🚑 Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bilim Kurulu üyesi Prof. Levent Akın: "Bazı adımların bizler tarafından atıldığı sanılmasın."

Böyle diyerekten sorumluluk almayı red ediyor gibi geldi bana olacaklardan sorumlu değiliz tarzında.

Karar verme yetkileri yok ki zaten hocam.

• ÖSYM Başkanı Halis Aygün, "YKS yaklaşık 2 buçuk milyon adayın gireceği büyük bir sınav. Bu yoğunlukta adayın aynı anda 188 merkezde sınava gireceği düşünüldüğünde; stadyum ve açık havada yapılması her açıdan mümkün gözükmektedir." açıkşamasını yaptı.

• Artan koronavirüs vakaların nedeniyle Gaziantep ile Hatay'dan gelen araçlara Pazar günü 00.00 a kadar Kilis valiliği tarafından kısıtlama getirildi.

• Artan koronavirüs vakaların nedeniyle Gaziantep ile Hatay'dan gelen araçlara Pazar günü 00.00 a kadar Kilis valiliği tarafından kısıtlama getirildi.

İkinci dalga geliyor hazir olun haberleri bunlar Allah korusun:(

• Yks ye girecek adaylarin sınava girecekleri yerler yürüme mesefesinde olmalı herkes toplu taşıma araçlarına yigilmasin sonra inşallah dusunurler bunu da!?:/

• ÖSYM Başkanı Halis Aygün, "YKS yaklaşık 2 buçuk milyon adayın gireceği büyük bir sınav. Bu yoğunlukta adayın aynı anda 188 merkezde sınava gireceği düşünüldüğünde; stadyum ve açık havada yapılması her açıdan mümkün gözükmektedir." açıkşamasını yaptı.

Tribün getirebiliyor muyuz ?

• Hayır evde kalıyorsanız farketmemişinizdir ancak maske takmayıp dışarı çıkan bir sürü insan var. Ulaşamadıysa suçlamak anlamsız ama takmak istemediği için takmayanlar bile var.

Hayır, dışarıda maskesiz gezenleri görüyorum da ben tüm ülkede maskesiz çıkmak yasaklanmıştı diye hatırlıyorum. Yanlış biliyormuşum demek ki.

• Kişisel olarak gevşeme planlarını şu an sakıncalı buluyorum. Asıl tehlike AVM'lerde değil, berberde değil. Şehirlerarası seyahat yasağında.

11 Mayıs'ta yasak kalkacak, büyükşehirlerden dışarı bir seyahat hareketi olacak. Herkes memleketine, yazlığına gidecek. Bunun hem gidişi, hem dönüşü büyük sıkıntı.

Büyükşehirlerde kişi başı düşen tam teşekküllü hastane sayısı daha fazla. Bir sağlık merkezindeki imkanlar yetmediği zaman başka bir kuruluşa sevk süresi oldukça kısa. Test kitlerinin merkezlere ulaştırılması çok daha hızlı. Büyükşehirler dışında şu an sistem işlese de böyle bir toplu seyahat karşısındaki nüfus artışlarına hazır değil. Yani COVID bulaşma hızı artmasa da, normal izleyiş üzerinde gerçekleşecek vakaların ölüm ve zarar oranları da önemli bir derecede artacaktır.

Ayrıca gevşeme planları çerçevesinde eninde sonunda büyükşehirlere geri gidilmesi gerekecek. Özellikle eğer 1 Haziran'da üniversiteler açılır, okullar açılır, işyerleri üzerindeki kısıtlamalar gevşetilirse bu kişiler bir kere daha geri dönecek. Yine bir toplu göç hareketi oluşacak, işyerleri ve okullarda virüsün yayılmasına açık şartlar görülecek.

• Silverhand hocam, bu nedir Bafra çıldırmış gibi bugün. Mecbur markete çıkmam gerekti. Aslında yasak öncesine bırakmazdım asla ama ev halleri illa bir şey çıkıyor. Çabuk çabuk alıp geleyim dedim. Marketler bir acayip kalabalık. Allah'tan kasa önünde mesafeli sıra olmayı epey öğrenmişiz ya da bana duyarlı insanlar denk geldi. Marketlerden daha vahim olan dışarıdaki trafikti. Bafra için oldukça yoğun ki okullar kapalı olmasına rağmen. Caddede insan kalabalığı o kadar yoğun değildi yani trafik kadar.

• Silverhand hocam, bu nedir Bafra çıldırmış gibi bugün. Mecbur markete çıkmam gerekti. Aslında yasak öncesine bırakmazdım asla ama ev halleri illa bir şey çıkıyor. Çabuk çabuk alıp geleyim dedim. Marketler bir acayip kalabalık. Allah'tan kasa önünde mesafeli sıra olmayı epey öğrenmişiz ya da bana duyarlı insanlar denk geldi. Marketlerden daha vahim olan dışarıdaki trafikti. Bafra için oldukça yoğun ki okullar kapalı olmasına rağmen. Caddede insan kalabalığı o kadar yoğun değildi yani trafik kadar.

Klasik Bafra normal zamandan daha kalabalık, şaşırmıyorum artık.