İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bu kuşa dönmeler sonrası HF kuş kulübü şeklinde bir projem var, tutacağına eminim. Sistemin hangi cins kuşa dönüştüğünü analiz edeceğiz. :writing_hand_medium_light_skin_tone::writing_hand_medium_light_skin_tone::writing_hand_medium_light_skin_tone:

Karga Kartal Akbaba Atmaca gibi kuşlara dönünce sistemi tam çöp olmamis sayiyoruz :)

• Modellerde uzun vadede gözüken sistem için düşüncen nedir @4 Şubat

Hocam modellere bakmadığım için olumlu ya da olumsuz birşey diyemem. Ay sonu sıcak taraftayız dedim. Ama sonbahar ve la nina ortamında jet akımlarının arttığı bir durumda her an tahminler tersine döner. Tutan tahmin benimdir tutmayan zaten benim olmamıştır felsefem devam ediyor:)--

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• 18-22'den 18-21 arası olan sistemin soğuğu ve yağışın büyük çoğunluğuna yazık oldu gerçekten. Uzun vadede 26 sonrası kafalar karışık gözüküyor sağlam birşeyde gelebilir kuş olup uçanda yada en kötü ihtimal sıcak atak diyelim. Modellerde 216.saat itibariyle Avrupadaki yükselmeye çalışan ybnin konumuna göre 3 seçenekden birisi olacak kısmet.

• Size ay sonu için şunu diyebilirim. Ufak bir değişikliğe Ekim efsaneside gelir, kestaneside. Ya herro ya merro. Takipteyiz.

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• :flag_Turkey: Vintersaga: Ondan nasıl tahmin yapılmayacağını öğrendim.

:flag_European_Union: ECMWF: Tanıdığım en kötü model GFS.

:flag_England: UKMO: Onun bir B senaryosunun olmadığını biliyorduk.

:flag_Canada: GEM: Yağışları ve soğukları şişirmekten başka senaryomuz yoktu.

:flag_Germany:ICON: Yine gelse yine geçerim.

:flag_Japan: JMA: GFS model falan değil.

gfs4c.png

Bara döda fiskar följer strömmen...

• Bu bölgeyi dikkatle takip edin. Filmin koptuğu yer burası olacak ay sonu için;) Azor ordan kafasını ezdirmeyip burnunu çıkartırsa olanar olur.

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• 850'de ortalama 5 geliyor Ekim 19'da, normalde bu değer çoğu Eylül'ün son 10 gününde bir şekilde bölgemize ulaşırdı, bu kez yaklaşık 1 ay gecikmeli geldi, tabi bu gelenin 500'ü biraz daha kuvvetli...

• Bu arada, ECMWF verilerini artik ucretsiz veriyor sanirim. Onun performansi nasil? Diyagramlari ve diger verileri? Karsilastirinca GFS den iyidir herhalde.

İstatiksel olarak ECMWF önde fakat o da bizim için atla deve gibi değil. Onun diyagramı da son sistemde cortladı misal, yağış vs. Sonuç olarak ne kadar işi goygoya vursak bile en az 2 model(ECM-GFS) birden takip etmek şart. UKMO ve GEM'i de pas geçmemek lazım.

Bara döda fiskar följer strömmen...

• belki inanmayacaksınız ama evin salon kısmı güneye baktığından ve öğlen 12 den akşama kadar güneş gördüğünden yine klima açmak zorunda kaldık =O

Yoksa sıcaktan durulmuyor :/

Güneş batarken anca durum düzeliyor

Ekim ortası oldu hayır olsun8)

Bir an önce kışı ve yoğun kar yağıslarini gormek umudu ile uzays3271653126hava-kars323uzays3271653126hava-kars323uzays3271653126

• belki inanmayacaksınız ama evin salon kısmı güneye baktığından ve öğlen 12 den akşama kadar güneş gördüğünden yine klima açmak zorunda kaldık =O

Yoksa sıcaktan durulmuyor :/

Güneş batarken anca durum düzeliyor

Ekim ortası oldu hayır olsun8)

Bir an önce kışı ve yoğun kar yağıslarini gormek umudu ile uzays3271653126hava-kars323uzays3271653126hava-kars323uzays3271653126

Hocam ben maltepe sahilde oturuyorum güney cephe aksam 9 a kadar camlar acık bugün öğlen bir ara klima actım yani yalnız değilsin hava sıcak :)--