İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • yıllardır Enka Balmumcu istasonunu takip ederim. daha önceki fırtınalı sistemlerde genelde 45-50 knot rüzgar hamlesi ölçülürdü.

geçen haftaki sistemde ilk defa 58 knotluk hamle kaydedilmişti ve o sistem benim şahsen İstanbul şehir merkezinde maruz kaldığım en sert rüzgar hamlelerini bana yaşatmıştı.

gelelim bu sistemdeki değerlere. ben şahsen tanıklık etmesem de çevremdeki bir çok insan hayatında yaşadığı en sert rüzgar olarak bugünü gösterdi. Enka Balmumcu istasyonu ise tam olarak 65 knotluk rüzgar hamlesi kaydetmiş. bu sanırım bir rekor ve tam olarak 120km/h hıza denk geliyor.

MGM yarın ölçülen maksimum rüzgar değerlerini paylaşırsa bir çok noktada rekor hamleler ölçüldüğünü görebiliriz.

• Sancaktepe tarafında yoktu o kadar ama yinede çok kuvvetliydi

• o kadar yazık olduki bu sısteme bir cok yer için..sartlar muazamdı..yagıs ruzgar...sıcaklık 4 5 derece daha dusuk olabılseydı 2017 ocagı rafa kaldırırdık....çok üzücü

• Dün Pc başında olmadığım için bildiremedim
    Esenyurt Beykent Yerleşkesindeyim,Hadımköy gişelerin yanında.
    Öyle bir rüzgar vardıki servis aracını salladı,bayrak direklerinide.
    Dahası Her zaman rüzgarlı olan Tüyap Köprüsünde öyle bir rüzgar vardı ki beni salladı (90 kg çıkarım tartıda)
    kız arkadaşımı zor tuttum,düşüyordu nerdeyse,Kar yağmasada efsane bir sistem oldu ,saygılar

• Arkadaşlar tam 54 saatir kesilmeyen yağmur ve 48 saattir durmayan fırtına içeren bir sistemi havada da olsa kar görme ile kapatmayı çok isterim. Kaçan balık büyük oldu belki evet ama cidden bu soğuk ve fırtınalı günleri uzun süreli yaşamayalı epey bir zaman olmuştu, kışta olduğumuzu hissettik şimdi azlağ vakti :) .