🚑 Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Arkadaşlar milletimiz öyle sağlığına aman aman dikkat eden bir millet değil. İtalya'da Çin'de sokak ortasında düşüp ölenler var. Aynı görüntülerin şehirlerimizde olması yüksek ihtimal. Çünkü yataklara düşmeyinceye kadar hastaneye gitmez insanımız. Çevrenize bakıp aldanmayın. Anadolu'nun bir çok bölgesi bu durumda. O yüzden bakanlık hastanelere gelecek şüphelileri beklememeli, ABD, Almanya, Kore gibi gerekirse ev ev dolaşıp ateş ölçebilir, test yapabilir,o esnada millet bilinçlendirilmiş olur. Ölüm oranlarının yüksek olmasının bir sebebi de budur ayrıca. Adam düşmeyinceye kadar gitmiyor hastaneye. Kaldı ki ülkenin %30'u kronik hasta. Durum sanıldığından daha vahim.

Haklısın gitmek istemeyenler olabilir.

• Devletimizin fikrine elbette saygı duyuyoruz fakat bizim halkın öyle uyarıdan falan anlayacağı yok.Test sayıları artmaya başladığı zaman artan vakalarla beraber Çarşamba veya Perşembe günü sokağa çıkma yasağı gelir diye düşünüyorum.

• Hastalığın belirtilerini göstermeyip taşıyıcı olan kişiler ne olacak onu merak ediyorum. Etrafımdaki çoğu arkadaşım, aile bireylerim veya akrabalarım hastalandığında hastaneye gitmek yerine kendi bulduğu çözümlerle geçmesini beklemeyi tercih ediyor. Virüsün her bünyede etkisi farklı olduğuna göre az veya hiç etki göstermeyen bireylerin virüsü yayması daha da tehlikeli.

• Hastalığın belirtilerini göstermeyip taşıyıcı olan kişiler ne olacak onu merak ediyorum. Etrafımdaki çoğu arkadaşım, aile bireylerim veya akrabalarım hastalandığında hastaneye gitmek yerine kendi bulduğu çözümlerle geçmesini beklemeyi tercih ediyor. Virüsün her bünyede etkisi farklı olduğuna göre az veya hiç etki göstermeyen bireylerin virüsü yayması daha da tehlikeli.

Tehlike<X<X;(

• Bence test sayısının artıp azalmasının bir anlamı yok. Farzedelim günde 15.000 değil 150.000 test yaptık ve yaklaşık % 10 hesabı 15.000 vakaya ulaştık. 10 günde 1.500.000 test ve 150.000 vaka olsa sağlık sistemi duracak zaten. Biz 15.000 yaparak 10 günde değil 100 günde ulaşmak istiyoruz bu sayıya. Kapasitemiz belli bu sürede iyileşecekler yenileri için yer açacaklar. Yani bir nevi havuz problemi. Evde kaldıkça virüsün bağışıklığı arttırıldıkça ölüm oranı düşecek.Ne kadar geç tanışırsak bu süreçte bu virüse o kadar şanslı olacağız...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Bence test sayısının artıp azalmasının bir anlamı yok. Farzedelim günde 15.000 değil 150.000 test yaptık ve yaklaşık % 10 hesabı 15.000 vakaya ulaştık. 10 günde 1.500.000 test ve 150.000 vaka olsa sağlık sistemi duracak zaten. Biz 15.000 yaparak 10 günde değil 100 günde ulaşmak istiyoruz bu sayıya. Kapasitemiz belli bu sürede iyileşecekler yenileri için yer açacaklar. Yani bir nevi havuz problemi. Evde kaldıkça virüsün bağışıklığı arttırıldıkça ölüm oranı düşecek.Ne kadar geç tanışırsak bu süreçte bu virüse o kadar şanslı olacağız...

Ortalama tedavi süresi 15-25 gün civarındayken, ağırlıklı kuluçka süresi 5-7 gün civarı abi. Tamamen dolu bir havuzun taşmaması için bunların eşit olması gerekiyor.

Test sayısının önemi de burada zaten, erken tanı konulan bir bireyin bulaştırıcılık riski azalıyor ve giren su miktarının azalması sağlanabiliyor. 10 günde çıkacak olanları 100 güne yayabilmek için 10-90 gün kuluçka gerekir.

Birde her hastanın hastanelik olma durumu yok, en azından risk grubundaki bireyleri koruyabilmek önemli.

Bara döda fiskar följer strömmen...

• Hepimizi biraz olsun rahatlatacak cevaplar;

1-)Vakaların ilerleyişi nasıl oluyor?

2-)Yaş ortalaması nasıl ve yaş gruplarına göre nasıl sonuç alınıyor?

3-)Test sayılarını artırmak için yada daha kısa sürede sonuç almak için bir çalışma var mı?

4-İlk açıklanan vakaların durumu nedir?

5-İlk açıklamalarda vakaların geliş yeri açıklanıyordu sonra açıklanmamaya başladı tekrar açıklanması düşünülüyor mu?

Bu şekilde çok soru sorarım ama durum ciddileşiyor ve italya durumuna düşmeme adına bu gibi kritik sorulara cevap vermeli bakan bunu da basın açıklamasıyla açık açık tüm kamuoyuyla paylaşmalı.Bu sorulara cevap gelmeden önce de bizim kendi tedbirimizi almamız şart.Şunu bilelim arkadaşlar bu virüs yaşlı vatandaşlarımızı daha çok etkiliyor.Hepsi bizim vatandaşımız bunu bilerek önlem almamız yada aldırmamız şart.

• Evden çıkmadıkça ve çıkanlar da elini her seferinde güzelce yıkadıktan sonra hiçbir zaman Avrupa gibi berbat halde olmayacağız.

Yanı İnsanlar artık sokakta hapşıramıyor bile , müthiş bir baskı var halkta

Evet insanların bazısı sokakta ama kimse kimseye aşırı yaklaşmıyor gözlemlediğim.

Maskeli sayısı da baya artmış durumda.

Virüslü birisinin bilerek isteyerek bile virüsünü yayması zor , ancak sağa sola tükürük bulaştıran bir şizofrense yapabilir.

Sokağa çıkma yasağı olsa daha güzel olurdu ama alınan tedbirler hiç fena değil.

Ayrıca unutmayalım ki biz ne yaparsak yapalım Allah ne dilerse o olacak.

Bu virüs ülkemize tam 1 ay daha geç geldi.

Bunda alınan tedbirlerin etkisi biraz olsa da tamamen nasiple ilgili bir durum olduğu kesin, İlla hükümet başarısı değil bence bu gecikme. Bundan sonrası da öyle.

Koskoca Kırgızistanda virüsün yayılma hikayesini dinledim , sadece 6 virüslü umreci tüm ülkeyi kitlemiş durumda

Onlarda umre sonrası kutlama töreni geleneği var, törenlere yüzlerce kişi katılmış ve bir anda ülkeye dağılmış virüs , katılanları da tespit edemiyorlar ve Ohal ilan edilmiş

Yani yayılacağı varsa yayılıyor

Yada yayımlayacaksa da yayılmıyor meret

Ölüm oranı da nasip kısmet işi

Bizden 20 kat virüslü Almanya ile eşit ölüm sayımız nerdeyse

Ölenlerin yüzde yüz covid’den öldüğünü bilemeyiz ki , Aytaç paşa gibi karmaşık komplikasyonlar da olacak yaşlı hastalarda

• İtalya kadar kötü durumda olacağımızı sanmıyorum ama Almanya'da olamıyoruz. Hatayı hava alanlarımızı geç kapatmakla ve hastalığın kuluçka süresini bildiğimiz hal de dışarıdan gelenler de belirti göstermeyenleri karantina altına almamakla yaptık. Umre'den gelenler de tüy dikti.

• Ortalama tedavi süresi 15-25 gün civarındayken, ağırlıklı kuluçka süresi 5-7 gün civarı abi. Tamamen dolu bir havuzun taşmaması için bunların eşit olması gerekiyor.

Test sayısının önemi de burada zaten, erken tanı konulan bir bireyin bulaştırıcılık riski azalıyor ve giren su miktarının azalması sağlanabiliyor. 10 günde çıkacak olanları 100 güne yayabilmek için 10-90 gün kuluçka gerekir.

Birde her hastanın hastanelik olma durumu yok, en azından risk grubundaki bireyleri koruyabilmek önemli.

Buradaki rakamları kolay anlaşılabilsin diye örneklendirdim.Yani metodu anlama açısından.Bu virüsle tanışmayan olmayacaktır diye düşünenlerdenim.Ama bu tanışmayı ne kadar uzun süreye yayabilirsek o kadar başarılı olacağız...

• Hala yurt dışından öğrenci getiriyorlar. Oturun oturduğunuz yerde. Yurt dışı süper derken iyiydi ülke şimdi mi değerli oldu. İnsanlar çok sorumsuz. Gelmeyin abi. Gerekirse umredekiler bile alınmayacaktı

• Ben bugün açıklanan test sayısını pek gerçekçi bulamadım dün 3.500 kişi ortalama bugün 2000 civarı test gerçekçi değil. Tamamen algı yaratma bence ne yazık ki ölüm oranı inanilmaz yüksek allah rahmet eylesin. Ben yarın gece icin hazırlık yapıldığına inanıyorum alınan onlemler ile test sayısı örtüşmüyor çünkü yarin gece çok güçlü bir artis olacagina inaniyorum ve karantina uygulaması başlatılabilir. Tabiki bir ön görüş gerçekleşme me olasılığı mevcut.

• İtalya'nın sağlık bakanı bilimsel danışmanı Prof Walter Ricciardi'ye göre, ülkenin ölüm oranı demografi nedeniyle çok daha yüksek - ülke dünyadaki en eski ikinci nüfusa sahip - ve hastanelerin ölüm kaydetme şekli.

1584639983256.jpg

Prof Ricciardi “Hastanelerde hastalarımızın yaşı önemli ölçüde daha yaşlı - medyan 67, Çin'de 46 yaşında” diyor. “Yani esas olarak hastalarımızın yaş dağılımı daha büyük bir yaşta sıkışıyor ve bu ölümcüllüğü arttırmak için önemli.”