Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Atlantik hattının sıcak olması yaz ayı boyunca avrupa da yüksek etkisi olması suların soğumaması sonucu negatif değerlerde dahi İzlanda hortlamaya başladı. Yazın serin bir Avrupanın bize getirisi Kasım basınç diziliminden daha fazla olur.

• Yarından sonra normallerin 8-10 derece üstüne çıkıyoruz. Yakın ve orta vadede Haziran havasını yaşayacağız. Öte yandan geçmiş kışlarda diyagramların -12’den iki güncellemede +8’lere nasıl geldiğini görmüşsek ay sonu için de benzer değişimleri tersi yönde yaşayabiliriz. Henüz havlu atmadık.

Kafkaslar'dan gelen soğuk hava dalgası...

• diyagramlar buara birçok senaryo deniyor sıcakta var soğukta illaki biyerde mütakıb olacaklardır eski tecrübelerime göre kışın böyle karışık senaryoların arkasından genelde sert sistemler çıkar bunu birçokkez gördük burnuma sert sistem kokusu geliyo ya hayırlısı bakalım😊

• modellere bakıp moral bozmaya gerekyok hergünceleme değişecektir önemli olan uzunvadedeki yol haritasını görebilmek okuya bilmek.modellerde ve parametrelerdeki dönüşü ayın 20 sinden sonra herkes görecek genelde gfs sistemi ilk gören olur lakin sistem saatine kadar 50 takla atar kırpılmalarda cabası.yinede sistemi görmesi önemli eskiden 300 lü saatlerden bile gfs sistemi görüp getirmişti ortada sistem var yok diyemeyiz bakalım etkisi neşekil olacak ülke sistemimi yoksa tipik karadeniz sistemimi yakında belli olur😊😊

• şunuda yazmadan gitmeyeyim buyılki ocak ve şubat ayları geçen yıldan çok çok farklı olacak benden söylemesi bunuda birkenara yazın derim.zamanı geldiğinde hepberaber göreceğiz inşallah.niye böyle yazdın diyenlerede bir bildiğimiz varki yazdım diyelim.bu konuda tecrübede önemli😊 önce şu aralığı bi yaşayalım sonra açıklamalarla devam edeceğiz.

• şunuda yazmadan gitmeyeyim buyılki ocak ve şubat ayları geçen yıldan çok çok farklı olacak benden söylemesi bunuda birkenara yazın derim.zamanı geldiğinde hepberaber göreceğiz inşallah.niye böyle yazdın diyenlerede bir bildiğimiz varki yazdım diyelim.bu konuda tecrübede önemli😊 önce şu aralığı bi yaşayalım sonra açıklamalarla devam edeceğiz.

Hocam şu forumda moralimizi yükselten kişilerden birisiniz görücez bakalım nasıl olacak

• Snow28 kardeşim sağolasın ben olaylara herzaman iyi yönünden bakarım hangi konuda olursa olsun her şerdede bir hayır vardır diyerekten yani.bu hava olayları çok kaotik bir olay çözmesi zor helede uzun vadeyi genelde boş zamanlarımda geçmiş sistemleri arşivden araştırırım nasıl gelmiş neyol çizmiş ozamanlarda basınç yerleşimleri nasılmış vs vs diyelim.oyüzden gelecek olan sistemlerinde genelde hangi tarih aralığında gelebileceğini azçok tahmin etmeye çalışıyorum keza buyıl sibiryada son 10 yılın en güçlü soğukları yaşanmakta enufak bir kaçakta buralar bayram yerine dönecek merak etme 😊 ocak ve şubat aylarıda geçen yıla oranla hem yağış hemde soğuk açısından iyi görünüyor böyle bir döngüde bize baba sistem veya sistemlerin inmemesi mucize olur.bununla ilgili gelişmeleri yakında paylaşcam zaten kışı bitirenlere inat bizburdayız herzaman.

• Sezonun ilk kar yağışının ayaklarına gittim...

Karadeniz hakkında ufak bir söyleşi..

Son olarak şunda bende Trabzon'dayım. İki hafta içerisinde heyecandan uyuyamayacağımız günler başlar. Kar yağışı görmeden İstanbul'a dönmeye niyetim yok :D2

• Bu sitemde beni şaşırtan trabzon dan öteye yomra arsin sürmene of tarafı oldu, umduğum etki olmadı aslında ağırlık moloz altı beşirli akçaabat ve özellikle yoroz civarı ve batısı oldu, ama kusursuz sistemdi sıcaklık olarak yağışı biraz daha bol olsaydı daha iyi olurdu