🚑 Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Spor salonlarının açılabilmesi adına, tabiri caiz ise ortalığı ayağa kaldırdık. Sonunda amacımıza ulaştık. Çeşitli platformlardan sesimizi ciddi şekilde duyurduk. Geçmiş mesajlarımda bununla ilgili çalışmalara başladığımızı ve çok yakın zamanda spor salonlarını açtıracağımızı belirtmiştim.

Spor işletmelerini yalnızca büyük salonlar ve kalabalık bir ortamda yapılan spor olarak algılıyorsunuz.

Bu algı tamamen yanlış. Bire bir antrenman veren yüzlerce işletme mevcut. Bu işletmelerdeki risk, günlük yaşantıda ortaya çıkan risklerin belki 100 de 1 i.

Spor Salonlarındaki riskler, Marketler,Avm ler,Toplu taşıma araçları,pazar yerleri, eczaneler,bankalar, çalıştığınız iş yerlerindeki riskler ile karşılaştırdığınızda solda sıfır kalır( İyi tedbir alınmış salonlardan bahsediyorum). Siz salonunuza güvenmiyorsanız, başka alternatiflere yönelebilirsiniz. Tercih meselesi.

Benim spor yaptırmamı bekleyen 100 lerce öğrencim mevcut. Yarın başlıyorum. Herkese sağlıklı günler.

Maske ile spor yapmak ne kadar sağlıklı? Bırakın normal insanları profesyonel sporcular bile maskeyle spor yapamaz. Maske ile spor yapılırsa kalp ritmi artar, kalp yorulur, akciğerler düzgün çalışmaz ve daha birçok sorun olur. Örneğin Çin'de 3 genç maske ile spor yaptıktan sonra hayatını kaybetti.

• Bazı özel koşullar haricinde( Son üç-dört yıldır, irtifa antrenmanını simüle etmeye yarayan, "face mask" maskeler var,yararı zararı tamamen ayrı bir tartışma konusu) maske ile antrenman konusu çok sakıncalı. Sağlıklı şekilde, oksijen-karbondioksit giriş çıkışı kısıtlandığından kesinlikle ve kesinlikle önerilmez.

Yayınlanan genelge o açıdan risk içeriyor.

Antrenörlerin önemi burada ortaya çıkacak. Sedanter kişilerde normal tempolarda çok sorun olmasa da, ileri seviyedeki sporcular, ciddi kardio antrenmanları esnasında maske kullanmayacaklar.

Yine kendini güvende hissetmeyecek kişiler, maske takmakta ısrarcı olurlar ise, antrenman programları ona göre revize edilmeli.

Burada gözlem çok önemli.

• Ventilli maskeler yasak spor salonlarında, normal cerrahi maskeler kullanılacak."face maske" denen maskelerde ventil var ve bunlar yasak pandemi maskesi yerine geçmeyecektir salonlarda.

Fitness salonu işletmecisi olarak söylüyorum siz istediğiniz kadar temiz tutmaya çalışın insan sıvısının bol olduğu bir ortamdan bahsediyoruz.Adam 100kg benchin altına giriyor ağızdan bir dünya tükürük çıkartıyor ister istemez.Daha derin ve daha hızlı nefes alıp vererek ortama daha fazla partikur salıyor.PT salonları bir nebze daha güvenli olacaktır illaki ancak genel kullanım fitness salonları hiç güvenli olmayacak.Spor salonları en az hastaneler kadar riskli olan grupta bilim insanlarının araştırmalarına göre özellikle insan sıvısıyla bulaşmayı seven bir pandemi virusunun olduğu ortamda.

• İnterstellar,halı sahalar yarın maç oynanacak diyor ..temaslı sporlar yapılmayacak yazmışsın ..hali sahanin durumu ne acaba .. yarina maç almislar mesela..duş ,soyunma odası yok ..maç oynayıp gidilecek dediler..

• İnterstellar,halı sahalar yarın maç oynanacak diyor ..temaslı sporlar yapılmayacak yazmışsın ..hali sahanin durumu ne acaba .. yarina maç almislar mesela..duş ,soyunma odası yok ..maç oynayıp gidilecek dediler..

Bizim halısahacı aradı bizi cumhurbaşkanının açıklamasının ardından hemen, gelmeyecekseniz yerinizi başka ekibe vericem diye. Baya talepte var anlaşılan :)

• dünya genelinde kapalı vakalar aktif vakaları geçmiş durumda 2 gündür aradaki farkıda açıyor şu anda dünya genelinde aktif vaka 3066183 kapalı vakalar (tedavi olan ve vefatlar) 3141949

Halı sahalar konusunda pek bilgim yok ama yarın onlarda açılıyor.Evet duş ve soyunma odası kullanımı yasak.

• Az önce "dondurma koronavirüsü tetikler mi" diye bir haber izledim. Yani en fazla hem üşütüp hem de virüse yakalanırsan belki iyileşme sürecini uzatır ama tetiklemek ne demek yani, bunları da mı duyacaktık? Gerçi herkesin ağzından farklı bir şey çıkmasa böyle sorunlar da olmayacak.

• dünya genelinde kapalı vakalar aktif vakaları geçmiş durumda 2 gündür aradaki farkıda açıyor şu anda dünya genelinde aktif vaka 3066183 kapalı vakalar (tedavi olan ve vefatlar) 3141949

Abd brezilya hindistan gibi ulkeler durulsa virus bitiyormu diye haberler cikmaya baslar. ortaligi bunlar karistiriyor.

• Abd brezilya hindistan gibi ulkeler durulsa virus bitiyormu diye haberler cikmaya baslar. ortaligi bunlar karistiriyor.

Katılıyorum hocam günlük vaka sayısının yüzde 50/60 civarı 4 ülkede amerika brezilya rusya hindistan

• Sağlık Bakanligi günlük tabloyu açıklamıyor çünkü Cumhurbaşkanı gençler ile buluştu onun bitmesini bekliyor:rolleyes:

• dün bahsettiğim 900 psikolojik sınırını nihayet düştük inşallah 800 sayısında çok kalmadan daha aşağıya düşeriz bu arada oran 2.3 oldu