🚑 Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Merhaba arkadaşlar, 2 gündür rakamları hiç beğenmiyorum. Zaten üst üste söylemeye gerek yok ama yazıyoruz işte. Bu yüksek gelişler bilemiyorum 3 gün önce 40 bin testte 1000 civarı vaka 6 gün önce yine bugünkü gibi 20bin testte 1000 civarı vaka. Sokağa çıkma yasağı yüzünden böyle ise test sayısı yarın da böyle düşük olması muhtemel. Ayın 16 sı ile 26 sı arası 8 gün sokağa çıkma yasağı 4 gün yasak yoktu. Rakamlar da hiç bir değişim yok. Sosyal medyada öldük bitiyoruz gibi şeyler yazılıyor, hayır ölmedik bitmeyeceğiz ama diğer taraftanda çokta güzel gitmiyor. Salgının en başından beri en korkulan Anadolu da patlamasıydı umarım o olmadan önü alınır.
    Bakanın 1 ay önce antikor testlerine başlayacağız demişti. Ben Cimere sağlık bakanlığına valiliğe yazdım, yok olumlu olumsuz bir cevap alamadım. Neyse onun sonuçları ne gelecek çok merak ediyorum. Ülke geneli %7-8,İstanbul %20-25 arası bekliyorum.
    Artık şu hem pcr hemde antikor testlerine vatandaş istediği zaman ulaşabilmeli. Çok zor olmamalı bu işler.

• Geldiğimiz noktada önümüzde birkaç ihtimal var.

1)Virüs ,mutasyon geçirip hastalık yapma özelliğini kaybedebilir.

2)Aşı bulunana kadar kontrollü bir sosyal hayata düşük vaka sayılarıyla birlikte devam edebiliriz.

3)Eylül ya da Ekim ayı içersinde ikinci bir dalga yaşayabiliriz.

Ülke içinde bazı kısıtlamalar esnetilse bile bu virüsün aşısı bulunana ya da mutasyon geçirdiğinden emin olunana kadar ülke sınırları giriş çıkışlara kapalı kalmalı.

Sosyo-ekonomik zorunluklar normalleşmeyi zorunlu kılıyor olsa da bu sezon turizmciler yabancı turist konusunu akıllarından çıkarmalılar.

• Birinin bence singapurla katarda nasıl bu kadar az ölümün olduğunu araştırmalı ölüm oranları mevsimsel gribin bile altında çok ilginç geliyor bana buna Suudi Arabistan Kuveyt Bahreyn de dahil edilebilir ne yapıyorlar da bu kadar altında tutuyorlar ölüm oranlarını belki sıcakla ilgisi de olabilir yada buralarda yayılan virüs etkisiz bir versiyonu mu ? Bununla ilgili bir araştırma lazım bize

• Birinin bence singapurla katarda nasıl bu kadar az ölümün olduğunu araştırmalı ölüm oranları mevsimsel gribin bile altında çok ilginç geliyor bana buna Suudi Arabistan Kuveyt Bahreyn de dahil edilebilir ne yapıyorlar da bu kadar altında tutuyorlar ölüm oranlarını belki sıcakla ilgisi de olabilir yada buralarda yayılan virüs etkisiz bir versiyonu mu ? Bununla ilgili bir araştırma lazım bize

Belki kapanların büyük bir kısmı bağışıklığı güçlü ve genç olabilir

• Havaların ısınması virüs yayılımını azaltmaktan ziyede sanırım vücut direncini arttırıyor. Bu yüzdende hastalık belirti vermeden asemptomatik olarak yayılıyor olabilir. Bu nedenle yazın yaz boyunca asemptom vaka avına çıkılması gerekebilir

• Fransa, koronavirüs hastalarının tedavisinde kullanılan ve sıtma ilacı olarak bilinen "Hidroksiklorokin" kullanımını yasakladı.

• Sincan'da bulunduğum mahallede 14 yaş altı çocuklar büyük gruplar halinde ve maskesiz parklarda oynuyorlar. Aileleri de çardaklarda toplu halde maskesiz yanyana oturuyorlar. Hayat eve sığar uygulamasına göre bulunduğum bölge çok yüksek riskli alan. Neredeyse kimsede maske yok. Sadece markete gidenler takıyorlar.

• Zonguldak Alaplıda ki iplik fabrikasında covid19 testi pozitif çıkan işçi sayısı 15'e yükseldi. İşçilerin ailelerinden 5 kişide corona virüs tespit edilince 800 çalışan ve aileleri ev izalasyonuna alındı.