­čÜĹ Koronavir├╝s (Covid-19) Bildirim Konusu

• Italya b├╝y├╝k bir ders bize rakamlar korkutucu boyutlara gidiyor orda. Kurallara uymaya ├Âzenle ve titizlikle devam etmeliyiz s─▒f─▒r temas bol bol temizlik ve hijyen

• Otob├╝s ve u├žak yolculu─čunda 4.5 metreden bula┼č─▒yor. Vir├╝s├╝n neden bu kadar h─▒zl─▒ yay─▒ld─▒─č─▒ ├ž├Âz├╝l├╝yor yava┼č yava┼č.

4da3e069a1eb5733986e56ba64c91569e37f2795.png

Bu ara┼čt─▒rma geri ├žekildi.

• ─░talya'da yeni tip koronavir├╝s'ten ├Âlenlerin say─▒s─▒ 475 ki┼či artarak 2978'e, enfekte olanlar─▒n say─▒s─▒ 4207 ki┼či artarak 35713'e y├╝kseldi.

─░talya ald─▒ ba┼č─▒ gidiyor. Tedbirsizli─čin, dalgan─▒n bedelini a─č─▒r ├Âd├╝yorlar, ├Âdeyecekler.

• K─▒z─▒m bir video g├Âsterdi bana ama biraz ├žekiniyorum buraya atmaya nerede ve kim taraf─▒ndan ├žekildi─čini bilmiyorum binlerce hastadan bahsediyor sura16 arkada┼č─▒m─▒z atm─▒┼č

• ─░talya'da yeni tip koronavir├╝s'ten ├Âlenlerin say─▒s─▒ 475 ki┼či artarak 2978'e, enfekte olanlar─▒n say─▒s─▒ 4207 ki┼či artarak 35713'e y├╝kseldi.

─░talya ald─▒ ba┼č─▒ gidiyor. Tedbirsizli─čin, dalgan─▒n bedelini a─č─▒r ├Âd├╝yorlar, ├Âdeyecekler.

Yukaridaki videoya g├Âre 2-3 haftaya yeni ─░talya olarak anacaklar bizide... tabi e─čer ger├žekse ama kendimizi kand─▒rmayal─▒m ger├žek bir video oldu─ču belli.

• Ben b├Âyle videolar─▒ ├žok yanl─▒┼č buluyorum. Oradaki ├žeken ki┼čiyi de zaten resmi rakamlar her g├╝n a├ž─▒klan─▒yor. Videoda o kadar emin konu┼čuluyor ki zaten bu beklenen bir ┼čey ne yap─▒yorlar yani sakl─▒yorlar m─▒? Aksine daha rahat s├Âyl├╝yorlar ki insanlar tedbirlerini daha iyi als─▒n evlerinden ├ž─▒kmas─▒n. Bu arada videoda konu┼čulan uyar─▒lar do─čru ve ger├žek olabilir yanl─▒┼č buldu─čum nokta bunu orada ├žekip yaymak nedir yani. Ama bir yerde de iyi olabilir insanlar─▒m─▒z (hala rahat olan insanlar─▒m─▒z) bu t├╝r videolar─▒da g├Ârd├╝kten sonra tedbirsiz davranmay─▒ b─▒rak─▒r umar─▒m.

• Anlamad─▒─č─▒m durum ┼ču. ─░lk vaka 54 ya┼č─▒nda esnaft─▒. D├╝n sa─čl─▒k bakan─▒ vefat eden hastan─▒n 89 ya┼č─▒nda eczac─▒ oldu─čunu s├Âyledi. Cumhurba┼čkan─▒ ilk vakam─▒z olan vefat eden hastaya rahmet diliyorum dedi. Kafam iyice kar─▒┼čt─▒.

Buna ben de dikkat ettim, cumhurbaskani karistirdi bence yani agzindan bir bilgi kacirdi gibi dusunmuyorum.

• Ben b├Âyle videolar─▒ ├žok yanl─▒┼č buluyorum. Oradaki ├žeken ki┼čiyi de zaten resmi rakamlar her g├╝n a├ž─▒klan─▒yor. Videoda o kadar emin konu┼čuluyor ki zaten bu beklenen bir ┼čey ne yap─▒yorlar yani sakl─▒yorlar m─▒? Aksine daha rahat s├Âyl├╝yorlar ki insanlar tedbirlerini daha iyi als─▒n evlerinden ├ž─▒kmas─▒n. Bu arada videoda konu┼čulan uyar─▒lar do─čru ve ger├žek olabilir yanl─▒┼č buldu─čum nokta bunu orada ├žekip yaymak nedir yani. Ama bir yerde de iyi olabilir insanlar─▒m─▒z (hala rahat olan insanlar─▒m─▒z) bu t├╝r videolar─▒da g├Ârd├╝kten sonra tedbirsiz davranmay─▒ b─▒rak─▒r umar─▒m.

Tespit edilemeyen ve halen kulu├žkada olan say─▒s─▒ndan bahsediyor olabilir.1 hasta ki┼či en az 25 ki┼čiyi enfekte edebiliyor.

• Yukaridaki videoya g├Âre 2-3 haftaya yeni ─░talya olarak anacaklar bizide... tabi e─čer ger├žekse ama kendimizi kand─▒rmayal─▒m ger├žek bir video oldu─ču belli.

Hocam yapmay─▒n etmeyin ─░talya ile bizi bir tutmay─▒n evet baz─▒ tedbirler eksik kald─▒ ge├ž al─▒nd─▒ ipin ucu bir yerden ka├žt─▒ gibi ama ─░talya'da sadece bug├╝n 475 ki┼či ├Âlm├╝┼č. T├╝rkiye'de evet belki vaka 10 bin olacakt─▒r ki bence bunu 5-10 binde sabitlenirse en az hasarla atlatm─▒┼č oluruz diye d├╝┼č├╝n├╝yorum.

• ─░spanyaÔÇÖda yeni ├Âl├╝m 90 san─▒r─▒m. Bence azalma e─čilimine girildi (├Âyle inanmak istiyorum ). Tek s─▒k─▒nt─▒ ─░talya gibi. Ne dersiniz

• ┼×u ana kadar yap─▒lan test say─▒s─▒ :8000 civar─▒

Ama yurtd─▒┼č─▒ ├Âyk├╝s├╝ olmayanlara test yap─▒lm─▒yor. Fakat yurtd─▒┼č─▒ ba─člant─▒s─▒ de─čil de, bu gelenlerin enfekte etti─či ve geometrik

olarak katlanan ve pozitif bulgular g├Âsteren insanlara da test yap─▒lmal─▒ ki say─▒lar ortaya ├ž─▒kabilsin.

Art niyet ta┼č─▒madan a├ž─▒klanan rakamlar─▒n yukar─▒da yazd─▒─č─▒m sebebplerle ger├že─či yans─▒tmad─▒─č─▒n─▒ d├╝┼č├╝n├╝yorum.

E─čer test say─▒s─▒ artt─▒r─▒l─▒p yayg─▒nla┼čmazsa, durumun ne kadar ciddi oldu─čunu farketmeden felakete s├╝r├╝klenece─čiz.