🚑 Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Vakaların hangi ilde kaç tane olduğu açıklanmalı. Ona göre o ildekiler ekstra tedbir alır. Hangi ilde olduklarını bilmiyoruz. Kesin olan İstanbul var. Şeffaflık diyorsak bunu bilmek hepimizin hakkı diye düşünüyorum.

İtalya örneğinde de görüldüğü üzere şu aşamada vakaların hangi illerde olduğunu açıklamak yanlış diye düşünüyorum.Eger hangi ilde olduğu aciklanirsa virüs taşıyan insanlar da virus tasidigini bilmeden o şehirden kaçarak virüsü ülkeye yayabilir.

• Vakalarin en az yuzde 50 istanbuldur diye tahmin ediyorum. Olaki istanbul oldugu aciklanirsa millet karadenize akdenize kacar. Hatta hala kacanlar var koylere. Aciklanirsa daha cok giden olur. En azindan bu sekilde sabit kalinirsa daha az kisiye bulastirilmis olur.

Abi bana kalırsa%65Ankara %20konya

• Karantina altında 30 bin insan bunun dışında evde karantina altında raporlu insan var.
    pozitif çıkması normal çünkü katantinada!! Biz önlem olarak italyadan daha başarılı olduğumuza inanıyorum..

• Karantina altında 30 bin insan bunun dışında evde karantina altında raporlu insan var.
    pozitif çıkması normal çünkü katantinada!! Biz önlem olarak italyadan daha başarılı olduğumuza inanıyorum..

Siz ciddi ciddi tüm vakaların yurt dışı bağlantılı olduğunu mu düşünüyorsunuz.Alın size bir örnek;

Hiç bir şekilde yurtdışı bağlantısı olmayan Çapa'da bir prof doktor bu virusu kaptı kim bilir hangi hastasından.O hasta hastanede kim bilir kimlere kaptırdı virusu ve Çapa'da virus kapan doktor kim bilir kimlere kaptırdı bu virusu, bu şekilde devam eder bu döngü

• Güney Kore ortalama günlük 1000 vaka sayısını 70 lere çekmiş. Karantina ve bol test sayesinde. Ülkede test kiti üreten fabrika varmış. Firma günde 10,000 kit üretiyor. Güney Kore günde 20,000 kişiye test yapabiliyormuş. Pozitif testi çıkan hastaların temas ettiği kişileri kamera kayıtları, MOBESE falan tek tek kontrol edip bulup temas ettiği kişileri de testten geçiriyorlarmış. Büyük azim gösteriyorlar. Başarı öyküsü gibi. Bizim acaba günde kaç kişiye test yapma imkanımız var? Sanırsam kişi başı 1000 tl gibi ücret vardı.

Mustafa Kemal ATATÜRK 1881-19∞

• Herkes kendine düşeni yaptığı sürece bu işin üstesinden geliriz..

Panikle o dışarda bu orda diye telaş yapmayın sağlık kuruluşu şuan ümreden gelenlerin peşine düştü devlet üstüne düşeni yapıyor hepsi kimle temes içinde olduğunu bile buluyor emin olun..

• Bu noktadan sonra, Çok laf ettiğimiz çin günde 10 vaka açıklıyor ve tamamı iyileşiyor. Zaman türkiyenin yayılmadan iyileştirmeye yönelik çalışmaları arttırma zamanı ancak Biz ilk günler kontrol altında sansakta çok hızlı artıyor ama felaket tellallığı yapmaya lüzum yok. Tedbirinizi Alıp Evde Kalın, hijyene önem verin,Tevekkülünüzü gerçekleştirin gerisini Allaha bırakın.

• İl açıklanırsa kaos olur İtalyadaki gibi çoğu kişi biyerlere kaçar ve o kaçan insanlar arasındada virüse yakalananlar gittikleri şehirlerdede bunu yayarlar. Herkez her İlde varmışcasına önlem alacak artık.

• Güney Kore ortalama günlük 1000 vaka sayısını 70 lere çekmiş. Karantina ve bol test sayesinde. Ülkede test kiti üreten fabrika varmış. Firma günde 10,000 kit üretiyor. Güney Kore günde 20,000 kişiye test yapabiliyormuş. Pozitif testi çıkan hastaların temas ettiği kişileri kamera kayıtları, MOBESE falan tek tek kontrol edip bulup temas ettiği kişileri de testten geçiriyorlarmış. Büyük azim gösteriyorlar. Başarı öyküsü gibi. Bizim acaba günde kaç kişiye test yapma imkanımız var? Sanırsam kişi başı 1000 tl gibi ücret vardı.

WHO'nun zaten tek bir önerisi var test, test, test

• İl açıklanırsa herkes kaçmaya başlar bu doğru ancak, Bu açıklanmadan hemen önce ÇOK sıkı tedbirler mesela OHAL İlan edilip sokağa çıkma yasağı gelirse ve her mahallede polis jandarma denetiminde nöbet olsa (korumalı bir şekilde) İnsanlar en azından önlemini alır ve hiçbiryere kaçamazlar.

• Kendi konumum adına konuşayım. Bugün çok acil işim vardı. Maske, eldiven ve küçük dezenfektanımı alıp alışveriş merkezine gittim. Alışveriş merkezi bomboş 1-2 insan vardı onlarda çalışanlardı halk bilinçlenmiş. Metro yoğunluğu azdı ama gene insan vardı ama şuraya kadar iyidi. Mahalle de kahveler kapalı malum. Kahve karşısında küçük kulübe var. Şoförler kullanıyor. Semaver, çaydanlık getirmişler çay demliyorlar içeride en az 15-20 kişi var kahveye çevirmişler. Halk cahil,inat,vurdum duymaz. Yarın da görürsem yetkili mercilere şikayet edeceğim. Böyle vurdum duymazlık olmaz yazık.

• Bu arada şu salgın bittikten sonra dünya üzerinde tüm dünya çin'den hesap sormalıdır. Tamam virüsü belki siz çıkarmadınız veya isteyerek olmadı. Ama virüsü kaç ay sakladınız,yaydınız. Ciddi yaptırımlar uygulanmalı diye düşünüyorum. Avrupa'yı bitiren ülke İtalya. Bunlarda ciddi sorunlar açtı. Çin saklamasa, İtalya vurdum duymazlık yapmasa bu seviyelere gelmezdi. Hatta çin ilk tespit ettiği an dünya'dan yardım talep etse o virüs kökü kazılırdı.