🚑 Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Sokağa çıkma yasağı yarar getireceği yerde zarar getirmeye başladı insanlar panikle alışverişe yöneliyor Allah'tan maske ve eldiven kullanımı yaygın dışarı çıktığımda maske takmayan çok az insan görüyorum

sabah mecburen alisverise ciktim Kaynarcada bir manav var sabahin 9.30 unda icerde var 20 kisiydi, sosyal mesafe sifir, bide maske takma ozurlu olanlarla beraber tam bir karisiklik. Bir sure kosede bekledim girmedim sonrada hizlica alip ciktim.Burada maske takanlar burnunu acikta birakiyor bide sigara icen dayilar var maskeyi ceneye indirmis tutturuyor, eldiven takansa o kadar az ki..Eskiye nazaran iyi ama yetmezz.Sabah sabah kufur ede ede soylene soylene eve geldim sonrada..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Orasa çok geçmiş olsun. Seni çok iyi anlayabiliyorum. 16 gün önce maalesef küçük bebeğimizi acileyetten ikinci kez sünnet operasyonu için hastaneye götürmek zorunda kaldık. Pandemi hastanesi olmayan özel bir hastaneydi ama yine de çok stres yapmıştık. Hatta 14 gün nasıl geçecek diye de epey stres yaşadık. Hapşırsak hanımla birbirimize bakıyoduk. Psikolijik olarak da sanki hep boğazımız acıyor gibiydi. Daha da zoru bebek daha 11 aylık.

inşallah siz de sağ salim atlatırsınız.

• Orasa çok geçmiş olsun. Seni çok iyi anlayabiliyorum. 16 gün önce maalesef küçük bebeğimizi acileyetten ikinci kez sünnet operasyonu için hastaneye götürmek zorunda kaldık. Pandemi hastanesi olmayan özel bir hastaneydi ama yine de çok stres yapmıştık. Hatta 14 gün nasıl geçecek diye de epey stres yaşadık. Hapşırsak hanımla birbirimize bakıyoduk. Psikolijik olarak da sanki hep boğazımız acıyor gibiydi. Daha da zoru bebek daha 11 aylık.

Hocam teşekkür ederim şu anda 4 kat altımda hastanenin ayrılmış bir bölümünde 6 kişi corona hastası var biz bu şekilde bu kadar sıkıntı yaparken sağlık çalışanlarını bir kez daha çok iyi anlıyorum mevlam herkese hepimize yardımcı olsun inşallah

• Hayır geçenlerde dinlediğim profesör ramazanda yaşlıların özellikle daha az oruç tutmalarında fayda olacağını söyledi.

Yaşlı ve rahatsızlığı varsa dinimizde tutulmamasının cevazını veriyor zaten. Ancak herhangi bir şekilde ilaç almasını gerektirmeyen kişilerin veyahut şekeri, tansiyonu olmayan bir kimsenin yani sağlıklı olan bir bireyin oruç tutması tıbben sağlıklı ve vücudu yeniliyor, dinlendiriyor. Ayrıca az veya çok oruç tutma diye birşey yok. Ramazan ayı boyunca farz bir ibadet tabiki sağlıklı olana..

Hocam kendi derdime düştüm kusura bakmayın sizede çok çok geçmiş olsun yavrucak iyidir inşallah mevlam bütün evlatlarımızı korusun benim oğlandada 1 yaşında kasık fıtığı çıkmıştı o zaman sünnet yaptırmıştık

• Oruç tutmak bağışıklığı zayıflatmaz fakat birkaç şartla. 16-17 saat sıvı alınmadığı için iftar-sahur aralığında bol bol sıvı alınmalı, iftar ve sahurda protein ağırlıklı beslenilmeli, çok tuzlu beslenilmemeli, karbonhidratlı, yağlı ya da tatlı yiyeceklerden gerektikçe uzak durulmalı. Bu gibi önlemler alınırsa oruç bağışıklığı zayıflatmaz aksine güçlendirir.

• Eğer kuvvetli bir bağışıklığınız yoksa veya kronik rahatsızlığınız varsa bence bu yıl oruç tutarak kendinizi riske atmayın derim kendi canınız daha kıymetli sonuçta Kuran'da da yazıyor bununla ilgili diyanet de bir fetva yayınlamalı bence

• Oruç tutmak bağışıklığı zayıflatmaz fakat birkaç şartla. 16-17 saat sıvı alınmadığı için iftar-sahur aralığında bol bol sıvı alınmalı, iftar ve sahurda protein ağırlıklı beslenilmeli, çok tuzlu beslenilmemeli, karbonhidratlı, yağlı ya da tatlı yiyeceklerden gerektikçe uzak durulmalı. Bu gibi önlemler alınırsa oruç bağışıklığı zayıflatmaz aksine güçlendirir.

Hocam bu dediğiniz , sıvı alınarak yapılan oruç tekniğinde geçerlidir kanımca. Aksi takdirde o kadar uzun süre vücüdü susuz ve mineralsiz birakmak kalkanların düşmesine sebep olabilir.

:cold_face:

• Bugün ingiltere düne göre çok daha fazla ölüm bildirdi. (828-449) İtalyada öyle. (534-454) İspanya’da gece güncellenecek veriler ile düne göre daha fazla ölüm bildirmiş olacak. İki gün düşüyor diye seviniyoruz üçüncü gün tekrar yükseliyor. Bu lanet virüsten kurtulmak kolay olamayacak. Rabbim Ramazan ayının hürmetine tüm dünyadan şu belayı alır inşallah.