2019 - 2020 Kış Sezonu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Yeni sezon, yeni umutlar...

Bu amatör camiayı yakından takip eden arkadaşlar önümüzdeki sezonun nasıl geçeceği konusunda pek çok bilgi sahibi olmuştur. Evet maalesef veriler hiç iç açıcı değil. Accuweather coğrafyamız için kış sezonunun kurak ve ılık geçeceğini öngörüyor. Görselleri tekrar tekrar paylaşma gerek yok. Kendimce kısa ve öz olarak özetlemeye çalışacağım..

Sezonluk tahminler bir çok verinin bir araya gelmesi ile oluşturuluyor. Veriler tek başına anlam ifade etmemek ile beraber bir araya toplanarak enformasyonu (malumat) oluşturur.

Bundan sonra ki işlem bilgiye aktarılır. Bilgi özneldir, kişiye göre değişir. Farklı bakış açıları ile yorumlayabilir,gözlemleyebilir. Accuweather topladığı bilgiler ile sezonluk tahminini yayınladı. Tutarlılık payı ne kadar doğru çalışır bilemeyiz. Ancak bulunduğumuz zaman diliminde yaşadığımız mevsim üstü sıcaklıklar ve mevsim normalleri altı yağışlar bu tezin doğru öngörüde olduğunu ispatlar gibi.
    Aynı şekilde 2016/2017 sezonunda accuweather kış öngörüsü olarak "warm" ılık ve yağışsız olarak öngörmesine karşın sezon boyunca neredeyse ülkemiz 0 izotermin üstünü görmemişti ve Ocak ayında Godzilla sistemi ile hasret gidermiştik...

Yani sözüm onadır ki uzun vade tahminler bizlere sadece fikir verebilir. Kesinlik bir ifade ile bilgelik yapamayız.Çünkü atmosfer kaotiktir. Ne duygusu nede hissi vardır.Bildiğinden vazgeçmez bizlere anı yaşatır..

Bu sezon için çok ciddi bir beklentim yok. Şimdiden endeksler aşırı pozitif yükselişini göstermeye başladı. Bu bizler için ne kadar kötü olsa da, endekslerin ani nötr indileri bizleri heyecanlandıracak bir sinoptik ile karşı karşıya bırakabilir...

Aralık ilk haftasından da bir cacık olmaz benden demesi. Endeklere göre yorumlarsak ilk heyecanlı tablo Aralık ayının son haftasında olabilir... Ocak ve şubat ayında Sibiryanın aktifliğinden yararlanabiliriz. Bu sezon olası bir sistem veya sistemler Karadeniz üzerinden inecek. Doğu bölgede yaşayan arkadaşlar her hangi bir sıkıntı çekmeyecek. Biz batıdakilere Allah sabır versin...

Sizlerinde görüşlerinizi bekliyorum.Umarım bereketi bol olan bir sezon olur..

• Sizlerinde görüşlerinizi bekliyorum.Umarım bereketi bol olan bir sezon olur..

Hocam kendimce karalamada görüşlerimi belirtiyorum ancak adı üstünde karalama yani göz önünde değil yazılanlar. Bu yıl 2 sert sistem beklentim mevcut. Ne hikmetse ben de Aralık son haftası bekliyorum bunun adı yılbaşı mı olur orası sürprizi olsun. Bir diğeri de pek çok kişi Ocak-Şubat aylarından birinde Sibirya desteği ile gelen sistem beklemekte. Batı için zor bir yıl bu doğru ancak 2016-2017 örneği çok yerinde 0 izotermi üstünü göremedik güzel üşüdük ama 6 Ocak gelmesydi bir hiçti o kış. Görüşlerimizi bildirmenize izin verdiğiniz için teşekkür ediyor,tahminlerinizde başarılar diliyorum. Ahmet Ustaoglu Kasva

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• Konunuz hayırlı olsun hocam. Hayırlısıyla inşallah bol yağışlı bir kış geçiririz. Barajlarda,tarımda sıkıntı çekeceğimiz aşikar. Alabildiğince az,çok demeden sistem almalıyız. İnşallah güzel bir kış geçiririz. Veriler şimdilik kötü olsada allah büyüktür umut kesilmez bekleyip,göreceğiz. Dilerim sonunda herkes mutlu olur.

Mustafa Kemal ATATÜRK 1881-19∞

• Hayırlısı olsun hocam. Malesef veriler doğrultusunda canımız sıkılıyor ama umudumuzu hiç kaybetmemeliyiz. Güzel ülkem doğusuyla batısıyla, herkesin tatmin olacağı biçimde bir kış geçirir inşallah. Yeterki kuraklık olmasın...

• Konu hayırlı olsun hocam.Size katılıyorum Aralık geneli durgun görünüyor,Berkay hocam gibi ben de Ocak başı sistem öngörüyorum bazı veriler de bunu destekler nitelik de aslında..Ayrıca Ocak ikinci yarısı ve Şubat genelinin bize yaracağını düşünüyorum ve biraz beklenilenin aksine bu kıştan umutluyum hatta Şubat ayında sibirya desteği ile gelen ve yaklaşık bir hafta sürecek bir sistem beklentim bile var:) Görüşlerimizi bildirmemize izin verdiğiniz için çok teşekkur ediyor,sizin fikirlerinizi de heyecanla takipte olacağımı bilmenizi isterim..

• Sayın hocam. Trabzon kurudu. 2 yıldır havada bile kar göremedik. Alışkın değiliz biz buna. Heleki ull sisteminden sonra. Tadı damağımızda kaldı tabiri caizse. Bu yıl da yapmaz ise bir çok kar sevdalısı bunalıma girecektir. Rabbim bütün bölgelerimizde tatminkar kar verir inşallah