İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Yağmurlu bir gün daha bizi bekliyor, yarına kısa bir bakış atacak olursak modellerin çeşitli yağış beklentileri mevcut.

Aşağıda 8 farklı modelin toplam yağış beklentisini görebileceksiniz:

Özellikle MGM'nin belirttiği 21-50 mm yağış beklentisini her model desteklemiyor fakat ECMWF, Euro-4, UKMO ve GEM gibi modellerin barajlara daha çok yağış veriyor olması sevindirici.

Bununla birlikte yarın günün en yüksek hava sıcaklığının 12 derece olması bekleniyor.

Son olarak rüzgar yıldız yönünden zaman zaman kuvvetli esecek.

İyi forumlar.

Bara döda fiskar följer strömmen...

Einmal editiert, zuletzt von Vintersaga ()

• Diyagram bizlere acımıyor... Umarım camda kar bekleyen küçüklere, beyaz huzuru camda bekleyen bizleri güzel günler bekler. 23 Aralık yüksek noktaları beyazlatabilir gibi geliyor bana. Yılbaşını dörtgözle bekliyorum güzel yağış gelir diyagramlar önümüzdeki hafta kendini toparlar tahminimce.

• Belirsizliğin tek bir sebebi yok ama sayarsak Doğu Atlantik’ten kıta Avrupa’sına giremeyen Azor’un, İskandinavya civarında derinleşen AB nin iki ana basınç merkezi arasında sıkışıp kalması, İtalya ‘da Geneva körfezinde ayın son haftası basıncın hızlı düşüp düşmeyecek olması, hatta kısa vadede Sibirya YB nın Kırım civarına kadar üfürdüğü ULL nin ne kadar batılayabileceği gibi deli sorular var yanıtlanmayı bekleyen. Cuma günü 23 sistemi için artık aşağı yukarı durum netleşmeye başlar. Ay sonu sistemi için beklentim -10 ların kuzeybatı Marmara’dan yurda giriş yapması yani öyle Adriyatik ten seken bir sistem değil.

• Diyagramlar kötü önümüzde 1 haftalık yağışsız dönem var. Kuraklık keza. Kartepe Uludağ gibi alternatiflerde bile kar yapacak sistem yok. En iyisi atmosferin üstüne fazla gitmemek. Takibi bırakmak. En azından stres faktörünü yok ederiz. Ayrıca 40 yılda buzul hacminin yarısını kaybettiyse bu koca dünya önümüzde sayılı yıllar var demektir. Biraz da insanların bu konulara dikkat etmesi lazım. Hala ÖTV vergisini araç fiyatına motor hacmine göre alınan bir sisteme tabiyiz. Sonra tüplü hurda yaşında eski fosil yakıtlı bakımsız araçlar trafikte vızır vızır dolaşıyor sırf ucuz olduğu için. En basitinden bir örnek verdim. Bu bile atmosfere inanılmaz zarar veriyor. Umarım insanlar en kısa sürede bilinçlenir. 10 yıl önceki kışları bile mumla arar olduk. Aralık ayı bitecek kartepede kar görmeden yeni yıla gireceğiz ilk defa :bawling:

• Belirsizliğin tek bir sebebi yok ama sayarsak Doğu Atlantik’ten kıta Avrupa’sına giremeyen Azor’un, İskandinavya civarında derinleşen AB nin iki ana basınç merkezi arasında sıkışıp kalması, İtalya ‘da Geneva körfezinde ayın son haftası basıncın hızlı düşüp düşmeyecek olması, hatta kısa vadede Sibirya YB nın Kırım civarına kadar üfürdüğü ULL nin ne kadar batılayabileceği gibi deli sorular var yanıtlanmayı bekleyen. Cuma günü 23 sistemi için artık aşağı yukarı durum netleşmeye başlar. Ay sonu sistemi için beklentim -10 ların kuzeybatı Marmara’dan yurda giriş yapması yani öyle Adriyatik ten seken bir sistem değil.

Hocam ull bence gerçekleşmeyecek bir seneryo. Ukmo ve gem benzeri italyaya inen bir sistem gelişebilir 23-24 tarihinde. Aşırı negatif görüntü var