Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bir yerde bir yanlışlık var, sabah saat 6.27 mgm de Trabzon 30,Beşikdüzü 39,Akçaabat 52 mm civarı yağış gösteriyordu ve saat 6.30 dan 8.30 a kadar her 10 15 dk da bir radara baktığımda turuncu kütleler Akçaabat civarına yapışmıştı ve yeşillik çoz azdı aynı esnada b.düzü ve Trabzon civarı radarda Akçaabat civarından daha az etkili ve yeşilimsi idi fakat saat 8.25 yağış güncelinde akçaabat civarı 1 kg artmış ama Trabzon 50 ye b. Düzü 59 a yanaşmıştı, bu iki saatlik sürede Akçaabat civarına en az 20_30 mm daha almıştır ancak o aralıktaki yağış hiçbiyerde yok, sonuç olarak çok bereketli oldu ama bir yerde ciddi bir veri sıkıntısı var, eğer öyle ise akçaabat en az 80 civarı almıştır

Akçaabat istasyonunda yaklaşık 3 saat veri girişi olmadı. O aralıktaki yağışlar maalesef uçtu.

Kafkaslar'dan gelen soğuk hava dalgası...

• Bir yerde bir yanlışlık var, sabah saat 6.27 mgm de Trabzon 30,Beşikdüzü 39,Akçaabat 52 mm civarı yağış gösteriyordu ve saat 6.30 dan 8.30 a kadar her 10 15 dk da bir radara baktığımda turuncu kütleler Akçaabat civarına yapışmıştı ve yeşillik çoz azdı aynı esnada b.düzü ve Trabzon civarı radarda Akçaabat civarından daha az etkili ve yeşilimsi idi fakat saat 8.25 yağış güncelinde akçaabat civarı 1 kg artmış ama Trabzon 50 ye b. Düzü 59 a yanaşmıştı, bu iki saatlik sürede Akçaabat civarına en az 20_30 mm daha almıştır ancak o aralıktaki yağış hiçbiyerde yok, sonuç olarak çok bereketli oldu ama bir yerde ciddi bir veri sıkıntısı var, eğer öyle ise akçaabat en az 80 civarı almıştır

Kesinlikle katılıyorum. Veri güncellemenin durduğu saatlerde akçaabat ta çok iyi yağış vardı. tekrar güncellenince 0.4 mm artmış olarak göründü.

• Rizede Ayder hariç tüm yaylalarda yoğun kar yağışı var. Ayder yaylasının etekleri de beyazladı. Gece bi ihitmal kar yapabilir. Yağış ise Çayeli ve artvn kıyılarında 100m ye yaklaştı. Meteoroloji tahmininde bu sefer başarılı oldu

• Akşam saatlerinden itibaren Ayder yaylasında karla karışık yağmur gece saatlerinde zaman zaman kar yağışları görülecek. İmkanı olan sezonun ilk saf kar yağışını görmek için Ayder merkezinden biraz daha yukarı rakımlara çıkabilir.

• 23:00'dan itibaren kuzeyli üst seviye rüzgarları deniz etkili yağışları beraberinde getirecek. Ana modellerde görülen yağış miktarlarının üzerinde yağış gerçekleşecek. 03:00 - 10:00 arası Trabzon'un batısı ve Rize-Artvin hattında diğer yerlere nazaran daha güçlü bir yağış söz konusu. 1600 metre ve üzerinde yarın öğle saatlerine kadar aralıklarla görülecek yoğun kar yağışı 3-15 cm birikimi beraberinde getirebilir.

• Arkadaşlar, Ayder etekleri derken daha yüksekleri mi demek isteniyor? Benim bildiğim dağın eteği zirvenin alt kesimleri olur, yanlış mı biliyorum acaba

Bizde anlatım biraz farklı, Ayder'in eteklerine kar yağacak derken Ayder'den görülebilen Kaçkar dağının eteklerinden bahsediyoruz :) Burda yaşlılar sahilden dağlara bakıp "eteklere kar inmiş" derler. Tabi burda sahil kesimin eteklerinden bahsedilmez :)

• Yani sonuç olarak daha yukarılara yağmış oluyor. Şimdi oldu hocam o zaman. Yalniz anlatım gerçekten değişikmiş. Dünden beri dağın eteği kavram karmaşası yaşıyorum :)