­čÜĹ Koronavir├╝s (Covid-19) Bildirim Konusu

• Halk sa─čl─▒─č─▒n─▒ d├╝┼č├╝nen firmalara te┼čekk├╝rler, Kapatmak zorunda de─čildiler.Bu firmalar─▒ not al─▒n olaylar bitince buralar─▒ destekleyin.

• ─░l a├ž─▒klan─▒rsa herkes ka├žmaya ba┼člar bu do─čru ancak, Bu a├ž─▒klanmadan hemen ├Ânce ├çOK s─▒k─▒ tedbirler mesela OHAL ─░lan edilip soka─ča ├ž─▒kma yasa─č─▒ gelirse ve her mahallede polis jandarma denetiminde n├Âbet olsa (korumal─▒ bir ┼čekilde) ─░nsanlar en az─▒ndan ├Ânlemini al─▒r ve hi├žbiryere ka├žamazlar.

• Kendi konumum ad─▒na konu┼čay─▒m. Bug├╝n ├žok acil i┼čim vard─▒. Maske, eldiven ve k├╝├ž├╝k dezenfektan─▒m─▒ al─▒p al─▒┼čveri┼č merkezine gittim. Al─▒┼čveri┼č merkezi bombo┼č 1-2 insan vard─▒ onlarda ├žal─▒┼čanlard─▒ halk bilin├žlenmi┼č. Metro yo─čunlu─ču azd─▒ ama gene insan vard─▒ ama ┼čuraya kadar iyidi. Mahalle de kahveler kapal─▒ malum. Kahve kar┼č─▒s─▒nda k├╝├ž├╝k kul├╝be var. ┼×of├Ârler kullan─▒yor. Semaver, ├žaydanl─▒k getirmi┼čler ├žay demliyorlar i├žeride en az 15-20 ki┼či var kahveye ├ževirmi┼čler. Halk cahil,inat,vurdum duymaz. Yar─▒n da g├Âr├╝rsem yetkili mercilere ┼čikayet edece─čim. B├Âyle vurdum duymazl─▒k olmaz yaz─▒k.

• Bu arada ┼ču salg─▒n bittikten sonra d├╝nya ├╝zerinde t├╝m d├╝nya ├žin'den hesap sormal─▒d─▒r. Tamam vir├╝s├╝ belki siz ├ž─▒karmad─▒n─▒z veya isteyerek olmad─▒. Ama vir├╝s├╝ ka├ž ay saklad─▒n─▒z,yayd─▒n─▒z. Ciddi yapt─▒r─▒mlar uygulanmal─▒ diye d├╝┼č├╝n├╝yorum. Avrupa'y─▒ bitiren ├╝lke ─░talya. Bunlarda ciddi sorunlar a├žt─▒. ├çin saklamasa, ─░talya vurdum duymazl─▒k yapmasa bu seviyelere gelmezdi. Hatta ├žin ilk tespit etti─či an d├╝nya'dan yard─▒m talep etse o vir├╝s k├Âk├╝ kaz─▒l─▒rd─▒.

• MudoÔÇÖnun Kurucusu Tavilo─člu: AVM'ler kapat─▒lmal─▒, ben evden ├ž─▒km─▒yorum, ├žal─▒┼čanlara nas─▒l i┼če gidin diyelim

T├╝rkiye'de Koronavir├╝s'├╝n yay─▒lmas─▒n─▒ ├Ânlemeye y├Ânelik tedbirler her ge├žen g├╝n art─▒r─▒l─▒rken al─▒┼čveri┼č merkezlerinin a├ž─▒k kalmas─▒ tart─▒┼čmalara neden olurken, MudoÔÇÖnun Kurucusu ve Onursal Ba┼čkan─▒ Mustafa Tavilo─člu, "AVMÔÇÖler bir an ├Ânce kapans─▒n" dedi. D├╝nyaya yay─▒lan Koronavir├╝s salg─▒n─▒ndan T├╝rkiye'de ├Ânlemler al─▒n─▒rken al─▒┼čveri┼č merkezlerinin (AVM) kapanmamas─▒ tart─▒┼čmalar─▒ da beraberinde getirdi. AVMÔÇÖlerde 110ÔÇÖa yak─▒n ma─čazas─▒ olan MudoÔÇÖnun Kurucusu ve Onursal Ba┼čkan─▒ Mustafa Tavilo─člu "Vatanda┼člara evden ├ž─▒kmay─▒n denirken, benim ├žal─▒┼čanlar─▒m ma─čaza gelmek zorunda kal─▒yor. Ben evden ├ž─▒km─▒yorum ki, onlara nas─▒l i┼če gidin diyelim" dedi. H├╝rriyet'ten Burak Co┼čan'a konu┼čan Tavilo─člu'nun ifadeleri ┼č├Âyle: "T├╝rkiyeÔÇÖnin ald─▒─č─▒ ├Ânlemler d├╝nyada yank─▒ uyand─▒rd─▒. Bu i┼či en iyi y├Âneten 3 ├╝lkeden biri olabiliriz. Sa─čl─▒k Bakan─▒ Fahrettin Koca, Koronavir├╝s Bilim Kurulu ├ťyesi Prof. Dr. Ate┼č Kara al─▒nan ├Ânlemler ve yap─▒lmamas─▒ gerekenler hakk─▒nda s├╝rekli a├ž─▒klama yap─▒yor. ├ťst├╝ne basa basa temas─▒ azalt─▒n, sosyalle┼čmeyin diyorlar. Ancak hala AVMÔÇÖlerin a├ž─▒k olmas─▒ hi├ž do─čru de─čil. Vatanda┼člara evden ├ž─▒kmay─▒n denirken, benim ├žal─▒┼čanlar─▒m ma─čaza gelmek zorunda kal─▒yor. Ben evden ├ž─▒km─▒yorum ki, onlara nas─▒l i┼če gidin diyelim. ─░nsanlar sa─čl─▒klar─▒n─▒n bozulmamas─▒ i├žin ├žaba g├Âsterirken g├Âmlek almaya m─▒ gelecek? Birle┼čmi┼č Markalar Derne─či olarak da bug├╝nden itibaren cadde ma─čazalar─▒m─▒z─▒ kapat─▒yoruz."

https://t24.com.tr/haber/mudo-ÔÇŽ-ise-gidin-diyelim,867236

• B├╝t├╝n vakalar yurt d─▒┼č─▒ndan gelen vatanda┼člar de─čil ama ├žok b├╝y├╝k k─▒sm─▒ ├Âyle ├Âzellikle Avrupa'dan gelenler bu say─▒lar─▒ baya─č─▒ y├╝kseltecek.

• rapor edilen 1 ├žocuk hasta var oda ingilterede yeni do─čan bebek annesinden ald─▒. Bunun d─▒┼č─▒nda yok diye biliyorum

├çocuklar─▒n enfekte olma oran─▒ yeti┼čkinlerle ayn─▒ fakat ├žocuklar subklinik kal─▒p vekt├ rol├╝ oynuyor.

• Kesinlikle sokaga ├ž─▒kma yasa─č─▒ gelmesi laz─▒m ben toptanc─▒y─▒m zaten gitti─čim restoranlar bombo┼č herkes kapat─▒ls─▒n diyor

• Allah raz─▒ olsun firmalar─▒m─▒za ├žok uzun s├╝rmedik├že ├žabuk toparlan─▒r ekonomi salg─▒n─▒n seyrine ba─čl─▒ sadece.

├ľzg├╝r Demirta┼č m├╝thi┼č bir ekonomist bilirsiniz. Ona g├Âre ├Ânce durum daha da k├Ât├╝le┼čecek daha sonra t├╝m d├╝nyay─▒ ├žok iyi bir ekonomi alacak. Yorumlar─▒na de─čer veriyorum ├Âzg├╝r beyin.