­čÜĹ Koronavir├╝s (Covid-19) Bildirim Konusu

• Musk'a Trumptan destek gelmi┼č. Amerikada bu ay fabrikas─▒ a├ž─▒lmas─▒na izin verilmeyen tek otomobil markas─▒ Teslayd─▒ diye biliyorum.

• New York'ta 100'e yak─▒n ├žocuk Kovid-19 ba─člant─▒l─▒ oldu─ču d├╝┼č├╝n├╝len Kawasaki Hastal─▒─č─▒na yakaland─▒.

New York Valisi Andrew Cuomo, s├Âz konusu hastal─▒─č─▒n kritik organlarda hayati tehlike te┼čkil eden inflamasyona neden oldu─čunu ifade etti.

• Aral─▒k 2. haftas─▒ covid belirtili gribal enfeksiyon ge├žirdim. ├ľncesinde sat─▒┼č ekibimizden birinde vard─▒ ondan bana bula┼čt─▒. Ast─▒m ge├žmi┼čim olmas─▒na ra─čmen solunum s─▒k─▒nt─▒s─▒ hissetmedim ama kuru ├Âks├╝r├╝─č├╝m ve burun t─▒kan─▒kl─▒─č─▒m vard─▒. Ast─▒m─▒m oldu─ču i├žin her gribal enfeksiyon bende alt solunum yolu enfeksiyonuna d├Ân├╝┼č├╝r genelde antibiyotik kullanmadan da ge├žiremem. Hastaland─▒─č─▒m ilk g├╝n tesad├╝f i┼č yeri hekimimiz muayeneye gelmi┼čti. Yazd─▒─č─▒ antibiyotikle erken bi m├╝dahele sa─člay─▒p seconder bakteriyel enfeksiyon geli┼čiminin ├Ân├╝ne ge├žtim. (zat├╝rreye de sebep olan bakteridir, vir├╝s sadece i┼čini kolayla┼čt─▒r─▒r yol a├žar) Ayr─▒ca hayat─▒m─▒n en yorucu gribiydi. Halsizlik, bitkinlik eklem ve kas a─čr─▒s─▒ hat safhadayd─▒. 2 Hafta ├žektim. 3-4 g├╝n boyunca koku ve tat duyum s─▒f─▒rd─▒. Benim d├╝┼č├╝ncem bu hastal─▒k k─▒┼č ba┼č─▒ndan beri vard─▒. ─░lk f─▒rsatta antikor testi yapt─▒rmay─▒ d├╝┼č├╝n├╝yorum.

• Koronavir├╝s├╝n neden oldu─ču Covid-19 hastal─▒─č─▒na yakalananlar─▒n yar─▒s─▒ndan ├žo─čunun, vir├╝s├╝ herhangi bir belirti g├Âstermeyen bir ki┼čiden ald─▒─č─▒ ortaya ├ž─▒kt─▒. ─░rlanda'da 17 global ara┼čt─▒rma ├╝zerinde yap─▒lan incelemede, "presemptomatik" (belirtiler g├Âr├╝nmeye ba┼člamadan ├Ânceki) d├Ânemde hastal─▒─č─▒n ka├ž ki┼čiye bula┼čt─▒─č─▒ tahmin edilmeye ├žal─▒┼č─▒ld─▒. Ara┼čt─▒rma, vir├╝s├╝ kapanlar─▒n y├╝zde 33 ile y├╝zde 80 aras─▒ndaki b├Âl├╝m├╝n├╝n hastal─▒─č─▒ hasta oldu─čundan haberi olmayan ki┼čilerden kapt─▒─č─▒n─▒ ortaya ├ž─▒kard─▒.

• ─░ngiltere'de ├╝zerine t├╝k├╝r├╝len bilet memuru koronavir├╝se yakalan─▒p koronavir├╝s nedeniyle hayat─▒n─▒ kaybetti.

• Al─▒nt─▒

─░ngiltere'de ├╝zerine t├╝k├╝r├╝len bilet memuru koronavir├╝se yakalan─▒p koronavir├╝s nedeniyle hayat─▒n─▒ kaybetti.

KYK yurdunda polislere t├╝k├╝ren s├Âzde hac─▒lar─▒ hat─▒rlatt─▒ bana. Neyse..

• Survivor ├žekimleri i├žin Dominik Cumhuriyeti'nde bulunan Acun Il─▒cal─▒ ve ekibinin bir k─▒sm─▒, ramazan ay─▒n─▒ ve bayram─▒n─▒ evlerinde ge├žirmek i├žin T├╝rk Hava Yollar─▒'na ait u├žakla 14 May─▒s'ta ─░stanbul'a gelecek ve KYK yurdunda 14 g├╝n karantinada kalacak.

• Survivor ├žekimleri i├žin Dominik Cumhuriyeti'nde bulunan Acun Il─▒cal─▒ ve ekibinin bir k─▒sm─▒, ramazan ay─▒n─▒ ve bayram─▒n─▒ evlerinde ge├žirmek i├žin T├╝rk Hava Yollar─▒'na ait u├žakla 14 May─▒s'ta ─░stanbul'a gelecek ve KYK yurdunda 14 g├╝n karantinada kalacak.

E bu durumda bayrami,kyk yurdunda karantinada gecirecekler.biraz mantiksiz olmus.