Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Samsun yaktın bizi Samsun dünyada bu kadar kötü konumu olan bir yerleşim olamaz! Son 1 ay kurtulacağım senden Allahım amin

İbo çok efkârlı on Twitter:

• Dün ve bugünden sonra anlıyorumki.Sinop merkez bambaşka bir hattan besleniyor.Erfelek-Ayancık-Türkeli bu 3 ilçe birbiriyle uyumlu olarak ayrı bir hattan besleniyor.

• samsun merkez son yılların en kurak yazını yaşıyor. Resmen Akdeniz sistemine ihtiyaç duydu. E tabi aekamızda kup kuru çorum olduğu sürece Her zaman kurak olmaya devam ederiz. Ben otobüste çalıştığım zaman Türkiyenin her yerinde yagmur varken veya bazi kesimler kapalı ike, çorumdan geçerken havada tek bulut toktu ve güneşte yakiyordu. Oyüzden Meşhur Ankara boşluğu oluşuyor 😊😊

• 7c93ce.jpg

Sinop merkezdeyim.Güzel bir gökkuşağı yakaladım.Yerel yağışlar var.Gerze tarafına ilerleyen kütle var.Sinop-Erfelek arasında 3 tane huni bulutu(hortum) gördüm ama aşağı çok inememişlerdi.Geldiğimden beri ilginç şeyler yaşatıyor Sinop bana.:D

• samsun merkez son yılların en kurak yazını yaşıyor. Resmen Akdeniz sistemine ihtiyaç duydu. E tabi aekamızda kup kuru çorum olduğu sürece Her zaman kurak olmaya devam ederiz. Ben otobüste çalıştığım zaman Türkiyenin her yerinde yagmur varken veya bazi kesimler kapalı ike, çorumdan geçerken havada tek bulut toktu ve güneşte yakiyordu. Oyüzden Meşhur Ankara boşluğu oluşuyor 😊😊

Sen bi de Çorumun Kışın ki Ayazını Gör

• Ufak bir analiz ya da tespit yapalım.

Başlık: 2017-2020 Benzerliği

Bu tespitin tahminlerle ya da kesin yargılarla bir şey ifade etmeye çalıştığı yok zaten tespit dediğim şeyde aslında herkesin bildiği ama belki dikkat etmediği basit şeyler.

1. Öncelikle kış mevsiminden başlayalım.
    • 2017 kışı son yılların hatta 2000'li yılların en iyi kışlarından biriydi. Daha dün gibi hatırlıyorum en kötü kışımız böyle olsun dediğimi. Yağışı da bol soğuğu da bol çok eğlenceli bir kıştı. Sistemler de zamanında geldi aralık ayı boyunca sulu kar-kky geçişleri oldu kıyılarda hatta Yılbaşı sistemi 1-2 derece ile efsane olmaktan kurtulmuştu yanlış hatırlamıyorsam Trakya, Çanakkale gibi karasal yerlerde kar yağışları olmuştu. Daha sonra 7-10 Ocak efsane yaşandı Marmara'da tabiki İstanbul'da. O sistem bizim bölgemiz açısından Ordu'ya kadar geldi Samsun'da cıvık bir örtü de olsa 10-15 cm kar tuttu sıcaklık biraz daha iyi olsaydı daha fazlası olabilirdi. Atmosfer 15 gün dinlenmeye çekildikten sonra 26 ocak sistemini heyecanla takip ettik Karadeniz olarak büyük beklentiler içerisindeydik o zamanlar ull sisteminin esamesi okunmuyordu hatta bazı Marmaralı arkadaşlar intikam hırsıyla bu sistemi konuşmayıp doğrudan gözünü ull ye dikmişti ''kesin bize gelecek, başka yere gidemez vs'' gibi sert sözler kullandılar. Ve beklenen olmadı 26 Ocak sistemi ince örtü dışında hiçbir şey kazandırmadı. 31 Ocak ull güneş gibi doğdu bu topraklar ull döndü dolandı bize vurdu. Burada dikkat etmemiz gereken önce polar ataktan 30 Ocak günü 30 cm civarı kar almamız etkili oldu bir gün sonra ull giriş yaptı ve bu miktarı ikiye katladı.
    • 2020 kışı ise sonbahardan itibaren canımızı okuyan kuraklıkla başladı özellikle kasım ve aralık ayı 6-7 senede bir görülen kuraklık döngüsünü yaşattı bize veya yaşadık sandık 2021 bu açıdan benim için potansiyel bir tehlike. Ocak ayıyla birlikte atmosfer toparlanmaya başladı aşırı negatif ao-nao görüntüsü lehimize döndü derken bu seferde aşırı pozitife çıkınca soğuklar Kuzey Kutbunda asılı kaldı 60 derece enlemlerinden aşağıya indiremedik bir türlü. Sadece elimize bir fırsat geçti onu da sitedeki birçok tahminci ocak ayının sonlarında beklerken bu aşırı pozitif görüntü bizi yanılttı gecikmeli de olsa 7-10 Şubat sistemini yaşattı yine Karadeniz'e. Bu sistemde 31 Ocak 2017'de olduğu gibi öncelikle polar atak ardından ull sistemi. Ancak 2017'deki sisteme göre daha zayıf. Şartlar benzer olmakla birlikte daha hafif bir sistem. Bu sistem yağışıyla değil soğuğuyla ön plana çıkmıştı 2015'ten sonra yaşadığım en soğuk günlerdi kar taneleri adeta yapışıyordu düştüğü yere. 2017'de Kafkaslar'dan gelip nem toplayarak Orta ve Doğu Karadeniz sahillerini kara gömen bir sistem iken, 2020 Romanya-Moldova hattından gelip kuru soğuk yapan ve yeterince nem toplayaman bir sistemdi ancak yaşanan olaylar ve hatta zamanları bile birbiriyle tamamen aynı şiddetleri farklı.

2. Yaz mevsimine bakarsak:

• 2017'nin haziran ayı bol yağışlı sistemlerin oluk oluk aktığı nerede bu yaz dediğimiz günlerdi. Bu yıla ne kadar çok benziyor değil mi? :) O yıl işaretlerini vermişti sonradan acısı çıkacağı. Temmuz ayıyla birlikte öyle bir yaza girdik ki kasımda ancak çıkabildik ^^ Haziran ayı ülke genelinde bol yağışlı geçtikten sonra temmuz ve ağustos sadece Marmara'da ve ara sıra Doğu Karadeniz'de yağışlara sebep oldu ki İstanbul'da neler yaşandığını biliyoruz efsane bir yazdır onlar için. Sinop, Samsun ve Ordu ise neredeyse 0 yağış ile geçirdi temmuz ayını ağustosta ise 2 kere yağış geçişi oldu galiba öyle bir şeydi. Yazın 40 derece enlemlerine kadar Azor yüksek basıncının hakimiyeti olduğu için gelen sistemlerin Akdeniz'de alçak basınç oluşturma ihtimali çok düşüktür. O yaz neredeyse her sistem Balkanlar'dan geldiği için ve alçak basınçta oluşmadığı için duvar gibi çarptığı Batı Karadeniz dağları, Marmara genelinde alçak basınç oluşmasına ve yağışlı bir havzaya sebep oldu. Doğu Karadeniz'de her sene yaşanan bu durum Balkanlar'dan da gelse serin hava oraya ulaştığında Kafkas dağlarına çarpıyor ve direk denizin üzerinde alçak basınç oluşturuyor. Orta Karadeniz ise konumu gereği eğer Türkiye haritası düşünürseniz çarpacak bir şeyi yok sistem üzerinden geçiyor yani sistemi karşılayacak bir kara parçası yok. Bu yüzden kuraklı oluyor Akdeniz'de ab olsa güneyde müneyden bindirirdi ama yazın bu mümkün değil.

b363099c3e8.png

• 2020 yazı da gördüğünüz üzere bol yağışlı başladı hatta birçok şehirde sel oldu Samsun olarak çok memnun olmasakta en azından ortalamaları yakaladık haziran ayında. Ancak 2017 tecrübesi bana temmuz ve ağustosun sıcak ve kurak geçeğini söylüyordu. Öncelikle el nino, la nina durumlarına baktım. Samsun'un yağışlı ve kurak yazlarını karşılaştırınca nötr civarı olması bol yağışa, el ninonun da la ninanın da fazla olması kuraklığı sebep oluyordu. Bu yaz tahminleri ise çok güçlü olmasa da -1 civarı la nina beklentisi vardı 0.5'in altı demek la nina demek artık nötr fazdan ayrıldı demek. Buna müteakip 2017 ile de benzerliği görünce kurak bir yaz beklediğimi söyledim. 2020 kışı nasıl 2017 kışın göre daha hafif geçtiyse, 2020 yazı da 2017 yazına göre daha hafif geçiyor. 2017 benim 2010 yılından sonra gördüğüm en sıcak ve kurak yazdı, 2020 ise ondan daha az sıcak ve daha az kuraklıkla geçiyor. Yani bu yaz sürekli kuraklıktan dem vuruyoruz ama daha kötüsünü de yaşadık 3 yıl önce üstelik o yıl havalarda daha sıcaktı. Şartlar yine benzer ancak şiddetleri farklı aynı kış mevsiminde olduğu gibi.

Şimdi sonuca gelirsek 2017 yazının devamı 2018 kışı olarak son derece berbat bir serinin başlangıcı oldu adeta. 2017 sonbaharında resmen yazı yaşadık 2018 kışı ise anca sonbahara inebildiği değerler. 2018 baharı ise yandık yandık bittik en sıcak mayıs ayı olmuştu zannedersem bu da denizlerin aşırı ısınmasına ve geçen yaz bol bol yağış almamıza neden olmuştu yine özellikle haziran ayı dikkat çekiyor.

Doğrudan bir sonuç çıkarmak gibi olmasın ancak 2017 ile benzer giden bu yıl benzerliği devam ettirebilir. Bu yıl dikkatimi çeken bir başka olayda 2 ayda bir aşırı sıcaklara maruz kalmamız. Mart, mayıs ve en son temmuz ayında bir haftalık sıcaklar bize illallah ettirdi. Sıradaki ay eylül. Peki 2017 eylülünde ne olmuştu? Rekor kıran sıcaklar özellikle ülkenin batı illerine bakın eylül ayı rekor sıcaklıkları genellikle 2017 yılına aittir. https://www.mgm.gov.tr/verideg…atistik.aspx?k=A&m=ANKARA

Bu yılda eylülde sıcak hava gelirse benzerlik iyice ayyuka çıkacak. Son olarak 2017 yılının genel istatistiği hafif la nina ve nötr diyeceğimiz bir yılı işaret ediyor bu yıl ise la ninanın biraz daha güçlü olacağı tahmin edilmekle birlikte aşağıdaki grafikte olduğu gibi nötre yakın seyretmesi de olası.

Seasonal Nino4 E1

Okuyan okumayan herkese teşekkür ederim çok uzun bir yazı oldu tez ve makale yazmaktan kalan bir alışkanlık kısacası benzerlik devam ederse 2018 kışı mı geliyor acaba dedirtmeye başlar bize umarım ayarı kaçmazda 2017 kışına benzeriz :) Hepinize sevgilerimi sunuyorum okullar açılırsa %90 doğu illerinde geçireceğim önümüzdeki birkaç yılı sağlıcakla kalın...

• Gréy hocam 2017 kışı Orta Karadenizin iç Kesimleri için nasıl bir kıştı bilginiz var mı ben hatırlayamadım da

Kıyılar kadar efsane sistem yaşamamış olabilirsiniz ama o yıl çok sistem geldi ben de hatırlamıyorum iyi kış geçirmiş olmanız lazım.

• O kadar yazdık arka sayfalarda kalmasın :D

• Bende inşallah bu lanet şehirden kurtuluyorum üniversite tercihlerime göre çorum tokat yozgat gibi şehirlerin gelmesi olası doğudaki şehirlerde olabilir her türlü samsundan iyidir

• Bende inşallah bu lanet şehirden kurtuluyorum üniversite tercihlerime göre çorum tokat yozgat gibi şehirlerin gelmesi olası doğudaki şehirlerde olabilir her türlü samsundan iyidir

Yozgatlı olarak yozgatı yaz rakımı 1301 yıllık 550/600 mm yağış düşer kar desen rekoru 96 cm iç anadolu olmasına rağmen. Her yıl istisnasız 35-40 cm banko yağar. Çok soğuk geçer kasım/nisan ayları. Yazları hiç bunaltmaz.