🚑 Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ben de artık bu hastalığın çok daha erkenden ortaya çıkıp ülkemize girdiğini, Dünya'da dolaştığını ve hatta bunun aslında sonbahardaki ilk dalgadan çok daha güçlü bir 2. dalga olabileceğini düşünenlerdenim. Kasım'dan beri aramızda sinsi sinsi adı konulmadan aramızda dolaştığına inanıyorum. Sosyal platformlarda sonbahar-kış gibi daha öncekilere benzemeyen, faranjite benzer ağır bir hastalık geçirdiğini söyleyenlerin sayısı oldukça fazla ve buna ben de dahilim. Geçirdiğim hastalıkta covid-19 belirtilerinin hemen hemen hepsi olmuştu ve 2 hafta kendime gelememiştim. Ha tabi illa corona olmuşumdur demiyorum ama büyük bir şüphe duyuyorum. Kesinlikle geçen sonbahar ve kış döneminde faranjite benzer ağır bir hastalık geçirmiş olanlara antikor testi yapılmalı.

2 Mal editiert, zuletzt von Onur35 ()

• Ben de artık bu hastalığın çok daha erkenden ortaya çıkıp ülkemize girdiğini, Dünya'da dolaştığını ve hatta bunun aslında sonbahardaki ilk dalgadan çok daha güçlü bir 2. dalga olabileceğini düşünenlerdenim. Kasım'dan beri aramızda sinsi sinsi adı konulmadan aramızda dolaştığına inanıyorum. Sosyal platformlarda sonbahar-kış gibi daha öncekilere benzemeyen, faranjite benzer ağır bir hastalık geçirdiğini söyleyenlerin sayısı oldukça fazla ve buna ben de dahilim. Geçirdiğim hastalıkta covid-19 belirtilerinin hemen hemen hepsi olmuştu ve 2 hafta kendime gelememiştim. Ha tabi illa corona olmuşumdur demiyorum ama büyük bir şüphe duyuyorum. Kesinlikle geçen sonbahar ve kış döneminde faranjite benzer ağır bir hastalık geçirmiş olanlara antikor testi yapılmalı.

20 gün önce annem ufak bir kalp krizi geçirdi 5 gün hastanede yattı .Hastaneye yatarken tomografi çekilip sürüntü örneği alındı ve doktorun bize demesi tomografide COVID-19la uyumlu görüldüğü hemen hastaneye yatışını verdiler daha sonraki tetkiklerde annemin aslında corona değil kalp krizi geçirdiği anlaşıldı

Annem de aralık ayında çok şiddetli bir grip geçirmişti baş dönmesinden mide bulantısından her şey vardı bu gripte doktora bunları anlattım ve tomografide görünen COVID-19la uyumlu olduğu söylenen şeyin aslında daha önceden geçirdiği bir şiddetli burun shit olduğu söylendi yani bu sizin söyleminiz çok destekliyor benim etrafımda da çok yoğun hasta vardı o dönemde işin en ilginç kardiyolog bir aile dostumuza Tahlillerini gösterdiğimde kesinlikle COVID-19 geçirmiş dedi bütün bulgular bu yönde dedi biraz ortamı düzelip sakinleşmesini bekliyorum daha sonra annemi bir antikor testi yaptıracağım.Gerçekten çok kafa karıştırıcı bir durum bu arada annem üç aydan berievde izoleydi.

• 20 gün önce annem ufak bir kalp krizi geçirdi 5 gün hastanede yattı .Hastaneye yatarken tomografi çekilip sürüntü örneği alındı ve doktorun bize demesi tomografide COVID-19la uyumlu görüldüğü hemen hastaneye yatışını verdiler daha sonraki tetkiklerde annemin aslında corona değil kalp krizi geçirdiği anlaşıldı

Annem de aralık ayında çok şiddetli bir grip geçirmişti baş dönmesinden mide bulantısından her şey vardı bu gripte doktora bunları anlattım ve tomografide görünen COVID-19la uyumlu olduğu söylenen şeyin aslında daha önceden geçirdiği bir şiddetli burun shit olduğu söylendi yani bu sizin söyleminiz çok destekliyor benim etrafımda da çok yoğun hasta vardı o dönemde işin en ilginç kardiyolog bir aile dostumuza Tahlillerini gösterdiğimde kesinlikle COVID-19 geçirmiş dedi bütün bulgular bu yönde dedi biraz ortamı düzelip sakinleşmesini bekliyorum daha sonra annemi bir antikor testi yaptıracağım.Gerçekten çok kafa karıştırıcı bir durum bu arada annem üç aydan berievde izoleydi.

Öncelikle çok geçmiş olsun ben bunu daha önce hastalığın bizde göründüğü ilk zamanlarda birkaç kere daha yazmıştım biz evde 3 kişiyiz bir oglum var 3.5 yaşında hanımda hiçbirşey olmamıştı ama özellikle oğlumda kuru öksürük bendede hafif boğaz acısı öksürük ve hafif halsizlik olmuştu beraber aynı odada çalıştığım bir arkadaşımda daha ağır bir faranjit vardı biz öksürüğe karşı yaptığımız büyüklerimizden öğrandiğimiz bir karışım kullanarak öksürüğü kesmiştik çocuğu doktora götürdüğümüzde doktor iyi yapmışsınız ilaçtan daha iyi hastalık geçmiş demişti belki bizim geçirdiğimiz bu hastalık olmasa bile çevremde bu hastalığın bütün semptomlarını gösteren baya arkadşım olmuştu geçen bir yerde okumuştum virüsün geçmişini eylüle kadar götürmüşlerdi şimdi acaba diyorum acaba bizimde gecirdiğimiz bu virüsmüydü

• Ocağın ya 2 inci yada 3 üncü haftası çok şiddetli bir grib geçirmiştim 6..7 gün sürmüştü.... iyiyden iyiye şüpheleniyorum şimdi..... acaba covid i bende geçirdimmi? Kemiklerim sızlamıştı...

• Corona virüs salgınına bağlı uçuş yasaklamaları ve kısıtlamaları nedeni ile airbus un en büyük uçağı a-380 nerde ise tedavülden kalkacak. Hava yolu firmaları uçacak yolcu bulamazken , dört motorlu uçaklar yerine , çift motorlu uzak mesafe uçaklarını tercih ediyor. Göklerin bir süredir hakimi boeing 777 ler.

• Pegasus Havayolları yaptığı açıklama ile yurt dışı ve Kıbrıs seferlerinin Haziran ayına kadar iptal edildiğini duyurdu.

Şirketten yapılan açıklamada 1 Haziran'dan 16 Haziran'a kadar tüm dış hat ve Kıbrıs uçuşlarının iptal edildiğini açıkladı.

THY'de Haziranda 23 ülkeye haftalık 75 sefer düzenleyeceğini açıklamıştı yanlış hatırlamıyorsam

• Acaba bu virüsü daha önce atlattım mı diye düşünen bir kişi de benim.Ocak ayının ortalarına doğruydu sanırım.Bir gece çok şiddetli baş ağrısı yaşadım.Sabahında köye gidecektim ama o kadar şiddetli bir hale gelmişti ki baş ağrısı akrabama mesaj atıp gelemeyeceğimi söyledim ve 2 gün yataktan kalkamadım.Yatak yattığım süre boyunca ateşim yükseldi.Sanki balgamım varmış gibi sürekli öksürüyordum ama asla yoktu.Bir kaç gün sonra öksürük krizleri nedeniyle boğazım tahriş oldu ve kan tükürmeye başladım.Bir kaç kez kustum ve en sonunda bir sağlık ocağına gittim.Doktor bana ilaç yazdı ve kesinlikle endişelenmememi söyledi.Bende peki dedim ama daha sonra neden endişelenmememi söyledi acaba diye düşünmüştüm.Yaklaşık 2 hafta boyunca bütün planlarımı ertelemek zorunda kaldım.O zamanlar evde bebek vardı bu yüzden hastalığım geçene kadar hiç kimse ile temasta bulunmadım.O zamanlarda kendimi karantinaya aldım yani bir nevi.O zamanlar tabiri caizse hastalıktan yerlerde süründüm ama bir şekilde atlattım.Ek olarak daha sonra bir şekilde annem ve babama bulaştı.Bebeğin ise sadece çok hafif ateşi çıktı ve hemen geçti.

.

Einmal editiert, zuletzt von follower81 ()

• New York'ta 100'e yakın çocuk Kovid-19 bağlantılı olduğu düşünülen Kawasaki Hastalığına yakalandı.

New York Valisi Andrew Cuomo, söz konusu hastalığın kritik organlarda hayati tehlike teşkil eden inflamasyona neden olduğunu ifade etti.

• Aralık 2. haftası covid belirtili gribal enfeksiyon geçirdim. Öncesinde satış ekibimizden birinde vardı ondan bana bulaştı. Astım geçmişim olmasına rağmen solunum sıkıntısı hissetmedim ama kuru öksürüğüm ve burun tıkanıklığım vardı. Astımım olduğu için her gribal enfeksiyon bende alt solunum yolu enfeksiyonuna dönüşür genelde antibiyotik kullanmadan da geçiremem. Hastalandığım ilk gün tesadüf iş yeri hekimimiz muayeneye gelmişti. Yazdığı antibiyotikle erken bi müdahele sağlayıp seconder bakteriyel enfeksiyon gelişiminin önüne geçtim. (zatürreye de sebep olan bakteridir, virüs sadece işini kolaylaştırır yol açar) Ayrıca hayatımın en yorucu gribiydi. Halsizlik, bitkinlik eklem ve kas ağrısı hat safhadaydı. 2 Hafta çektim. 3-4 gün boyunca koku ve tat duyum sıfırdı. Benim düşüncem bu hastalık kış başından beri vardı. İlk fırsatta antikor testi yaptırmayı düşünüyorum.

• Koronavirüsün neden olduğu Covid-19 hastalığına yakalananların yarısından çoğunun, virüsü herhangi bir belirti göstermeyen bir kişiden aldığı ortaya çıktı. İrlanda'da 17 global araştırma üzerinde yapılan incelemede, "presemptomatik" (belirtiler görünmeye başlamadan önceki) dönemde hastalığın kaç kişiye bulaştığı tahmin edilmeye çalışıldı. Araştırma, virüsü kapanların yüzde 33 ile yüzde 80 arasındaki bölümünün hastalığı hasta olduğundan haberi olmayan kişilerden kaptığını ortaya çıkardı.