­čÜĹ Koronavir├╝s (Covid-19) Bildirim Konusu

• Avrupa ve Asya ├žok konu┼čuluyor ama son iki g├╝nd├╝r AmerikaÔÇÖdaki art─▒┼č vahim boyutta

Pazar sabah─▒ AmerikaÔÇÖda 2600 vaka vard─▒ bakt─▒─č─▒mda

┼×imdi ise 3800 g├Âr├╝n├╝yor , bu ├žok ciddi bir t─▒rman─▒┼č

Amerika e─čer ├žok s─▒k─▒ ├Ânlem almazsa yak─▒n zamanda y├╝zbini bulmas─▒ m├╝mk├╝n bu ivmeyle

Zaten 1000ÔÇÖi ge├žen bir yerde her┼čey olabilir

Ne yap─▒p edip bini bulmamal─▒y─▒z

Onun i├žin soka─ča ├ž─▒kmak yasak olmal─▒yd─▒

(Allahtan sokaklar baya bo┼čalm─▒┼č durumda)

Bakal─▒m vir├╝s AmerikaÔÇÖy─▒ yak─▒p kavurunca bu vir├╝s AmerikaÔÇÖn─▒n oyunu diyenler nas─▒l k─▒v─▒racaklar

• ┼×ehrim olan Denizli'de 195 ki┼či umre d├Ân├╝┼č├╝ korona testi yap─▒l─▒p evlerine g├Ânderilmi┼č sonu├ž beklenmeden 3 tanesi semtimde ikamet ediyor . Sonu├žlar─▒ pozitif ├ž─▒karsa bir s├╝r├╝ ziyaret ile ├žo─ču ki┼čiye bula┼čt─▒rm─▒┼č olacaklar bile . Ailemi kesinlikle ziyarete gitmemesi konusunda ve gidenlerle g├Âr├╝┼čmemesi konusunda uyard─▒m . Bir s├╝re de misafirlik olay─▒n─▒ rafa kald─▒rd─▒k kabul etmiyoruz .

• Adeta1KarDelisi buradakilere test yap─▒lm─▒┼č ama bir┼čey ifade etmiyor g├Âz├╝mde . Hastal─▒─č─▒ ta┼č─▒yan varsa sonradan ├Ânlem almalar─▒ bir┼čey ifade etmeyecek . ├ç├╝nk├╝ at─▒ alan ├ťsk├╝dar─▒ ge├žmi┼č olacak ­čÖä

• Bana da at─▒ld─▒ arkada┼č─▒m taraf─▒ndan. Do─čru diye d├╝┼č├╝n├╝yorum.

App uygulamalar─▒nda ├žok rahat yap─▒l─▒yor bu belgeler . Di─čer yandan misal lokantalar kapanacaksa ├Ânceden haber vermek gerekir diye d├╝┼č├╝n├╝yorum elinde bozulacak mal─▒ olan vard─▒r yada tedbir al─▒nacak bir durum bekleyip g├Ârece─čiz

• ├çal─▒┼čt─▒─č─▒m─▒z ┼čirkettekiler gelmemi┼č evden i┼č yapmaya ├žal─▒┼č─▒yorlar tatil s├Âz konusu

• ALINTIDIR. YAZI BANA A─░T DE─×─░L.

"─░talya'da durum nas─▒l bu raddeye geldi? Bir ─░talyan'dan d├╝nyan─▒n geri kalan─▒na: Ne olaca─č─▒ hakk─▒nda hi├žbir fikriniz yok."

─░talyaÔÇÖda neler olup bitti─čini RedditÔÇÖte bir ─░talyanÔÇÖ─▒n yazd─▒─č─▒ yaz─▒y─▒ ├ževirerek aktaraca─č─▒m. Olay─▒n ba┼č─▒ndan buralara nas─▒l geldi─čini, vakalar─▒n ve ├Âl├╝ say─▒lar─▒n─▒n nas─▒l bu kadar h─▒zl─▒ artt─▒─č─▒n─▒ anlayaca─č─▒n─▒za ve buna g├Âre ├Ânlemlerinizi alaca─č─▒n─▒za inan─▒yorum. Yaz─▒y─▒ kaleme alan Reddit hesab─▒ Reddit adminleri taraf─▒ndan teyitlenmi┼č ve yaz─▒ da teyitli olarak ├╝stte tutuluyor.

Yaz─▒n─▒n orijinal adresi. https://www.reddit.com/r/ChinaÔÇŽce=share&utm_medium=web2x Ba┼čl─▒yoruz.

Korku tellal─▒ veya abart─▒l─▒ oldu─čumu d├╝┼č├╝nen herkes i├žin - sadece neler oldu─čunu bildiriyorum, insanlar─▒ bilgilendirmeye ve uyarmaya ├žal─▒┼č─▒yorum.

Ayr─▒ca genel olarak gen├žleri ├Âld├╝rmedi─čini, ├Âl├╝mlerin yakla┼č─▒k% 32'sinin 70-79 ya┼člar─▒ aras─▒nda ve %57'sinin 80+ ya┼člar─▒ aras─▒nda oldu─čunu belirtebilirim.

B├Âylece enfekte olabilir ancak a─č─▒r sonu├žlar─▒na sahip olmazs─▒n─▒z (korkun├ž pn├Âmonisi olan 20 ya┼č─▒ndakiler olmas─▒na ra─čmen), ancak yine de ├ževrenizdeki insanlar─▒, sevdiklerinizi, ya┼čl─▒lar─▒ ve ba─č─▒┼č─▒kl─▒─č─▒ zay─▒f olanlar─▒ enfekte edebilirsiniz.

Evde kalmak, kendiniz ve ├ževrenizdekiler i├žin bir sevgi ve sayg─▒ eylemidir. Evde kalarak hayat kurtarabilirsiniz

Pani─če sevk etmek istemiyorum, ama bunu ciddiye almayan bir├žok insan var. Ve biz de bunu yanl─▒┼č yapt─▒k, bu da bizi bu duruma g├Ât├╝rd├╝.

Ellerinizi y─▒kay─▒n, g├╝vende kal─▒n ve EVDE KALAB─░L─░RS─░N─░Z!

(─░lk ┼čey ilk olarak herhangi bir dilbilgisi hatas─▒ i├žin ├Âz├╝r dilerim ama ─░ngilizce benim ana dilim de─čil ikinci olarak, bu bir repost.)

Herkesin bildi─či gibi ─░talya, koronavir├╝s salg─▒n─▒ nedeniyle karantina alt─▒nda. Bu, d─▒┼čar─▒ ├ž─▒kmak i├žin ge├žerli nedenleriniz olmad─▒─č─▒ s├╝rece herkesin evde kalmas─▒ gerekti─či anlam─▒na gelir. Bu durum k├Ât├╝, ama daha k├Ât├╝s├╝, d├╝nyan─▒n geri kalan─▒n─▒n ba┼člar─▒na gelmeyecekmi┼č gibi davrand─▒─č─▒n─▒ g├Ârmek. Ne d├╝┼č├╝nd├╝─č├╝n├╝z├╝ biliyoruz ├ž├╝nk├╝ biz de sizin yerinizdeydik.

Olaylar─▒n nas─▒l geli┼čti─čini g├Ârelim. (her ┼čeyin yakla┼č─▒k 2 hafta i├žinde oldu─čunu unutmay─▒n!)

A┼×AMA 1: Koronavir├╝s├╝n var oldu─čunu biliyorsunuz ve ilk vakalar ├╝lkenizde ortaya ├ž─▒kmaya ba┼čl─▒yor. Endi┼čelenecek bir ┼čey yok, bu sadece k├Ât├╝ bir grip! Yani ben 75 ya┼č─▒ndan b├╝y├╝k de─čilim, o zaman bana ne olabilir ki? Ben g├╝vendeyim, herkes a┼č─▒r─▒ tepki veriyor, maskeler ve tuvalet ka─č─▒d─▒yla ├ž─▒kmaya ne gerek var? Hayat─▒m─▒ her zamanki gibi ya┼čayaca─č─▒m, korkmaya gerek yok.

2. A┼×AMA: Vaka say─▒s─▒ ciddi olmaya ba┼člar. 'K─▒rm─▒z─▒ b├Âlge' ilan ederler ve ilk vakalar─▒ bulduklar─▒ bir ya da iki k├╝├ž├╝k ┼čehri karantinaya al─▒rlar ve bir ├žok insana bula┼čm─▒┼čt─▒r. (22 ┼×ubat civar─▒) Bu ├╝z├╝c├╝ ve biraz endi┼če verici ama bununla ilgileniyorlar, bu y├╝zden panikleyecek bir ┼čey yok. Baz─▒ ├Âl├╝mler var ama hepsi ba┼čka hastal─▒klar─▒ olan ya┼čl─▒ insanlar, bu y├╝zden medya sadece t─▒k almak i├žin panik yaratmaya ├žal─▒┼č─▒yor, ne kadar utan├ž verici. ─░nsanlar hayatlar─▒n─▒ her zamanki gibi idame ettiriyorlar, yani d─▒┼čar─▒ ├ž─▒k─▒p arkada┼člar─▒mla bulu┼čmaktan vazge├žmeyece─čim. Buna gerek yok. Bana bula┼čmaz. Burada herkes iyi.

A┼×AMA 3: Vaka say─▒s─▒ h─▒zla art─▒yor. Bir g├╝nde neredeyse iki kat─▒na ├ž─▒kt─▒lar. Daha ├žok ├Âl├╝m var. K─▒rm─▒z─▒ b├Âlgeler ilan ettiler ve vakalar─▒n ├žo─čunun kaydedildi─či 4 b├Âlgeyi karantinaya ald─▒lar (7 Mart). ─░talya'da bu noktada il├ženin 1/4'├╝ karantina alt─▒ndad─▒r, bu alanlarda okullar ve ├╝niversiteler kapal─▒d─▒r, ancak barlar, i┼č yerleri, restoranlar vb. hala a├ž─▒kt─▒r. Yay─▒mlanacak olan kararname ├Ânce baz─▒ gazeteler taraf─▒ndan s─▒zd─▒r─▒l─▒r, b├Âylece k─▒rm─▒z─▒ b├Âlgeden yakla┼č─▒k 10 bin ki┼či ayn─▒ gece ─░talya'n─▒n geri kalan─▒ndaki evlerine d├Ânmek i├žin b├Âlgeden ka├žar (bu daha sonra ciddi olacakt─▒r). Kalan ─░talya'n─▒n 3/4'l├╝k n├╝fusunun ├žo─ču, karantinaya al─▒nanlar─▒n bir k─▒sm─▒n─▒n da her zaman yapt─▒─č─▒ gibi hayatlar─▒n─▒ ya┼čamaya devam ediyor. Hala durumun ciddiyetinin fark─▒nda de─čiller. Yani evet, g├Ârd├╝─č├╝n├╝z her yerde insanlar┬á┬áKoronavir├╝s hakk─▒nda konu┼čuyorlar, ellerinizi y─▒kaman─▒z─▒ ve d─▒┼čar─▒ ├ž─▒kman─▒z─▒ s─▒n─▒rland─▒rmay─▒ tavsiye ediyorlar, ├žok say─▒da insan─▒n bir araya gelmesi yasaklan─▒yor. Her 5 dakikada bir TV'de size bunu hat─▒rlat─▒yorlar. Ama hala insanlar─▒n zihnine yerle┼čmi┼č de─čil.

4. A┼×AMA: Vaka say─▒s─▒ ├Ânemli ├Âl├ž├╝de artmaktad─▒r. Okullar ve ├╝niversiteler en az bir ay boyunca her yerde kapal─▒d─▒r. Ulusal bir sa─čl─▒k acil durumu. Hastaneler kapasitededir, koronavir├╝s hastalar─▒na yer a├žmak i├žin t├╝m birimler temizlenmi┼čtir. Yeterli doktor ve hem┼čire yok, emekli olanlar─▒ ve ├╝niversitenin son 2 y─▒l─▒nda olanlar─▒ ├ža─č─▒r─▒yorlar, art─▒k vardiya yok, sadece olabildi─čince ├žal─▒┼č─▒n. Elbette doktorlar ve hem┼čireler enfekte oluyor, ailelerine yay─▒yor vb. ├žok fazla pn├Âmoni vakas─▒ var, yo─čun bak─▒m ├╝nitesine ihtiyac─▒ olan ├žok fazla insan var ve herkes i├žin yeterli yer yok. Ayn─▒ ┼čey solunum yard─▒mlar─▒ i├žin de ge├žerlidir (do─čru ad olup olmad─▒─č─▒n─▒ bilmiyorum). Bu noktada i┼čler sava┼čmak gibi: doktorlar hayatta kalma ┼čanslar─▒na g├Âre kimi tedavi edeceklerini se├žiyor, bu da ya┼čl─▒ ve travma/inme hastalar─▒n─▒n tedavi edilemeyece─či anlam─▒na gelir ├ž├╝nk├╝ korona vakalar─▒ ├Ânceli─če sahiptir. Herkes i├žin yeterli kaynak yok, bu y├╝zden en iyi sonu├ž i├žin da─č─▒t─▒lmalar─▒ gerekiyor. Ke┼čke ┼čaka yapsayd─▒m ama ger├žekte olan bu. ─░nsanlar daha fazla yer olmad─▒─č─▒ i├žin ├Âld├╝. O g├╝n 3 ki┼činin ├Âlmesine izin vermek zorunda kald─▒─č─▒ i├žin beni harap bir halde arayan bir doktor arkada┼č─▒m var, hem┼čireler a─čl─▒yor ├ž├╝nk├╝ insanlar─▒n ├Ân├╝nde ├Âlen insanlar─▒ g├Âr├╝yorlar ve oksijen vermenin d─▒┼č─▒nda hi├žbir ┼čey yapam─▒yorlar. Bir arkada┼č─▒m─▒n akrabas─▒ d├╝n koronadan ├Âld├╝ ├ž├╝nk├╝ onu tedavi edemediler. Kemoterapiler bir sonraki duyuruya kadar ertelendi. Bu bir kaos, sistem ├ž├Âk├╝yor. Koronavir├╝s ve k─▒┼čk─▒rt─▒c─▒ kriz her yerde duydu─čunuz tek ┼čey.

A┼×AMA 5: K─▒rm─▒z─▒ b├Âlgeden ─░talya'n─▒n geri kalan─▒na ka├žan 10 bin sala─č─▒ hat─▒rl─▒yor musunuz? B├╝t├╝n ├╝lkenin karantina alt─▒na al─▒naca─č─▒n─▒ ilan edilmi┼čtir. (9 Mart). Ama├ž, vir├╝s├╝n yay─▒lmas─▒n─▒ m├╝mk├╝n oldu─čunca geciktirmektir. ─░nsanlar i┼če gidebilir, market al─▒┼čveri┼či yapabilir, ├žiftliklere gidebilir ve t├╝m i┼čletmeler hala a├ž─▒kt─▒r, ├ž├╝nk├╝ aksi takdirde ekonomi ├ž├Âkecektir (zaten ├ž├Âkmediyse), ya┼čad─▒─č─▒n─▒z yerden ge├žerli bir nedeniniz olmad─▒─č─▒ s├╝rece ayr─▒lamazs─▒n─▒z. ┼×imdi korku var, etrafta maske ve eldiveni olan bir├žok insan g├Âr├╝yorsunuz, ancak hala yenilmez oldu─čunu d├╝┼č├╝nen, b├╝y├╝k gruplarla restoranlara giden, i├žmek i├žin arkada┼člarla tak─▒lan vb. insanlar var. Sonraki ad─▒m.

• A┼×AMA 6: 2 g├╝n sonra, t├╝m (├žo─ču) i┼čletmenin kapat─▒lacak oldu─ču a├ž─▒kland─▒: barlar, restoranlar, al─▒┼čveri┼č merkezleri, her t├╝rl├╝ d├╝kkan vs. s├╝permarketler ve eczaneler hari├ž her ┼čey. Yaln─▒zca ad─▒n─▒z─▒, nereden geldi─činizi, nereye gitti─činizi ve ne i├žin oldu─čunu belirten resmi bir belge olan sizinle birlikte bir sertifikan─▒z varsa dola┼čabilirsiniz. ├çok say─▒da polis kontrol noktas─▒ vard─▒r, e─čer ge├žerli bir sebep olmadan d─▒┼čar─▒da bulunursan─▒z 206 ÔéČ 'ya kadar para cezas─▒ alabilirsiniz ve bilinen bir pozitif hastaysan─▒z 1 ila 12 y─▒l aras─▒nda cinayet y├╝z├╝nden hapis cezas─▒ alabilirsiniz.

12 Mart itibariyle bug├╝n durum b├Âyle. Her ┼čeyin yakla┼č─▒k 2 hafta i├žinde oldu─čunu, 3. A┼×AMADAN ┼×─░MD─░YE KADAR ARADA 5 G├ťN OLDU─×UNU unutmay─▒n.

─░talya, ├çin ve Kore d─▒┼č─▒nda d├╝nyan─▒n geri kalan─▒ ┼čimdi di─čer a┼čamalara ula┼čmaya ba┼čl─▒yor, bu y├╝zden size ┼čunu s├Âyleyeyim: Sana bula┼čmas─▒ i├žin ne olabilece─čine dair hi├žbir fikrin yok. Biliyorum ├ž├╝nk├╝ 2 hafta ├Ânce hi├žbir fikri olmayan bendim ve o kadar da k├Ât├╝ de─čildi. Fakat ├Âyle. Ve sadece vir├╝s├╝n ├Âzellikle tehlikeli veya ├Âl├╝mc├╝l oldu─ču i├žin de─čil, beraberinde getirdi─či t├╝m sonu├žlar i├žin. T├╝m bu ├╝lkelerin gelmiyormu┼č gibi davrand─▒klar─▒n─▒ ve hala vatanda┼člar─▒n─▒n refah─▒ i├žin gerekli ├Ânlemleri almad─▒─č─▒n─▒ g├Ârmek zor, bu y├╝zden l├╝tfen okuyorsan─▒z, en dikkatli ┼čekilde okuyun. Bu problem, g├Ârmezden gelerek kendisini ├ž├Âzmeyecektir. Sadece Amerika'da ka├ž tane ke┼čfedilmemi┼č vakan─▒n olabilece─čini bilmemek dahi korkutucu ve ├╝lkelerinin y├Ânetilme ┼čekli nedeniyle b├╝y├╝k, b├╝y├╝k bir sorun i├žerisindeler.

H├╝k├╝metimiz ilk kez iyi bir i┼č ├ž─▒kard─▒ demeliyim. Al─▒nan ├Ânlemler sert ancak gerekliydi ve yay─▒lmay─▒ s─▒n─▒rlaman─▒n tek yolu bu olabilir. ├çin'de i┼če yar─▒yor, bu y├╝zden burada da i┼če yarayaca─č─▒n─▒ umuyoruz (zaten herkesten ├Ânce karantinaya al─▒nan ilk k─▒rm─▒z─▒ b├Âlgelerde i┼če yar─▒yor). Ayr─▒ca, ├Ân├╝m├╝zdeki aylar i├žin muhtemelen kredi ├Âdemelerini ask─▒ya almak, kapatmak zorunda olan d├╝kkan sahiplerine yard─▒m etmek gibi vatanda┼člar─▒ korumak i├žin ├Ânlemler al─▒yorlar.

Bu kararlar─▒ alman─▒n baz─▒ ├╝lkelerde imkans─▒z olmasa da ger├žekten zor oldu─čunu ve bunun k├╝resel ├Âl├žekte ne anlama gelebilece─čini d├╝┼č├╝nmek ger├žekten endi┼če verici. Bu salg─▒n─▒n toplumumuzda bir d├Ân├╝m noktas─▒ olup olmayaca─č─▒n─▒ merak ediyorum, ne d├╝┼č├╝n├╝yorsun?

Yani arkada┼člar, ya┼čad─▒─č─▒n─▒z vakalar varsa, vir├╝s yay─▒l─▒yor ve belki de 1 veya 2 hafta geride kal─▒yorsunuz, ama sonunda bizim noktaya geleceksiniz. L├ťTFEN L├ťTFEN L├ťTFEN alabilece─činiz her t├╝rl├╝ ├Ânlemi al─▒n, size bula┼čmayacakm─▒┼č gibi davranmay─▒n ve m├╝mk├╝nse EVDE KALIN.

├çok uzun;okuyamayaca─č─▒m: ─░talya karantinada: insanlar korona tehdidini ciddiye almad─▒, sonra ─░talya'n─▒n 1/4'i karantinaya al─▒nd─▒. Vaka say─▒s─▒ o kadar y├╝ksekti ki, sa─čl─▒k sistemi ├ž├Âkt├╝, t├╝m ├╝lkenin yay─▒lmay─▒ yava┼člatmas─▒ ve herkese tedavi olma f─▒rsat─▒ vermesi i├žin bir karantina gerektirdi. K├Ât├╝. Evde kal.

Edit: Bu yaz─▒ 12 Mart sabah─▒ yaz─▒ld─▒. Bu arada ├žok say─▒da ├╝lkede pek ├žok ┼čey oldu ve bu iyi bir ┼čey! G├Ârd├╝─č├╝m kadar─▒yla daha fazla a┼čama bast─▒r─▒ld─▒ ├ž├╝nk├╝ bir├žok h├╝k├╝met ┼ču anda gerekti─či gibi tam ├Ânlemlere gidiyor. Yani bu g├Ânderi 2 g├╝n ├Ânce oldu─ču gibi ge├žerli olmayabilir, ama ben d├╝zenlemiyorum, burada ne oldu─čunu bir rapor olarak b─▒rak─▒yorum.

Çok sorulanlar:

EVET, herkes i├žin yiyecek var, bol miktarda yiyecek, market al─▒┼čveri┼či hi├ž sorun de─čil. Market al─▒┼čveri┼čine gidebiliriz, ihtiya├žlarda anla┼č─▒l─▒r.

EVET, k├Âpe─čimizi y├╝r├╝y├╝┼če ├ž─▒karabiliriz, ihtiya├žlarda anla┼č─▒l─▒r. Kurallara uymal─▒s─▒n─▒z (1 metre kural─▒, kalabal─▒ktan ka├ž─▒n─▒n vb.) Ve sertifikaya sahip olmal─▒s─▒n─▒z. Yaln─▒z bir y├╝r├╝y├╝┼če ├ž─▒kabilir miyim? Demek istedi─čim, muhtemelen bana para cezas─▒ verebilirler ama bunun oldu─čunu sanm─▒yorum; ─░htiyac─▒n─▒z olursa y├╝r├╝y├╝┼č├╝n├╝z├╝ yap─▒n, her zaman kurallara uyun, ancak bu bir sa─čl─▒k acil durumudur, bu y├╝zden yapabiliyorsan─▒z ka├ž─▒nmak daha iyidir.

├ľnceden haz─▒rlanmak i├žin ne sat─▒n alabilirim?

D├╝r├╝st olmak gerekirse ├╝zg├╝n├╝m bilmiyorum, bunu d├╝┼č├╝nmedim bile ├ž├╝nk├╝ ─░talya'da temel ihtiya├žlar kar┼č─▒lan─▒yor. Maskeler ve el dezenfektanlar─▒ d─▒┼č─▒nda, hemen hemen her yerde stoklar t├╝kendi.