umutlandırmak değil bensadece tecrübelerime ve yılların birikimine dayanaraktan bunları yazdım elbet bir ışık gördükki bunları yazdık zamanı gelince nedemek istediğimi çok daha iyi anlayacaksınız.sadece sabredin yeter.

Hocam şu anlık bölge konusuna umutsuz şeyler yazan olmadı biz böyle olalım da diğerleri naparsa yapsın:))

• Hocam şu anlık bölge konusuna umutsuz şeyler yazan olmadı biz böyle olalım da diğerleri naparsa yapsın:))

evet bölge olarak yağıştan bu ülkede enson umudu kesecek bölge biz olmalıyız ülkemizin bazı bölgelerinde hatta çoğu bölgesinde kuraklık hatsafhada bunu kimse inkar edemez verilerde bunu doğruluyo zaten.yaz sesonunda yazdığım bir yazıda gün gelecek dünyada su savaşları başlayacak hatta ülkemizde bile su bakımından endeğerli bölge bizim bölge olacak demiştim.öyüzden güzelim bölgemizin doğal kaynaklarına değerlerine sahip çıkalım bizden öncekilerin bize bıraktığı gibi bizlerde gelecek nesillere bu değerleri aktarmamız lazım bu bizim vatandaşlık görevimiz su olan yerde herzaman hayat vardır su yoksa hayatta yok bir damla suyu bile israf etmemeye özen göstermeliyiz belki bizler ileriki zamanda yaşanacak bu kıtlığı göremeyeceğiz fakat görünen köy kılavuz istemez ülkemizin su rezevleri heryıl azalıyor nufus arttıkca suya dahaçok ihtiyaç oluyor oyüzden bölgemizin kıymetini bilelim şahsen ben ülkemizin çoğu yerini gezdim lakin hiçbir yerde bizim bölgedeki kadar su kaynaklarıyla karşılaşmadım.

• Elbet Avrupadan sonra sıra bize de gelecek. Şimdilik cılız geçişlerle devam. Aşırı negatif senaryolar ve Gröndland blokajı ay sonuna kadar devam edecek gözüküyor.Avrupaya inen soğuklar da zaten aman aman bi soğuma değil. Aralık ilk haftaları bu inişin çıkışı olaraktan senaryolar lehimize dönmeye başlar. Yarı pastırma tadında bu ayı kapatacağız gibi

• Elbet Avrupadan sonra sıra bize de gelecek. Şimdilik cılız geçişlerle devam. Aşırı negatif senaryolar ve Gröndland blokajı ay sonuna kadar devam edecek gözüküyor.Avrupaya inen soğuklar da zaten aman aman bi soğuma değil. Aralık ilk haftaları bu inişin çıkışı olaraktan senaryolar lehimize dönmeye başlar. Yarı pastırma tadında bu ayı kapatacağız gibi

Katılıyorum. 25-26 da beklentim vardı ama kötü senaryo galip gelecek gibi duruyor. Yani o da kuzeyden el sallayıp geçenler kervanına katılacak.

Her yıl yaklaşık bu zamanlar Atlantik ve Avrupa bir ab curcunası yaşıyor. Sanırım vortekste güçlenen soğukların güney enlemlerde hala yazdan kalma sıcaklarla karşılaşması bu düzensiz ab girdabına sebep oluyor. Kızgın yağa su döktüğünüzü düşünün onun gibi birşey.

Bu curcuna bazen uzun süre devam ediyor. Dilerim bu yıl daha erken biter. AB karmaşası bitmeden genellikle sistem alamıyoruz. Alırsakta serseri gibi dolaşan ablerin sinoptiği bozmasıyla kıytırık oluyor. O yüzden bu tantananın bitmesi bizim için iyi olur.

osman hocam bu blokaj bize enaz aralığın 10 na kadar ekmek çıkarmaz yinede Allah bilir fakat bu tarihe kadar kimse pek umutlanmasın derim sitres yapmaya gerek yok mecbur bekleyeceğiz.

• osman hocam bu blokaj bize enaz aralığın 10 na kadar ekmek çıkarmaz yinede Allah bilir fakat bu tarihe kadar kimse pek umutlanmasın derim sitres yapmaya gerek yok mecbur bekleyeceğiz.

Bize zaten Aralık 20 ve sonrası lazım hocam bu dönem böyle geçsin önemli değil

• Katılıyorum. 25-26 da beklentim vardı ama kötü senaryo galip gelecek gibi duruyor. Yani o da kuzeyden el sallayıp geçenler kervanına katılacak.

Her yıl yaklaşık bu zamanlar Atlantik ve Avrupa bir ab curcunası yaşıyor. Sanırım vortekste güçlenen soğukların güney enlemlerde hala yazdan kalma sıcaklarla karşılaşması bu düzensiz ab girdabına sebep oluyor. Kızgın yağa su döktüğünüzü düşünün onun gibi birşey.

Bu curcuna bazen uzun süre devam ediyor. Dilerim bu yıl daha erken biter. AB karmaşası bitmeden genellikle sistem alamıyoruz. Alırsakta serseri gibi dolaşan ablerin sinoptiği bozmasıyla kıytırık oluyor. O yüzden bu tantananın bitmesi bizim için iyi olur.

Gidişat ve şartlar şuan 2017-2018 karışımı gidiyor inşallah bu sene 2018 faciası yaşamayız Tayfun hocam

• forum.havaforum.com/attachment/119146/

forum.havaforum.com/attachment/119147/

Ay sonuna işler değişiyor. Her inişin bir çıkışı vardır dedik. Gröndland blokajı fazla uzun sürmeyeceğe benziyor..Aralık ilk hafta ülkemiz adına daha aksiyonlu geçebilir

Hocam eninde sonunda bir gün kırılacak bu döngü. Doğanın kanunu sonuçta. Bu çıktıya göre yakın vade de modeller de Aralık başı için denemeler başlar.

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk