Beyaz Kış Bitmedi... 27 Şubat'ı Bekleyin...

• Olumsuz yazilara dayanamiyorum. Ortada bir emek var ve meteorologlarin isi bu yani... Ben meteorolojik verileri degerlendirme hakkinda hicbirsey bilmiyorum. Ama doganin bize sunacaklarina karşı kar yagmur firtina merak duyuyorum. Hayatta is,ev ve cocuklar haricinde biseye merak duyulmazsa bir sure sonra insan monoton hayattan bikar.. Hayatin amaci rutin seylerin disinda da bir aktivite bulmak ilgilenmek mutlu olmak...Benim icin bu da ilgilendigim bircok konudan biri...

• Olumsuz yazilara dayanamiyorum. Ortada bir emek var ve meteorologlarin isi bu yani... Ben meteorolojik verileri degerlendirme hakkinda hicbirsey bilmiyorum. Ama doganin bize sunacaklarina karşı kar yagmur firtina merak duyuyorum. Hayatta is,ev ve cocuklar haricinde biseye merak duyulmazsa bir sure sonra insan monoton hayattan bikar.. Hayatin amaci rutin seylerin disinda da bir aktivite bulmak ilgilenmek mutlu olmak...Benim icin bu da ilgilendigim bircok konudan biri...

Kesinlikle katılıyorum, insanlar merak edip, bu merakının karşılığı bolca okuyup,araştırıp kendini geliştirmeli, kulaktan duyduğu yanlış bilgileri doğru olarak görmemeli, okuyup öğrenmeye başladıktan bir süre sonra öyle bir döneme giriyorsunuz ki okumaya doyamıyorsunuz. Bu dönemi yaşamak için önce okumaya başlamak, doğru bilgiyi bulmak gerekiyor.. Gerisi kendiliğinden geliyor, aydınlanmak, uyanmak gibi bir şey..

• Allah biz tahmincilere de siz takipçilere de karsevenlerin tamamına da sabırlar versin diyorum başka da birşey diyemiyorum...

Hocam en azından yağmur alalım yağmur berekettir. Kar kısmına gelince de 3 senedir cefa çekiyoruz. Sonumuz hayır olsun valla.

• Son modeller ışığında maalesef görülüyor ki bu kışı da hüsran içinde kapatıyoruz. Polar vorteks o kadar çok büklüm oldu ki koskoca Sibirya bile yerinden oynayamadı, Şubat ayı normalde Sibirya YB nın kıta da hakim olduğu en belirgin aydır buna rağmen deyim yerindeyse çıt çıkmadı. Sanırım örümcek Atlantik AB ları ömrünü Mart ortasına kadar sürdürecek. Ondan sonra da zaten kış bitiyor,bu durumda görünen o ki serin bir ilk bahar bizi bekliyor...

• Diagramme GEFS

Özellikle istanbul diyagramı üzerinden açıklama yapmak istedim keza karsızlık sendromunun en fazla etki yaptığı ilimiz istanbul ve aslında diğer kıyı bölgeler ve iller için de temel referans kaynağı. Görüldüğü üzere bundan yaklaşık 11 gün önce 27 Şubat tarihinden itibaren beklediğimi ifade ettiğim sert salınım benim öngördüğüm kadar sert bir şekilde gelmiyor. Zira ben iskandinav destekli bir salınım bekliyordum. Öncelikle tahminimdeki bu yanılmayı sizlerle paylaşıp beklenti içine sokmuş olduğum iyi niyetli kar seven dostlarımdan özür diliyorum.

Kışın henüz bitmediğini söylemekle birlikte doğanın hafiften uyanışa başlamış olduğu önümüzdeki günlerde vortexin insafına kalmış orta kuvvette salınımlar almaya devam edeceğimizi söyleyebiliriz.

Ben takipte olmaya devam edeceğim. Hepinize sağlıklı ve neşeli günler dilerim.