2019-2020 Kış Mevsimi Tahmini

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hava_Forum Eline emeğine sağlık başkan.Ne kadar barajlara, yeraltı sularına zararı dokunacak olsa da 70-75 günlük sisli, puslu bir o kadar da buzlu 15-20 günde iyisiyle kötüsüyle karlı bir kışa ben tamamım. 2017'de ki gibi bir hafta 10 günlük bir periyot bu kışı zihinlerde kestaneden şeker tadına çıkartır.

• 3 yıl Ardahanda görev yaptım. Türkiyenin belki de en soguk yeri. Ama bu zaman zarfında, aklımda kalacak süper yada beklediğim kışı hiç yaşamadım. Mesleğim icabı da 29 Ekim ve 23 Nisan da hiç zamanında tören yapamadık desem yalan olmaz.

Sonrasında izmire tayinimiz çıktı. Ardahan da görmediğimiz karı izmirde gördüm desem yine yalan olmaz ( 6 ocak 2017) müthiş iri bir kar yağışı, okulların tatil oluşu ve çoğu öğrencimizle beraber kar topu savaşı mükemmeldi. Öğrencilerimiz uzaylı görmüş dünyalı gibiydiler resmen. ( buna rağmen derse devam eden resmi kar tar tatilini bekleyen meslektaşlarımı o gün çok eleştirmiştim) kar yağışı izmirde yaşayanlar için bir mucize gibi, mükemmel ötesi bir olaydı. O günden sonra 3 gün yataktan kalkamadım. Hatta evime yüreyerek 1.5 saatte tadını çıkara çıkara, paçalarım İslana İslana ama yüzümde müthiş bir gülümseme ve huzurla evime gitmiştim.

İşin özü bir anımı paylaşmak istedim. Ayrıca atalarımızın bir sözü vardır. Buraya 4 yılda bir kar yağar. Yani ben 2021 kışını bekliyorum sabırsızlıkla. Belki bilim dışı, belki hurafe ama bilinç altına yerleşmiş, yanlış olan fakat yanlışı algılamayan yapıya sahip bir türüz.

Bu arada iklim değişikleri hat safhada. Ardahan da bu kadar kış yaşanmamasının sebebini artvine yapılan barajı bahane etmişlerdi. Belki de haklılar.

Ülkemiz de de ormanlar her geçen gün yok oluyor. Buda çok önemli bir etken olabilir. Önümüzde ki 25 30 yıla bakıp etkisini gözlemlemek lazım...

Herkese iyi geceler...

• semih hocam sizi takdir ediyorum ve suan almanyadan yaziyorum. Bildiginiz üzere nerden baksak son 7 senedir ilik geciyor kis. Bu sene orta avrupaya varmi bi ümit

Tskler

• bunca zaman size umutsuz olmamayi ogretemedim galiba. 90 gunun 70 gunu yb gecse 20 gunu kar kis kiyamet olsa kimse hayir demez. Hemen hemen her ile gecmisteki gibi yine kar yagacak belki efsanelerde gorecegiz. Gun dogmadan neler dogar. Acele etmeyin. Umudunu kaybeden herseyini kaybeder. Daha camlica tepesinde toplanip karda sahlep icecegiz.

archivesnh-2003-2-19-12-1.png

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Hava_Forum Elinize Emeğinize sağlık hocam, temennimiz inşallah tahmininizi güncellemeniz bana göre hislerim güncelleyecek gelişmeler olacağını gösteriyor benim sorum yok sadece bir isteğim var sizden hani olurda olumlu yönde güncelleme yaparsanız masaya okeyi vurur gibi aniden yapıştırın hocam ortalık yıkılır hayali bile güzel sağlıcakla kalın.

• Emeğine sağlık, hayırlısı olsun üstad. Geçen sene modeller ne sistemler veriyordu ama olmadı. Bu sene dediğin gibi belki de 1 sistem gelir ama tam gelir. En azından kapıya kadar gelip içeri girmeyen kış olmayacak bu sene. Bu daha üzücü oluyor.

• Hava_Forum hemşerim,bu sene de gecen sene gibi sınırda kalan, kılpayı kacirdigimiz tarzda sistemler olurmu sence yoksa az ama bodoslama tarzinda mi bekliyorsun? Teşekkürler.

ALAYINA İSYAN OLSUN,BURSAMIZA YEMİN OLSUN,

AMATÖRE DÜŞSEN BİLE ,TERKEDENLER KAHPE OLSUN 🐊

• Hava_Forum hocam şubat ayı kar için ıyi ama ben gelende ocak ayında yağması tarafındayım çünkü eskiden beri ocak ayı donma ve kar yağışı güzel oluyor.bu sene balkanlardan ocak ayı için sistem gelirmi.

• Hocam teşekkürler.... öngörülerinizin aksi olması vede bol bol sistemler özellikle sibirya kökenli soğukların inmesi dileği ile... güzel günler vede sağlıklı günler diliyorum herkese..

• Hava_Forum şahane bir tahmin olmuş. Özellikle kolay anlaşılır olması çok hoşuma gitti. Elimdeki tek veri doğa ve senelerce takip ettiğim yazılarınız olmasına rağmen benzer bir görüntü bekliyordum. Şubat başı değil de Ocak sonu sezon başlasa şahane olur. Bu sene diğer bir enteresan durumda sanki az ihtimal olsa da kısa sağlam vurup geçen sistemler olabilir gibi duruyor? Yanlış anlamadıysam siz de bu şekilde düşünüyorsunuz. Peki Aralık ve Ocak ayında hakim basınç dizilimlerinde hangi durumda sağlam sistem alabiliriz. Yani neyi kovalayalım? Geçen sene çok güzel bir açıklamanız olmuştu. Hakim basınç dizilimlerine göre sağlam sistem nasıl alabiliriz çizmiştiniz :)

Yazılarınızı zevkle okuyorum. Anlamsız yorumların çoğu bilgisizlikten kaynaklanıyor. Bazen ben dahi bu oyuna düşüyorum. Affola :)

• Hava_Forum şahane bir tahmin olmuş. Özellikle kolay anlaşılır olması çok hoşuma gitti. Elimdeki tek veri doğa ve senelerce takip ettiğim yazılarınız olmasına rağmen benzer bir görüntü bekliyordum. Şubat başı değil de Ocak sonu sezon başlasa şahane olur. Bu sene diğer bir enteresan durumda sanki az ihtimal olsa da kısa sağlam vurup geçen sistemler olabilir gibi duruyor? Yanlış anlamadıysam siz de bu şekilde düşünüyorsunuz. Peki Aralık ve Ocak ayında hakim basınç dizilimlerinde hangi durumda sağlam sistem alabiliriz. Yani neyi kovalayalım? Geçen sene çok güzel bir açıklamanız olmuştu. Hakim basınç dizilimlerine göre sağlam sistem nasıl alabiliriz çizmiştiniz :)

Yazılarınızı zevkle okuyorum. Anlamsız yorumların çoğu bilgisizlikten kaynaklanıyor. Bazen ben dahi bu oyuna düşüyorum. Affola :)

Subat dedik ama ocak son gunude olabilir subatin 5 ide olabilir. Detaya giren seyler.aralik yada ocakta gelecek sistem uzerimize coreklenen yb nin batilayarak kuzeyden inecek polar seklinde.