İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ben bir şey sormak istiyorum her şimşek çaktığında o ışığı görünce insanda ister istemez yıldırım düşecek hissi oluşuyor ve tedirgin oluyoruz bunun keyfini çıkaramıyoruz belkide benim bilgi eksikliğimdir her zaman şimşek=yıldırım diye öğretildi çocukluğumdan beri ama siz değerli arkadaşlara sormak istiyorum .Her şimşekte yıldırım düşer mi? Evin içindeysek bile endişe etmeli miyiz? Şimşekli havalarda dışarıda yakalansak ne yapmalıyız? Yıldırım düşecek diye dışarda yürümeyelim mi? Biraz fazla soru oldu kusura bakmayın teşekkür ederim şimdiden

• Aman dikkat hocam, orda dünde sıkıntı çıkmıştı.

hava açtı hocam burada fazla korkulan olmadı ama su basan dükkanlar var malesef bizde yine aynı durum.

yani şu olaylara önlem almakla alt yapı yapmakla kurtulamazsın resmen doğal afet.

ama dün mü bugün mü dersen dün şöyle kıyas yapabilirim.

Dün çok az şimşek çakması gök gürültüsü çok fazla yok ama muazzam derecede hem dolu hem yağmur.

Bugün muazzam derecede işyerlerini sallayan gök gürlemeleri ve düne göre daha az yağış.

35 yaşındayım dün olanlar gibi birşey görmedim çok ekstrem bir durumdu herhalde.

• Ben bir şey sormak istiyorum her şimşek çaktığında o ışığı görünce insanda ister istemez yıldırım düşecek hissi oluşuyor ve tedirgin oluyoruz bunun keyfini çıkaramıyoruz belkide benim bilgi eksikliğimdir her zaman şimşek=yıldırım diye öğretildi çocukluğumdan beri ama siz değerli arkadaşlara sormak istiyorum .Her şimşekte yıldırım düşer mi? Evin içindeysek bile endişe etmeli miyiz? Şimşekli havalarda dışarıda yakalansak ne yapmalıyız? Yıldırım düşecek diye dışarda yürümeyelim mi? Biraz fazla soru oldu kusura bakmayın teşekkür ederim şimdiden

Hocam basit olarak açıklamak gerekirse şimşek iki bulut arası gerçekleşirken, yıldırım bulut ile yeryüzü arasında gerçekleşir; farklıdır yani. Her şimşekli havada yıldırım düşer diyemeyiz fakat hep bir ihtimal mevcuttur. Özellikle yere yakın seyreden bulutlardan korkulması gerekir veya rakım olarak yüksek bir noktada iseniz korkmak gerekir fakat İstanbul içinde bu durum için yeterli rakım neredeyse yok.

Ek olarak açık havada oraja yakalanmak tehlikelidir, nacizhane önerilerim müsait kapalı alanlara sığınmak olabilir. Metal ortamlar, trafo-elektrik direği gibi alanlardan uzak durmak, ağaçlık alanlardan uzak durmak gerekli diyebilirim. Yani elektriğin sevdiği herşeyden uzak durmak lazım. Mecburiyetiniz yoksa dışarıda bulunmamak en sağlıklısı. Camı kapalı bir evin içinde ise kesinlikle korkmanıza gerek yok fakat çatıya düşme vs. durumları olabiliyor o zaman yangın açısından tehlikeli.

Bara döda fiskar följer strömmen...

3 Mal editiert, zuletzt von Vintersaga ()

• Hocam basit olarak açıklamak gerekirse şimşek iki bulut arası gerçekleşirken, yıldırım bulut ile yeryüzü arasında gerçekleşir; farklıdır yani. Her şimşekli havada yıldırım düşer diyemeyiz fakat hep bir ihtimal mevcuttur. Özellikle yere yakın seyreden bulutlardan korkulması gerekir veya rakım olarak yüksek bir noktada iseniz korkmak gerekir fakat İstanbul içinde bu durum için yeterli rakım neredeyse yok.

Ek olarak açık havada oraja yakalanmak tehlikelidir, nacizhane önerilerim müsait kapalı alanlara sığınmak olabilir. Metal ortamlar, trafo-elektrik direği gibi alanlarda uzak durmak, ağaçlık alanlardan uzak durmak gerekli diyebilirim. Yani elektriğin sevdiği herşeyden uzak durmak lazım. Hani mecburiyeti yoksa dışarıda bulunmamak en sağlıklısı. Camı kapalı bir evin içinde ise kesinlikle korkmanıza gerek yok fakat çatıya düşme vs. durumları olabiliyor o zaman yangın açısından tehlikeli.