­čÜĹ Koronavir├╝s (Covid-19) Bildirim Konusu

• 947 + 289 = 1236 yapar. 1.256 yanl─▒┼č yaz─▒lm─▒┼č, d├╝zeltildi

• Baz─▒ arkada┼člar bu olay─▒ siyasi d├╝┼č├╝n├╝yor. Aman devlete, h├╝k├╝mete laf s├Âyletmeyim kafas─▒ndalar. Bu olay herkesin olay─▒. Ele┼čtiri, tepki olacak ki onlarda kendini d├╝zeltecek. Ger├žek vaka say─▒s─▒n─▒, ya┼člar─▒n─▒, cinsiyetlerini,ilk vakalar─▒n durumunu, iyile┼čme de yol al─▒nd─▒ m─▒ vb bu sorular─▒n cevab─▒n─▒ almak en b├╝y├╝k hakk─▒m─▒z. Zaten biz evdeyiz. ┼×uursuzlar kendilerini ve ├ževresini yakarlar. Az ele┼čtirici olun ki bakanl─▒k hatas─▒n─▒ d├╝zeltsin. Sen sus ben sus hataya devam m─▒ etsinler? ─░lk ba┼čtaki gibi y├Ânetilemiyor. Ben ─░talya gibi ├žaresiz olmak istemiyorum. Susmayaca─č─▒m bu konuda.

• Devlet do─čru bilgiyi sa─člarsa kimse ele┼čtirmez arkada┼člar yani istedi─čimiz a┼č─▒r─▒ detayl─▒,├Âzel hayat─▒n gizlili─čine zarar verecek bilgiler de─čil tabi ki..Avrupa'da oldu─ču gibi ┼čeffaf olunmas─▒ gereken durumlar.Ben yine de bu s├╝recin iyi y├Ânetildi─čini d├╝┼č├╝n├╝yorum baz─▒ ufak tefek hatalar d─▒┼č─▒nda:thumbup:

• vallahi arkada┼člar benim ya┼č─▒m 47 . mesela abd cnn e bak─▒yorum trump ├ž─▒k─▒yor t├╝m ekibiyle 1 saat tv a├ž─▒klama yap─▒yor. sorulara cevap veriyor. bug├╝n 2 saat newyork valisi ├ž─▒kt─▒ ekrana durumla ilgili detaylar─▒ verdi. sorulara cevap verdi. yap─▒lacaklar─▒ tek tek anlatt─▒.adamlar g├╝ven veriyor. ben twiter ile bu i┼člerin olmayaca─č─▒n─▒ d├╝┼č├╝n├╝yorum

not: bu i┼čin siyasilikle ilgisi yok. tamamen devlet otoritesi

• Amerika bug├╝n yakla┼č─▒k 14.000 vaka a├ž─▒klam─▒┼čt─▒. Hatta az ├Ânceye kadar worldometers sitesinde ├Âyle g├Âz├╝k├╝yordu.

Lakin ┼ču an 6.000 vaka geri ├žekti. ┼×u an 8.000 vaka a├ž─▒klad─▒ g├Âz├╝k├╝yor...:/:/:/

Bunun y├╝z├╝nden D├╝nya da yakla┼č─▒k Toplam 340.000 olan vaka say─▒s─▒ 334.000'e d├╝┼čt├╝!

• ?(

• Bu kadar az test say─▒s─▒na diyebilece─čim tek ┼čey test kitlerinin yeterli say─▒da olmamas─▒. Ba┼čka bi mant─▒kl─▒ cevab─▒ yok gibi g├Âz├╝k├╝yor bilemedim ne desek bo┼č.

• Ya hu o kadar test yapt─▒k bu kadar test yapt─▒k olay─▒na tak─▒lmay─▒n. Adamlar bas bas ba─č─▒r─▒yor ki ev de kal─▒n ev de kal─▒n ev de kal─▒n. Biz ├Ânce vatanda┼č olarak ├╝zerimize d├╝┼čeni yapal─▒m. Sonra devleti sorgulayal─▒m.

Test say─▒sina niye tak─▒lmayal─▒m anlamad─▒m? Ben evdeyim 10 g├╝nd├╝r ├ževremdeki herkes de ├Âyle. Siz mesela ├žal─▒┼čmak zorundas─▒n─▒z takip etti─čim kadar─▒yla gelip sizide test yapmas─▒ gerekir devletin. S├Âzde d├╝nden itibaren 10-15 bin g├╝nl├╝k test yap─▒lacakt─▒ yetersiz ama daha bu say─▒ya bile ula┼čamad─▒k.

• %80 i evde tutmak i├žinde soka─ča ├ž─▒kma yasa─č─▒ tam anlam─▒yla uygulanmal─▒ . Cumartesi pazar sahiller doluydu ne yaz─▒kki bilin├žsiz insan─▒m─▒z ├žok yaln─▒zca zordan anlarlar.

• ┼×effafl─▒k konusuna bu i┼čin ba┼člad─▒─č─▒ g├╝nden bu yana inanmad─▒m. Ne kadar ┼čefaf olurlarsa olsunlar, takip edemeyecekleri, semptomlar─▒ g├Âstermeyecek binlerce hastam─▒z olabilir. Fakat hi├ž ┼čefaf olmad─▒lar.

─░kinci konu: Test say─▒s─▒. G├╝nl├╝k ortalama 2000 den az.

Test say─▒s─▒n─▒ fazlala┼čt─▒rmak gerekir diyoruz. 21000 ki┼či umreden geldi. 450.000 ki┼či yurt d─▒┼č─▒ndan geldi. Elde test yap─▒lmas─▒ gereken en az 471000 ki┼či var.

Test say─▒s─▒ bu seviyeye geldikten sonra, g├╝nl├╝k 2000 test uygun olabilir.

Ama ┼čuan kesinlikle ve kesinlikle de─čil!!!!!!

• Bu kadar az test say─▒s─▒na diyebilece─čim tek ┼čey test kitlerinin yeterli say─▒da olmamas─▒. Ba┼čka bi mant─▒kl─▒ cevab─▒ yok gibi g├Âz├╝k├╝yor bilemedim ne desek bo┼č.

Var cevab─▒. Testler uzun s├╝rd├╝─č├╝ i├žin belirtileri y├╝ksek olanlara tomografi ├žekiliyor ve direk covid pozitif tedavisi uygulan─▒yor. Hastal─▒─č─▒n bir ilac─▒, a┼č─▒s─▒ yok. Normal tedavi uygulan─▒yor. Buda test say─▒s─▒na eklenmiyor.

• Test say─▒s─▒ ger├žekten ├žok az i┼čte sadece bu sebepten l├╝tfen ├ž─▒kmay─▒n sizi sizden iyi kimse d├╝┼č├╝nemez ├ž─▒kanlara da diyecek biz ┼čey kalmad─▒ art─▒k herkesin omzunda kafa kendilerini d├╝┼č├╝nm├╝yorlarsa yap─▒cak bir kalmam─▒┼čt─▒r. ─░mkan─▒n─▒z varsa l├╝tfen evde kal─▒n en g├╝venli liman eviniz.

• Arkada┼č─▒m almanyadan gelmi┼čti ve ├žocuk kendisini 14 g├╝n karantinaya ald─▒. Hi├ž d─▒┼čar─▒ ├ž─▒kmad─▒ ve hi├ž bir belirti ba┼č g├Âstermedi. Bug├╝n 14. G├╝n├╝ ve hi├ž bir rahats─▒zl─▒─č─▒ belirmedi.sizce temiz midir