Şahsi Tahminler ve Yorumlar (2021 Sonbaharı)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • ExcuseMe paylaştığın EPS çıktısında ay sonu 28-30 arası nötr değerler, ülkemize sistem inebilmesi için en çok tercih etiğimiz değerlerde bir çıktı on görmüş, ben beğendim.:thumbup:

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Berkay 34 ! Bu kış ters köşe yapar mı ? Tahmincileri ...

2 tane büyük Stratosfer Isınması olasılıgı var mı ? Zonal rüzgarlar zayiflaması bize yansıması pek olumlu olmuyor Mjo 3 5 7 en cok tercih ettigim 5 fazda uzun süre kalması : Umarım cok Sert özlenen bir kış olur Kasım Ayı mı mayıs Ayımı bilinmiyor ne yazık ki Aralık ayı artık dur desin ❄

• Berkay 34 ! Bu kış ters köşe yapar mı ? Tahmincileri ...

2 tane büyük Stratosfer Isınması olasılıgı var mı ? Zonal rüzgarlar zayiflaması bize yansıması pek olumlu olmuyor Mjo 3 5 7 en cok tercih ettigim 5 fazda uzun süre kalması : Umarım cok Sert özlenen bir kış olur Kasım Ayı mı mayıs Ayımı bilinmiyor ne yazık ki Aralık ayı artık dur desin ❄

Benim kış tahminim bu yönde, kendi konumdan 1 ay önce paylaşmıştım... Sorduğun soruları kendi yazdığım Kış tahminimde burada cevap buluyor:)

Bu arada MJO 5 faza bir göz kırpmış, ;)Zonal rüzgarlarda düşüş olduğunda.

Polar atak alma ihtimalimiz var....

EMON_phase_51m_full.gifnada_5_dic_mid.png

Takipteyiz hayırlısı artık...

• Hoşgeldiniz

• İzlanda kökenli yağmuru bol sıfır metrede kar yağdırmayan soğuğu kıt sistem istemem. AO fazla pozitif.

• İzlanda kökenli yağmuru bol sıfır metrede kar yağdırmayan soğuğu kıt sistem istemem. AO fazla pozitif.

Daha aralığın başına gireceğiz dostum, zaten ay sonu kar yağması ihtimali neredeyse imkansız, kar konusunu bu sene ben biraz daha Aralık ortası-sonu gibi konuşmaya başlarız diye düşünüyorum...

Yeter ki yağmur yağsın hava sıcaklığı da düşsün yeterli,

İnsan uzun zaman kurak ve sıcak döngüye girince, yağmura bile hasret kalıyor.

Einmal editiert, zuletzt von Berkay34 ()

• Geçen seneki Türkiye ye bak. :) Burun kıvırıyorduk, balkonuma yağmadı diye. :D

Havanın değiştiğini haber veren genç uzuvlar değildir, bunu önce yaşlı kemikler sezerler.

• Berkay34 Paylaştığın veride özellikle iskandinavyadaki yoğun kar örtüsü ki buna daha da eklenecek, o bölgede oluşacak yükseğin sık ve güçlenmesine neden olur, temennimiz yükseğin kuzey güney istikametinde güçlenmesi ve hareket etmesi. Çoğu modelden anladığım güneydoğu yönünde uzanacağı, bel bağlamamak gerekir tabi. Bu arada paylaştığın verileri ve yorumlarını keyif alarak okuyorum. Devamını bekleriz.

• Berkay34 Paylaştığın veride özellikle iskandinavyadaki yoğun kar örtüsü ki buna daha da eklenecek, o bölgede oluşacak yükseğin sık ve güçlenmesine neden olur, temennimiz yükseğin kuzey güney istikametinde güçlenmesi ve hareket etmesi. Çoğu modelden anladığım güneydoğu yönünde uzanacağı, bel bağlamamak gerekir tabi. Bu arada paylaştığın verileri ve yorumlarını keyif alarak okuyorum. Devamını bekleriz.

Öncelikle sağol, çok teşekkürler elimden geldiğince en doğru bilgileri vermeyi ve objektif bir yorum yapmaya çalışıyorum çoğu yazılarımda, çünkü bir olaya 1 taraftan değil her ihtimalini değerlendirerek yani objektif bakmak gerekir Atmosfere. Ve şunu da eklemek isterim "Atmosfer her zaman bildiğini okur"...

Evet, İskandinavya bölgesinde bir YB hakimiyeti kurulabilmesi için kış aylarında, genellikle o bölgenin iyi bir soğuk yemesi ve kar tabakasının kalın olması lazımdır önceden. Bu dediğin yüksek basınç konusunda da seni tebrik ederim:hfyeni (25):... Bunu düşünmek objektif bakmaktır...

İyi akşamlar, selamlarımla...:)

• Bu akşamki diyagram Ay Sonu beklediğim sistemi gayet açık açık belli etti...:/8103*:hfyeni (29)::hfyeni (29):

Takipteyiz, takipte kalacağız ;

İstanbul diyagramı:

Diagramme GEFS

• GFS/ Akşam çıktısı;

Ben beğendim güzel çıkmış.:thumbup:Hem kuvvetli bir siklon var hemde soğuk var...

Tabi değişecektir, ama takip yapmak ayrı bir zevktir.:)

gph500_anom_20191117_12_312.jpg?

• Bu akşamki diyagram Ay Sonu beklediğim sistemi gayet açık açık belli etti...:/8103*:hfyeni (29)::hfyeni (29):

Takipteyiz, takipte kalacağız ;

İstanbul diyagramı:

Diagramme GEFS

22 Ekim'de söylemiştik. Şimdi tek temennim ilk karı görmek. Yoksa ceket giymeye değmez.

Einmal editiert, zuletzt von tahminci ()

• Diyagramlardaki çorba durmunu bile özlemiştik

Harbiden Enes kardeşim, bende özledim gerçekten...^^

Bizim gibi insanlara aksiyon lazım, aksiyon, insan hava sevdalı olunca.;)

İyi akşamlar,selamlarımla...