Beiträge von Boreas

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

İstanbul ' da Lodos ne kadar kuvvetli eserse devamında gelecek soğuk sistem o kadar güçlü olur.

Sadece tecrübeye dayalı yazıyorum. Gündüz havanın lodos ile 16-17 derecelerde gezdiğini gece ise ( - ) değerlere düşüp yoğun kar ve tipi yağışına sebep olduğum çok defa gördüm.

Muhtemelen çok kuvvetli fırtına şeklinde gelen lodos gücünü kaybettiğinde uzunca bir süre kendini toparlayamıyor sonrasında

ilgili bölgede Soğuk sistemler baskın oluyor , devamında kar ve tipi muhteşem beyaz güzellik geliyor. Umarım bu sene de bu şekilde olur. GFS vade uzun da olsa 9 Ocak sonrası için Batı bölgelere soğuk senaryo öngörmüş , bekleyelim görelim.

Herkese iyi hafta sonları ,

Dışarıda Lodos sert , eskiden lodos fırtınası olur ardından rüzgar yıldız ve karayel ' e döner güzel kar yağardı.

Şimdi o kışları arar olduk. Ancak yine de ümitliyim daha kışın başındayız her şey olabilir.

Meteoroloji Siteleri de sonuçta sadece tahminde bulunuyor. Kesin olan hiç bir şey yok.

Unutmamak lazım istanbul sürprizleri sever. Tıpkı 1987 kışında olduğu gibi.

Ben Yeni yılın ilk haftası için halen umutluyum. Son bir kaç günde diyagram kuşa dönmüş olsa da tersi yönde de evrilebilir. Daha önümüzde yaklaşık 2 haftalık bir zaman var. Meteorolojik tahminlerde 3 günden sonrasının güvenilirlik payı oldukça düşüktür.

1987 Kışını yaşamış biri olarak Meteoroloji tahminlerinin nasıl da ters köşe olduğunu bizzat gördüm. Kış için erkenden umutlarımızı yitirmeyelim arkadaşlar. Kış 21 Aralık ' ta başlar ve İstanbul için Kış daha yeni başlıyor. Hep birlikte göreceğiz inşallah. Herkese iyi hafta sonları , sağlıklı günler.

Efsane Semih hocam merhaba ;

Forumun eski üyesiyim bir süre ara vermek zorunda kalmıştım. Bir sorum olacaktı.

İstanbul 2020 yılı bitmeden kar görebilir mi ? Yoksa yeni yılı mı beklemek zorunda kalacağız.

Saygılar ,

Şakamısın hocam. İstanbul başlığındasın

Genç arkadaşlar bilmeyebilir ancak Mayıs başında İstanbul ' a kar yağdığına şahit oldum.

Eski evimizin bahçesinde bulunan kiraz ağacından kar kürüyerek kiraz kopardığımı bilirim.

Bunlar bazı arkadaşlara absürt gelebilir ancak tamamen yaşanmış gerçeklerdir.

Dolayısı ile İstanbul her iklimi içerisinde barındırabilen Kuzeyden ani gelebilecek Jet akımlarına da açık konumdadır.

Sonuç olarak İstanbul sürprizleri sever , bu sene veya başka sene ancak mutlaka güzel sürprizler göreceğiz.

b.pasa gop yogun yaginca haberin verin:)

Hocam Güneşli ' de size yakın sayılır. Yaklaşık 15 dakika önce yoğun tipi vardı 10 - 12 dk kadar devam etti. Arabalar ve çatılar beyazladı. Merak ettiğim gece de bu yağış devam eder mi ? Don olacağı için yağan kar erimeyecek bu da güzel bir şey.

Semih hocam yeni konu hayırlı olsun. Bizi tekrardan umutlandırdınız. Hava durumu siteleri henüz bu konuda ışık yakmamış bekleyip göreceğiz bakalım inşallah istediğimiz olur.

Bu beylikdüzü'nün olayı ne harbiden ya ne zaman bir sistem olsa kar ilk burda başlıyor birde lapa lapa yağıyor resmen. Gerçekten çok kıskanıyorum.

Beylikdüzü Tam Tepe üzerinde konuşlanmış bir yer rakımı da yüksek. Tepede olduğu için rüzgarlara açık konumda dolayısı ile hava orada daha çabuk kara çeviriyor.

accu'ya gore konumumda sadece gece 12 de 3 derecede kar yagacak,geri kalan saatler bulutlu. Seninle gorusecegiz! cok kizginim ama hakli cikmam icin yarini beklemem lazim:hfyeni (18):

Accu' ya takılma derim kardeşim. Onlar daha önce İstanbul ' da kar fırtınası varken yağış vermemişti. MGM kısa vadede oldukça başarılı zaten bu akşam ve gece için Sarı düzeyde İstanbul uyarısını da yaptı.

Kısacası Accu ' ya bakıp moralini bozma sabır ile akşamı bekle derim.