­čÜĹ Koronavir├╝s (Covid-19) Bildirim Konusu

• Hala yurt d─▒┼č─▒ndan ├Â─črenci getiriyorlar. Oturun oturdu─čunuz yerde. Yurt d─▒┼č─▒ s├╝per derken iyiydi ├╝lke ┼čimdi mi de─čerli oldu. ─░nsanlar ├žok sorumsuz. Gelmeyin abi. Gerekirse umredekiler bile al─▒nmayacakt─▒

• almanyada vaka ├Âl├╝m oran─▒ cok ─▒y─▒..20 bin kusur vaka ama 84 ├Âl├╝..demekki almanya cok daha ─▒y─▒ tedbirler alm─▒┼č olmal─▒

• Ben bug├╝n a├ž─▒klanan test say─▒s─▒n─▒ pek ger├žek├ži bulamad─▒m d├╝n 3.500 ki┼či ortalama bug├╝n 2000 civar─▒ test ger├žek├ži de─čil. Tamamen alg─▒ yaratma bence ne yaz─▒k ki ├Âl├╝m oran─▒ inanilmaz y├╝ksek allah rahmet eylesin. Ben yar─▒n gece icin haz─▒rl─▒k yap─▒ld─▒─č─▒na inan─▒yorum al─▒nan onlemler ile test say─▒s─▒ ├Ârt├╝┼čm├╝yor ├ž├╝nk├╝ yarin gece ├žok g├╝├žl├╝ bir artis olacagina inaniyorum ve karantina uygulamas─▒ ba┼člat─▒labilir. Tabiki bir ├Ân g├Âr├╝┼č ger├žekle┼čme me olas─▒l─▒─č─▒ mevcut.

• ─░talya'n─▒n sa─čl─▒k bakan─▒ bilimsel dan─▒┼čman─▒ Prof Walter Ricciardi'ye g├Âre, ├╝lkenin ├Âl├╝m oran─▒ demografi nedeniyle ├žok daha y├╝ksek - ├╝lke d├╝nyadaki en eski ikinci n├╝fusa sahip - ve hastanelerin ├Âl├╝m kaydetme ┼čekli.

1584639983256.jpg

Prof Ricciardi ÔÇťHastanelerde hastalar─▒m─▒z─▒n ya┼č─▒ ├Ânemli ├Âl├ž├╝de daha ya┼čl─▒ - medyan 67, ├çin'de 46 ya┼č─▒ndaÔÇŁ diyor. ÔÇťYani esas olarak hastalar─▒m─▒z─▒n ya┼č da─č─▒l─▒m─▒ daha b├╝y├╝k bir ya┼čta s─▒k─▒┼č─▒yor ve bu ├Âl├╝mc├╝ll├╝─č├╝ artt─▒rmak i├žin ├Ânemli.ÔÇŁ

• Metodu anlama y├Ân├╝nde ingilizlerin plan─▒ anlatan bir grafik;

ingiliz modeli.png

K─▒rm─▒z─▒ ├žizgi sa─čl─▒k kapasitesi

Siyah ├žizgi hastal─▒─č─▒n do─čal seyri

Mavi ├žizgi yeni bir a┼č─▒ ya da varolan a┼č─▒lar─▒n vir├╝se etkisini artt─▒rarak hastal─▒─č─▒n do─čal seyrine m├╝dahale

Daha ├Ânce rakam vermi┼čtim.─░ngilizler 20.000 alt─▒ ├Âl├╝m├╝ ba┼čar─▒ k├Ât├╝ senaryoda 260.000 ├Âl├╝m beklentisindeler...

Biz de o maviyi yakalamak i├žin ├Âzellikle ya┼čl─▒ grubu evde tutmak zorunday─▒z.─░talya ┼ču an siyah ├žizgiyi ya┼č─▒yorlar maalesef...

• Hala yurt d─▒┼č─▒ndan ├Â─črenci getiriyorlar. Oturun oturdu─čunuz yerde. Yurt d─▒┼č─▒ s├╝per derken iyiydi ├╝lke ┼čimdi mi de─čerli oldu. ─░nsanlar ├žok sorumsuz. Gelmeyin abi. Gerekirse umredekiler bile al─▒nmayacakt─▒

Annen baban umrede olsa al─▒nmas─▒n diyebilirmiydin? Ne yapacakt─▒k mesela 21 bin ki┼čiyi orada ├Âyle kal─▒n ne yap─▒yorsan─▒z yap─▒n umurumuzda de─čilsiniz falan m─▒ diyeceklerdi?

• ─░spanya 1. Futbol Ligi (LA Liga) ekiplerinden Espanyol'da forma giyen ├çinli futbolcu Wu Lei, yeni tip Koronavir├╝se (Covid-19) yakaland─▒.

Sen ne bi├žim yorum yap─▒yorsun.Ad─▒ ├╝st├╝nde ├Â─črenci.Staja giden var burslu giden var.Var da var.T.c vatanda┼č─▒n─▒ yar─▒ yolda b─▒rakmaz bunu bilin.

• ─░talyan─▒n salg─▒n─▒ g├╝├ž bela 25-27 mart gibi pik noktas─▒na ula┼čt─▒rmas─▒ ve di─čer ├╝lkelerin ayn─▒ ├Ânlemleri alaca─č─▒n─▒ varsayarak olu┼čturdu─čum bir senaryo. K├╝resel ├Âl├žektedir. JHuFi1.png

Tahmini ├Âl├╝m say─▒s─▒ da nisan sonuna kadar 1150000'in %4'├╝nden 46000 ki┼či. May─▒s ay─▒nda down trendine h─▒zla girece─čini d├╝┼č├╝n├╝yorum. ├çin ba┼čard─▒ysa b├╝t├╝n ├╝lkeler ba┼čaracakt─▒r. Biraz daha k├Ât├╝ senaryoda Hindistan, Endonezya ve geli┼čmemi┼č n├╝fusu y├╝ksek ├╝lkelerde kontrolden ├ž─▒kmas─▒ ki bu senaryoda 100 bin ├Âl├╝m├╝ g├Ârebiliriz.

• abd ┼ču anda +7,686 yeni vaka ├žok k├Ât├╝ gidiyor

Amerika beni ├žok korkutuyor.

Sa─čl─▒k sekt├Ârleri ├žok k├Ât├╝, bilin├žsiz ve fakir halk fazla! Amerika k─▒tas─▒n─▒n yeni pandemi merkezi abd olabilir rakamlar korkutucu d├╝zeyde y├╝kseliyor.