­čÜĹ Coronavir├╝s (Covid-19) Bildirim Konusu // #EvdeKal

• yok arkada┼č─▒mdan duydum yok teyzemin arkada┼č─▒ s├Âyledi yetkili merciler dahi a├ž─▒klama yapmadan bu hurafelere inanmay─▒n gerekirse yazanlar─▒n ekran g├Âr├╝nt├╝s├╝n├╝ al─▒p ihbar edin arkada┼člar 2 g├╝nd├╝r gereksiz bir panik var ya─čmalama var bu troller y├╝z├╝nden

• A┼č─▒ ├žikcak deniyo ya benim akl─▒ma bi┼če tak─▒ld─▒ Corona SARS ve MERS le ayni aileden ve nerdeyse ayni DNA dizilimine sahip deyilmi ? SARS ve MERSin a┼č─▒s─▒ 18 y─▒ld─▒r yapamd─▒lar coronan─▒n asis─▒ni 6 aydami yapcaklar ?

Zaten a┼č─▒ yap─▒lmayacak as─▒ls─▒z haberlere inanmay─▒n daha ge├žen D├╝nya Sa─čl─▒k ├ľrg├╝t├╝ uzun vadede b├Âyle bir ┼čey ┼ču an i├žin m├╝mk├╝n de─čildir maalesef ki diye a├ž─▒klama yapt─▒ insanlar─▒m─▒z resmi kurumlar─▒ de─čil s─▒radan ki┼čilerin yalandan haberlerini okuyup inan─▒yor maalesef.

• istinye devlet hastanesinde pozitif vaka var. Biri karantinada Refakat├žisi ise ka├žm─▒┼č. Ciddili─či ve do─črulu─ču konusunda emin oldu─čumu s├Âyleyeyim ancak resmi a├ž─▒klama olmadan bir iddiadan ileri olamayaca─č─▒n─▒ da not olarak b─▒rakay─▒m, ayr─▒ca i.o.s.b ipgas san. sitesi yak─▒nlar─▒nda bir okul da yine bir vakadan karantinada. Test sonucu yar─▒n ├ž─▒kacak.

sonradan gelen not: ├Ânceki yorumlar─▒ okumadan yazd─▒m yorumu. ama├ž kimseyi galeyana getirmek de─čil. iki vaka var diye ciddiye almamazl─▒k yap─▒lmas─▒n, tedbir elden b─▒rak─▒lmas─▒n.

• ├Ânce ne yazd─▒─č─▒m─▒ okuyun l├╝tfen ayr─▒ca day─▒ filan nedir

Valla tahlil yapmadan bilemeyiz demi┼čsiniz ben bo┼člu─čuna geldi de day─▒ dedim ├žok ├Âz├╝r dilerim. Ama dedi─čim gibi yap─▒lan y├╝zlerce tahlil var "Tahlil yapmadan bilemeyiz." c├╝mlenizde ne demek istediniz tahlil yap─▒lm─▒yor demek istediniz gibi anlad─▒m ben ama diyorum ki hay─▒r tahlil yap─▒l─▒yor ama sadece 2 pozitif vaka var. ─░yi g├╝nler. Ara┼čt─▒r─▒n l├╝tfen.

• Valla tahlil yapmadan bilemeyiz demi┼čsiniz ben bo┼člu─čuna geldi de day─▒ dedim ├žok ├Âz├╝r dilerim. Ama dedi─čim gibi yap─▒lan y├╝zlerce tahlil var "Tahlil yapmadan bilemeyiz." c├╝mlenizde ne demek istediniz tahlil yap─▒lm─▒yor demek istediniz gibi anlad─▒m ben ama diyorum ki hay─▒r tahlil yap─▒l─▒yor ama sadece 2 pozitif vaka var. ─░yi g├╝nler. Ara┼čt─▒r─▒n l├╝tfen.

yine anlamamass─▒n─▒z ben bu olaylar tam medyatik olmadan evvel bu virusun olabilece─čini s├Âyl├╝yorum yani ocaktan ├Ânce ├╝lkemeizde bir├žok ki┼či bu hastal─▒─ča t─▒pat─▒p uyan bi hastal─▒k gecirdi salg─▒n derecesinde

• ┼×imdi verece─čim bilgide belki bircok kisi tarafindan yalan haber yayma diye d├╝┼č├╝n├╝lecek ancak aciklama yaparak basliyim. Basin mensubuyum ve bu g├╝nk├╝ program konugumuz ┼čuan karantina hastaanelerinden biri olan istanbul E.A hastanesi ( eski adiyla samatya hastahanesi) acil klinik baskani prof dr. ├ľzg├╝r Karc─▒o─člu'idi sa─čolsun bu yogunlugunda bize zaman ayardi ve program konumuz malum corona. program sonunda bir saat muhabbet etme sansimiz oldu.

kendisinden ├Â─črendi─čim.

1) bu g├╝ne kadar numunelerin ankaraya gonderilerek test yapilabilgi, bugun itibari ile testler istanbul da yapilabildiini soyledi

2) alinan numuneler dune kadar ankaraya gonderiliyormus (kan numunesi)

3) Su ana kadar malesef sadece 1000 numune test edilebilmis. ama bugun itibariyle bu sayi cok hizla articaktir.

4) bugune kadar semptomlar olsa dahi yurt disi baglantisi olmayanlara test yapilmiyormus ama bu sart bu gun itibari ile kaldirilmis.

5) bu nedenle vakkada belirtiler olsa dahi test yapamadiimiz icin pozitif diyemiyorduk.

6)bu nedenle bir kac gune vakka sayisinda pik yasanmasi muhtemel dedi ki bu sayi 1000 leri bulabilir dedi.

7)yanimda kendi whatsapp gruplarindan bir saat icinde 2 pozitif bilgisi geldi.

8 ) ozellikle istanbul disinda erzurum devlet hastanesine dikkat cekti. cunku irandan gelen kacakcilarin dogu beyazit ve cevresinde salgina neden olma ihtimalindan bahsetti (bu bolgerdeki hastalar erzuruma yonlendiriliyomus)

9 ) karantina hastahanelerinin ozellikle enfeksiyon bolumlerinin cok ciddi hazirlandigi. insallah dunyadaki en az olum oraniyla bu salgini atlatacagimizi soyledi.

9)bazi daha agir onlemler almak zorunda kalabiliz dedi.

bunlari panik olmamiz icin degil aksine sakin olmamiz icin paylasiyorum. yani bir iki gun icinde sayi 1000 leri bulsa dahi saglik calisanlarimiz bu duruma hazir gorunuyor. bize dusen sadece resmi aciklamalara kulak vererek sahsi hijyenimize dikkat ederek risk grubunda olanlarin bir sure kendini kalabaliktan izole etmesine yonlendirerek katki saglamak. 2 ay icerisinde salgin giderek azalacaktir diye on goruluyor.

• Bu bahsetti─činiz program─▒ , nerde yay─▒nlayacaks─▒n─▒z?

• Bu bahsetti─činiz program─▒ , nerde yay─▒nlayacaks─▒n─▒z?

Beykent Tv. Program─▒n ad─▒ Re├žetem ancak bant kayd─▒ yapt─▒k pazartesi yay─▒nlanacak. Tabi program i├žerisinde bu durumdan bahsetmedi daha cok al─▒nmas─▒ gereken ├Ânlemler.Bahsetti─čim konular daha cok yay─▒n sonras─▒ndaki muhabbetimizde konu┼čtuklar─▒m─▒z. youtube linkini payla┼č─▒r─▒m burdan.

• Oradan sirkeyi kald─▒rabilirsiniz, alkoll├╝ y├╝zey dezenfektan─▒ veya ├žama┼č─▒r suyu kullanman─▒z gerekiyor. Ama halk sa─čl─▒─č─▒n─▒ d├╝┼č├╝nd├╝─č├╝n├╝z i├žin tebrik ederim.

oo konunun profes├Âr├╝ yine yorumlam─▒┼č.. Interstellar sen sirkeyi kald─▒rma bu ├Ânlemlerinde gayet iyi..

• Diyanet ─░┼čleri Ba┼čkan─▒ Ali Erba┼č, Kur'an kurslar─▒n─▒n 16 Mart itibar─▒yla 29 Mart'a kadar iki hafta s├╝resince tatil edildi─čini bildirdi.

• Diyanet i┼čleri ba┼čkan─▒,cuma hutbesi i├žin toplanan y├╝zlerce ki┼čilik kalabal─▒─ča''kabal─▒ktan uzan durun'' uyar─▒s─▒nda bulundu.

• Arkada┼člar, ├ťr├╝n sat─▒┼člar─▒nda f─▒rsat├ž─▒l─▒k yarat─▒p fiyatlarda oynama yapan ve fahi┼č fiyatlardan vatanda┼ča haks─▒zl─▒k eden i┼čyerlerini a┼č┼ča─č─▒daki telefonlara ihbar edebilirsiniz. WhatsApp ihbar hatt─▒ 0501 174 01 74 (direkt resim ├žekip yollayabilirsiniz,numara ticaret bakanl─▒─č─▒na aittir) ALO 174 - telefonla ┼čikayet bildirim hatt─▒d─▒r.