Marmara Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Evet gerçekten güzel yağışlar aldık. Oraj kavramı açısından çok tatmin edici olmamış olabilir ama miktar olarak doyuruculuk olarak fena olmayan düzeyde yağışlar aldık. Şimdi bir süre ara veriyor ama sonrası da olacak gibi bir görüntü var. Haziran ayı geneli pek de ciddi olmayan, ağırlıklı olarak ortalamalarda ve biraz altında sıcaklıklar gözüküyor. Yağışlarda yine herhalde ortalamaların altında kalmayacak gibi gözüküyor. Bu açılardan iyi bir Haziran ayı görünüyor tabi eğer değişim söz konusu olmazsa. Bu yağışlara ihtiyacımız vardı. Çünkü iyi bir kış sezonu yaşamadık. Yeterli olmayan yağışlarla ve karsız bir sezonu geride bıraktık (Batı Anadolu için söylüyorum). Bir de şu tespiti de yapmak istiyorum. Görüldüğü kadarıyla mevsimlerde bir kayma var. Aslında o bilindik Nisan yağmurları artık son yıllarda Mayıs yağmurları olarak değişti. Bunu özellikle son yıllarda bariz olarak gördüğümüzü düşünüyorum. Yani mevsimlerin kaybolması gibi bir durum yok, mevsimsel yer değiştirme de yok aslında. Olan şey mevsimsel bir kayma gibi. Ana mevsimlerin ara mevsimleri belli oranda kapsaması söz konusu. Bunlara ek olarak ekstrem ve sıradışı hava olaylarının artışı söz konusu. Sert dalgalanmaların her mevsimde olağanlaşmaya başladığını görüyoruz. Dip toplamda bir şeyler değişti ve değişmeye devam edecek. Genel kabullerimiz farklılaşıyor. Hatta literatür dahi değişime uğruyor. Küresel ısınma ve sonucu olan iklimsel değişimleri net olarak yaşıyoruz yaşamaya devam edeceğiz. Bir durum değerlendirmesi yapmak istedim yaşadığımız bu değişik Mayısın ardından.