­čÜĹ Koronavir├╝s (Covid-19) Bildirim Konusu

• B├Âyle bir senaryo ger├žekle┼čmeyecek. Vir├╝s├╝n ciddiyetini ve kendi haline b─▒rak─▒ld─▒─č─▒nda olacaklar─▒ g├Âstermek i├žin s├Âylenen bir korkutma stratejisi

H1n1 250 g├╝nde ula┼čt─▒─č─▒ rakama Amerika birka├ž g├╝nde ula┼čt─▒ grafi─čini att─▒m. Korkuttuklar─▒ ba┼č─▒na geliyor ├Âyleyse...

• Devletin son y─▒llarda ge├žirmi┼č oldu─ču badirelere bak─▒nca ele┼čtirilerin biraz ac─▒mas─▒z oldu─čunu d├╝┼č├╝n├╝yorum sadece bu y─▒l ter├Âr operasyonlar─▒, deprem ve bu vir├╝s belas─▒ bile ekonomimizde nelere mal oldu bilmiyoruz akl-─▒ selim laz─▒m herkese.

• Herkes fikrini s├Âylemeli, konu para oldu─ču i├žin elbette ki ekonomik y├Ân├╝ olan de─čerlendirmeler de olacak, yeter ki hakaret olmas─▒n ve as─▒ls─▒z bilgi verilmesin, art─▒k susma de─čil konu┼čma vakti..

• Vir├╝s├╝n, en yak─▒n her ┼čey yolunda gitse dahi a┼č─▒s─▒ 12-18 aydan a┼ča─č─▒ bulunamayaca─č─▒ iletiliyor, ┼ču an salg─▒n t├╝m h─▒z─▒ ile devam ediyor, bir ka├ž aya yaza girece─čiz belki azalarak devam edecek (temenni)ancak g├╝z mevsiminde ani s─▒cakl─▒k dalgalanmasi veya insanlar─▒n hafife almasi ile bu vir├╝s tekrar hortlamas─▒ ├žok y├╝ksek ya da mutasyona u─čraymasi daha k├Ât├╝ veya daha hafif bir geci┼če mi b├╝r├╝necek, bence tedbiri elden b─▒rakmamakta fayda var

• Ortadan kald─▒r─▒lmas─▒ gereken ilk ma─čduriyet ,k─▒sa d├Ânem ├žal─▒┼čma i┼čsizlik ayl─▒─č─▒nda ki 450 g├╝n s─▒n─▒r─▒n─▒n iptal edilmesidir.

┼×├Âyle d├╝┼č├╝nelim; i┼č buldunuz ve sekiz ayd─▒r ├žal─▒┼č─▒yorsunuz. T├╝m d├╝nyay─▒ etkileyen bir salg─▒n sonucu ,i┼č yeriniz kapand─▒ ve i┼čsiz kald─▒n─▒z .450 g├╝n baraj─▒n─▒ kurtaramad─▒─č─▒n─▒z i├žin ,belirsiz s├╝re gelirsiz kalacaks─▒n─▒z ve en ba┼ča d├Âneceksiniz.

Bu ┼čekide ma─čduriyet ya┼čayan binlerce insan var .empati yapmak laz─▒m.

­čĹŹ

• bu konuda eksikleri ya da yapilmasi gerekenleri soylemek siyaset veya devlet dusmanligi degildir.

Tabiki kimsenin yetkili kisilerden daha iyi bildigine dair bir iddiasi yok, tersine bazi cok basit yanlislarin bile bile yapilmasi elestirilen.

• Neden ele┼čtiri yap─▒l─▒nca bir konuya yada bir karara kabul edilmiyor?Bu ele┼čtiri kabul edilemezlik neden?(Ele┼čtiri ger├žek ele┼čtiri olunca tabi).Kanal ─░stanbul projesini herkes be─čenmek zorunda m─▒? Millet vir├╝sle bo─ču┼čurken elde eldiven a─č─▒zda maske ihale yap─▒lmak zorunda m─▒yd─▒?Hadi onu ge├žtim gereklili─čine bir ┼čey demiyorum da ihaleyi neden yapars─▒n ne acelesi var?G├╝ncel ter├Âr belas─▒ndan daha m─▒ ├Ânemli? G├╝ncel COVID-19 salg─▒n─▒ndan daha m─▒ ├Ânemli? Ge├žtim bang─▒r bang─▒r her yerde Suriyelilere 40 milyar dolar harcad─▒k demekle olmuyor o i┼čler.G├╝n gelip vatanda┼č soruyor ona 40 milyar harcad─▒n bana verdi─čin de─čer bu mu diyor? Kimse OHAL merakl─▒s─▒ de─čil ama ┼čartlar onu ┼čart o─člu ┼čart g├Âsteriyor.Bug├╝n sabah─▒n 9 nda son g├╝nlerde g├Ârmedi─čim derece de kalabal─▒k toplulu─ču vard─▒ d─▒┼čar─▒da.Hani g├Ân├╝ll├╝ karantina ne oldu? Bile bile lades diyoruz.Her g├╝n gelen verilerde aman pozitif oran─▒ f─▒rlamas─▒n aman ├Âl├╝m ├žok olmas─▒n diye dua ediyoruz resmen ya.

Sa─čl─▒k bakanl─▒─č─▒n─▒ bir kenara ay─▒r─▒yorum geri kalan t├╝m kurumlar h├╝k├╝met kurumlar─▒ s─▒n─▒fta kalm─▒┼čt─▒r.Bunu s├Âylemek neden su├ž? G├Ârd├╝─č├╝m├╝z bir aksakl─▒─č─▒ s├Âylemek neden su├ž?Ele┼čtirmek neden su├ž? Anlamak g├╝├ž anlayam─▒yorum adam─▒n mesajlar─▒nda bir tane h├╝k├╝met aleyhine ele┼čtiri yok gelip buray─▒ siyaset yapmakla su├žluyor.Su├žlad─▒─č─▒ mesaj da ├žok basit ele┼čtiri mesaj─▒.Yuh yani bu kadar g├Âz├╝ kapal─▒ ne yaparsa yaps─▒nc─▒l─▒k olmaz.

Devletler her zaman vard─▒r h├╝k├╝metler gelip ge├žicidir.Bunun ayr─▒m─▒n─▒ yapamayan ki┼či say─▒s─▒ o kadar da az de─čil.Buradan ┼čunu da s├Âyleyeyim ele┼čtiri aya─č─▒na hakaret eden,her f─▒rsatta ortal─▒─č─▒ kar─▒┼čt─▒ran mesajlar─▒ ay─▒r─▒yorum.Kendi sa─čl─▒─č─▒m i├žin yada ailemin sa─čl─▒─č─▒ i├žin endi┼če duyuyorsam ve bu endi┼če duymama sebep olacak etmenler var ise ben yada ba┼čkas─▒ bunu s├Âyler.Bunu s├Âyledi─či zamanda bunun ad─▒ siyaset olmaz bunun ad─▒ ele┼čtiri olur.

Art─▒k ┼čunu bir ay─▒ral─▒m ele┼čtiri yapmak vatan hainli─či de─čildir yada devlet d├╝┼čmanl─▒─č─▒ her ele┼čtireni bu kal─▒ba sokarsak bunun sonu gelmez.Tekrar s├Âyl├╝yorum benim kendi d├╝┼č├╝ncem beni ba─člar hakaret etmeden ele┼čtiriyi yap─▒yorsam kimse de buna bir ┼čey diyemez.

• buras─▒ her fikrini s├Âyleme yeri mi? ad─▒ ├╝st├╝nde corona vir├╝s konusu?? kanal istanbul ile suriye politikas─▒yla ne alakas─▒ var?

Burda sizi hangi mesaj rahats─▒z etti ben onu anlamad─▒m.At─▒lan mesajlar─▒n hepsi vir├╝s ile ilgili ve vir├╝s├╝n ekonomiye olas─▒ katk─▒lar─▒ndan konu┼čulmu┼č zaten.Hay─▒r insanlar burda devlete emir verir gibi falanm─▒ konu┼čuyor ? veya devletten daha iyi bildi─činimi iddaa etmi┼č ? Ben at─▒lan mesajlar─▒n hi├žbirinin konu d─▒┼č─▒ oldu─čunu d├╝┼č├╝nm├╝yorum.

• ┼×├Âyle bir yasak getirilse, her ├žal─▒┼čan─▒n bir g├Ârev kart─▒ oluyor diye biliyorum. ├çal─▒┼čanlar mesai saatlerinde bu kartlar yanlar─▒nda iken ├ž─▒ks─▒n. ├çal─▒┼čmayanlara soka─ča ├ž─▒kma yasa─č─▒ uygulans─▒n. Zaten i┼če kat─▒l─▒m oran─▒ %50, yar─▒s─▒ ├ž─▒kmasa yeterli olur kan─▒mca. Tabi polis askere b├╝y├╝k g├Ârev d├╝┼čer takip i├žin. Ve tabi b├╝y├╝k ceza uygulamalar─▒ laz─▒m karara kar┼č─▒ hareket edenler i├žin

• bende herg├╝n d─▒┼čar─▒ ├ž─▒k─▒p ├žal─▒┼čmak zorunda olan birisiyim evde 4 kisiyiz ve birdaha ┼čunu anlad─▒m ki; Biz hi├žbir zaman Avrupa ├╝lkeleri nin yan─▒ndan bile ge├žemeyiz.

• Vatanda┼č─▒n biri raporlam─▒┼č yazd─▒─č─▒m─▒ vars─▒n raporlas─▒n s─▒k─▒nt─▒ yok. Burada her ki┼či be─čenmedi─či mesaj─▒ raporlarsa konuda konu┼čulacak husus,okunacak da mesaj kalmaz. Elbette ele┼čtiriler olacak bu d├Ânemde herkes kendi can─▒n─▒n pe┼činde ya siz neyin pe┼čindesiniz bir d├╝┼č├╝n├╝n bunu?

Bir g├Ân├╝ll├╝n├╝n y├╝re─činden daha g├╝├žl├╝ bir y├╝rek yoktur.

• buras─▒ havaforum yerine muhalefet foruma d├Ân├╝┼čm├╝┼č gibi. s├Âzde vir├╝s konusunday─▒z ama ma┼čallah yok suriye politikas─▒, yok kanal istanbul, yok betona para yat─▒r─▒ld─▒...ya forum y├Ânetimi de bu tarz konu┼čulmas─▒n─▒ istiyor ya da mesajlar g├Âzden ka├ž─▒yor heralde.

Coronvir├╝sle ilgili yorum yap─▒yor burada millet siyaset felan yok.Konu d─▒┼č─▒na ├ž─▒k─▒ld─▒─č─▒ zaman y├Âneticiler zaten siliyor konu d─▒┼č─▒ mesajlar─▒ siz takmay─▒n oray─▒ o y├╝zden.

• Forumun y├Ânetime ek┼či ├ž├Âpl├╝─č├╝nde h├╝k├╝met yalakas─▒ diyorlar burada da y├Ânetim muhaliflik yap─▒yor "muhalifforum" diyorlar.Cidden garip.─░nsanlar i┼čine nas─▒l geldi─či gibi g├Ârmek isterse ├Âyle g├Âr├╝yor san─▒r─▒m.Yap─▒c─▒, hakaretsiz, d├╝zg├╝n ele┼čtiriye bile kar┼č─▒ baz─▒ arkada┼člar.Bu b├Âyle olmaz.Her ele┼čtiri yapan─▒ vatan haini, d├╝┼čman─▒ olarak g├Ârmesin l├╝tfen baz─▒ arkada┼člar aksine vatan─▒, insan─▒ i├žin endi┼čelenen insanlar yap─▒yor ele┼čtirileri forum ├╝zerinden.Ele┼čtirinin dozunu ka├ž─▒ranlara bende kar┼č─▒y─▒m ama.

• Ankara B├╝y├╝k┼čehir Belediyesi ald─▒─č─▒ yeni karar ile salg─▒nla m├╝cadele kapsam─▒nda yapacaklar─▒ yeni projelere daha ├žok kaynak ay─▒rabilmek i├žin ba┼čta Park-Bah├že ve Fen ─░┼čleri olmak ├╝zere salg─▒nla m├╝cadelede gerekli olan ihaleler d─▒┼č─▒ndaki t├╝m ihalelerin ge├žici s├╝reyle iptal edildi─čini a├ž─▒klad─▒.:)