Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 30 cm değil 15 bilemedin 20 cm yağdı o da sonra yağmura döndü ve eritti tüm karı

Bazı yerler 30 cm buldu hocam. Alcak yerleri demiyorum ama ben ölçüm için ilyasköyün hatta daha yukari tarafi felan cikmistim. Neyse ama aynen hava durumu kar beklerken bi anda yagmur olarak güncellenmisti harbidenda yagmur yagmisti. Ama guzel sistemdi kendi açımdan.

• ben işe pozitif tarafından bakmak istiyorum yaklaşık 1aydır öyle havalar yaşadıkki sanki mayıs ayında gibiydik sıfır yağış ta cabası. Şimdi en azından döngü değişecek gibi duruyor önce bir yağmura kavuşalım kar kovalamayı sonrada yapabilirim ayrıca çokta anlamamakla beraber kendi capımda öngörüm uzun süre yağışlı ve mevsim normallerinde sıcaklıklarla devam edeceğimizi düşünüyorum. Birde bu ayın 22/23ü civarı sistem beklentim var bunu söylerken ukalalık olmasın ileriyi benden çok daha iyi analiz edebilen hocalarımız var onlar daha iyi tahmin edebilir benim öngörüm bu şekilde

• bu meşhur 2015 şubat sistemi değil mi? Son 72h kala marmara ve bati karadeniz odaklı yapmisti sistemi. Hatta samsunada guzel kar yapmisti. 72h dan önce sistem karadeniz sistemiydi ama marmara odakliya dönüşmüştü. Ben samsunsaydım, 30 cm ye yakın kar almistik. Ama öyle bir sistemdi ki samsundan öteye gidemedi sistem. Yani orduya bile varamadi. Siklonik bir sistemdi.

Bilmem ki anılarda çıktı benim tam hatırlayamadım ama dediğiniz gibi de tatminsiz bir sistemmiydi onu çıkaramadım şimdi:)

• Büyük şehir belediyesinin kamera sayısı çok yetersiz. Yomra belediye başkanına helal olsun. Rize ve çamlı Hemşin belediye başkanları. Biraz çağın şartlarına ayak uydurun. Sizin yüzenüzden son karı Ayderde izleyemedik. Bu kadar zor mu dünyaca bilinen bir yere 24 saat yayın yapan kamera takma.

• bu meşhur 2015 şubat sistemi değil mi? Son 72h kala marmara ve bati karadeniz odaklı yapmisti sistemi. Hatta samsunada guzel kar yapmisti. 72h dan önce sistem karadeniz sistemiydi ama marmara odakliya dönüşmüştü. Ben samsunsaydım, 30 cm ye yakın kar almistik. Ama öyle bir sistemdi ki samsundan öteye gidemedi sistem. Yani orduya bile varamadi. Siklonik bir sistemdi.

Çok iyi hatırlıyorum mgm bize kar gösteriyordu sonra sisteme birkaç gün kala kky göstermişti işte o an dünya başıma yıkılmıştı

• Bundan sonraki çıktılar önemli ne olursa olsun fön yemememiz gerek. -5 se -5 mesele değil şu denizler soğusun biraz böyle gitmiyor. En önemlisi de fön yersek devamında akma ihtimali olan sistemler de bu yolda gidebilir. Ne kadar doğulu o kadar iyi. -5 veya -10 fark etmez artık.

• Bundan sonraki çıktılar önemli ne olursa olsun fön yemememiz gerek. -5 se -5 mesele değil şu denizler soğusun biraz böyle gitmiyor. En önemlisi de fön yersek devamında akma ihtimali olan sistemler de bu yolda gidebilir. Ne kadar doğulu o kadar iyi. -5 veya -10 fark etmez artık.

Salı çarşamba fönü yiyeceğiz hocam kaçış yok, o belli. Yıllardır takipteyim, lodos 15 gün vadeden bozmadan gelir malesef:cursing::huh:

• Salı çarşamba fönü yiyeceğiz hocam kaçış yok, o belli. Yıllardır takipteyim, lodos 15 gün vadeden bozmadan gelir malesef:cursing::huh:

Doğrudur hocam devamı için hiç değilse maksimum verimi almalıyız.

Ayrıca yükseklere yağacak olan kar denize inecek bu da çok önemli faktör deniz soğumasında. Tamamı ile föne mahkum olmazsak çok harika bir şey olacak. Kar yağmayabilir belki bu sistemde sahillere ama en azından zemin olacak.

• Bu çıktıya her türlü tamamım.^^ Giresundan Samsuna doğru Karadeniz bölgesi sahillerini şansı artar kar adına.Trabzon-Rize kky alabilir. Nerde 3-4 gün fön nerde -7,-8.:)--:)--

Bu öncü sistem olsun inşallah bir daha ki sistemde -10 ları beğenmeyecek hale gelelim :)))

• Yine istenilen soğumayı d.karadeniz olarak alamadık sizlere katılıyorum bir fön yiyelim sonra soğuma gelsin ondan sonraki dönem önemli inşallah herşey rayına oturacaktır umarım bu sene kışı boş geçmeyiz sahiller olarak hayırlısı artık beklemeye ve takip etmeye devam