Marmara Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Çanakkale'de 50km/sa yı aşan istasyonlar

Rüzgarlar tam tersi olacak tabloda yıldız çıkmış

ÇANAKKALE

22 Aralık - 13.04(Yükseklik: 6m)
    CB.svg 19,5 0,14 ryon-gri.svg 50
    ECEABAT/KABATEPE GÜNEY MENDİREK FENERİ

22 Aralık - 13.02(Yükseklik: 9m)
    CB.svg 18,8 ryon-gri.svg 60
    KUZEY EGE ÇANAKKALE BOĞAZI ÇIKIŞI ŞAMANDIRA

22 Aralık - 12.50(Yükseklik: 0m)
    CB.svg 18,4 ryon-gri.svg 54
    EZİNE YENİKÖY BAL.BAR. ANA MENDİREK FENERİ

22 Aralık - 13.02(Yükseklik: 7m)
    AB.svg 18,5 ryon-gri.svg 58
    BOZCAADA/DAMLACIK FENERİ

22 Aralık - 13.02(Yükseklik: 7m)
    A.svg 18,5 ryon-gri.svg 63
    LAPSEKİ/ZİNCİRBOZAN FENERİ

22 Aralık - 13.01(Yükseklik: 14m)
    A.svg 19,6 0 ryon-gri.svg 78
  • Daha önce 3 Yıl kadar görev gereği Karsta çalıştım.

Açıkçası kar ve soğuk görmekten bıkmıştım.

Fakat Kıyılar ve Batı bölgeleri genelinde isteğimiz kış boyunca mevsimi hissettirecek düzeyde kar yağışı görebilmek.

Edirneye döndüğümden beri 2017 Ocak ayı dışında doğru düzgün kar görmedim.

Mukadderat sonuçta ama insanın içi burkuluyor biraz..

Edirnelimisiniz hocam dediginiz dogru 17 den beri dogru duzgun kis olmad hatta simdi disaridan geldim gava 20 derece ve lodos hafif hizlanmis

• Bu arada şuanki güncelleme kar açısından iyi ya da kötü gittiği için söylemiyorum yanlış anlaşılmasın ama GFS nin öğle güncellemelerini pek dikkate almamanızı öneririm.

Öğle güncellemeleri ,genellikle genel gidişattan farklı senaryolar sunar bize..

• ne ilgisi var?guncelleme iste. Gercekci olalim.+500 ustu cosacak uzunca sure..

Hemen hemen 5 yıldır modellere bakarım genel gözlemim bu şekilde.

Dediğim gibi kar açısından iyi ya da kötü çıktı vermesi benim açımdan birşey değiştirmiyor.

Saygılar..

• Sağdan bakıyorum tırt, soldan bakıyorum tırt, sabah, öğlen, akşam, gece farketmiyor. Şu anda görünenlerin hepsi kar açısından tırt kıyı kesimler için. Şu son güncellemede bölgemizi tamamen batırdı. divane hocam haklı bana göre de. İnşallah düzelmesi dileğiyle.

Havanın değiştiğini haber veren genç uzuvlar değildir, bunu önce yaşlı kemikler sezerler.

• Edirnelimisiniz hocam dediginiz dogru 17 den beri dogru duzgun kis olmad hatta simdi disaridan geldim gava 20 derece ve lodos hafif hizlanmis

O sistemi Edirne de yaşamak nasip olmuştu. 11 Ocak 2017 Çarşamba günü öğleden sonra Tekirdağ dan yola çıktığımızda 6 dereceydi ve havada hiç bişey yoktu. Lüleburgaza geldiğimizde hava 1 dereceye düştü ve kar bastırdı. Hafsa ya geldiğimizde ise tipiden yol kapanmış vaziyetteydi. Yol kenarında aracı kara saplanmış bir sürücü gördük. Bizdede arazi pikap olduğundan halatla aracı zar zor çıkarmıştık. Akşam 5 de Edirne’ye vardığımızda ise şehir içi ana arterler bile kardan kapalıydı. Edirne’de gece boyu kar tipileme devam etmişti ve ortalama 40 cm civarı yerde örtü bırakmıştı. Tipilenen yerlerde ise 1 m den fazla kar vardı. O gece Bursa’daki arkadaşlarımı aradığımda ise 3-4 derece civarında hafif yağış olduğunu söylemişlerdi.
    O sistemi ömrüm boyunca unutamam ^^

• O sistemi Edirne de yaşamak nasip olmuştu. 11 Ocak 2017 Çarşamba günü öğleden sonra Tekirdağ dan yola çıktığımızda 6 dereceydi ve havada hiç bişey yoktu. Lüleburgaza geldiğimizde hava 1 dereceye düştü ve kar bastırdı. Hafsa ya geldiğimizde ise tipiden yol kapanmış vaziyetteydi. Yol kenarında aracı kara saplanmış bir sürücü gördük. Bizdede arazi pikap olduğundan halatla aracı zar zor çıkarmıştık. Akşam 5 de Edirne’ye vardığımızda ise şehir içi ana arterler bile kardan kapalıydı. Edirne’de gece boyu kar tipileme devam etmişti ve ortalama 40 cm civarı yerde örtü bırakmıştı. Tipilenen yerlerde ise 1 m den fazla kar vardı. O gece Bursa’daki arkadaşlarımı aradığımda ise 3-4 derece civarında hafif yağış olduğunu söylemişlerdi.
    O sistemi ömrüm boyunca unutamam ^^

Yanlış hatırlamıyorsam yıl başı gecesiydi ve ben o gece araçla uzun köprüye gitmiştim ama yolda ne badireler atlattık dediginiz gibi efsaneydi bütün araçlar yollarda kaldı ama mukemmeldi benim icin

• Lodos Gönen'de ağaçları devirmiş Aristokrat bilgin var mı abi?

0ed1b284d2462.jpg

Doğrudur hocam, şehir parkında yaşlı ağaçlar dayanamamışlar rüzgara. İçleri boşluk dikkatli bakarsanız ağacın. Hâlâ da esmeye devam ediyor. Sesi muhteşem rüzgarın huzur veriyor. :)

Havanın değiştiğini haber veren genç uzuvlar değildir, bunu önce yaşlı kemikler sezerler.