2019/20 Kışı Genel Görünümüm (Kasım Sonu Aralık Başı İzle Ve Gör Sistemi)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bu sistem ya kafkaslara ya bize gelir, avrupaya gitme ihtimali şuan için yok. Sistemin gücü ne olur bilemeyiz çünkü şuan 18 derecelerde bir deniz suyu var ve bu göz ardı edilemez. Sistem bize eriyerek gelir. İlk etapta kar beklememek lazım kıyılar için. Aslında bu sistemin adı deniz soğutan sistemi olsun sevgili Berkay34 :P

• Bu sistem ya kafkaslara ya bize gelir, avrupaya gitme ihtimali şuan için yok. Sistemin gücü ne olur bilemeyiz çünkü şuan 18 derecelerde bir deniz suyu var ve bu göz ardı edilemez. Sistem bize eriyerek gelir. İlk etapta kar beklememek lazım kıyılar için. Aslında bu sistemin adı deniz soğutan sistemi olsun sevgili Berkay34 :P

Dediğinde yanlış bir bilgi yok dostum, ama bu sistemin adını ben (İzle Ve Gör Sistemi) koydum çünkü; Bu sistemi hep beraber izleyip yani takip edip olacakları göreceğiz... Evet dediğin gibi bu sistem denizleride soğutacaktır...

İyi akşamlar, sağlıcakla kal.:)

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Denizler fazla sıcak özellikle Akdeniz mesela yaz boyu Ege Denizi soğuktu yaz aylarına göre lakin aylar geçti hala sabit kalmaya devam ediyor deniz suyu tahminlerine baktığımız da bu kış sıcak bekleniyor mevsim normallerine göre , benzer durumlar karadeniz içinde geçerli .

Kışı olumsuz etkiler .

• Denizler fazla sıcak özellikle Akdeniz mesela yaz boyu Ege Denizi soğuktu yaz aylarına göre lakin aylar geçti hala sabit kalmaya devam ediyor deniz suyu tahminlerine baktığımız da bu kış sıcak bekleniyor mevsim normallerine göre , benzer durumlar karadeniz içinde geçerli .

Kışı olumsuz etkiler .

Gelecek kuvvetli iki üç sistem deniz suyunu normale çeker

• Yanlış yerde paylaştınız hocam, fıkralar sayfasında yer almalı daha tutarlı olur. Nasrettin Hoca'nın Göle maya çalması gibi Ya tutarsa...:D:D:D

Havanın değiştiğini haber veren genç uzuvlar değildir, bunu önce yaşlı kemikler sezerler.

• Diyagram çölde yağmur ihtimali kadar da olsa kar ihtimali verdi sonunda.Kasım sonu bir süreliğine soğuk alma ihtimalimiz güçlenmeye başlamış. Aralık ortasına doğru İstanbul havada da olsa kar görebilir.

• Sabah'tan sonra foruma girdim gün içinde yazılanları okumak için karamsar bir tablo ile karşılaştım. Sanırsın hiç sistem inmeyecek. Yok ay sonu hatta Aralık ilk hafta kötüymüş falanmış. Bu coğrafya böyle bu kadar ne zaman hareketsiz kalmış ki bu zamanda kalsın. 21 sonrası sinoptikler karşımıza çıkacak zaten değişim kademe kademe normale döneceğiz.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• Bu gün akşam ben GFS güncellemesini beğendim:thumbup:. Şimdi soracaksınız sistem vermedi neresini beğendiniz diye?

Arkadaş illaki sistemi ülkemize vermeyecek ki, ha Kafkaslara gitmiş ha bize gelmiş bu güncellemede. Sonuçta vade uzun, önemli olan sistem göstermesi...

Burada önemli olan ve dikkat edilmesi olan durum basınç yani izobar haritası ve genel patenti izlemek. Bu gün akşam güncellemesinde tam 3 tane sisteme GFS göz kırptı.;)

Bu 1.

gfsnh-0-198.png?12

Belki bunda bize ekmek çıkmaz ama 2. ve 3. göstereceğim de bize gelmesi daha muhtemel..

Bu 2.

gfsnh-0-300.png?12

Bu görüntüde bizim İskandinavya yükseğine en çok etki eden olan batısında ki Alçak basınçları takip etmemiz lazım...

Buda 3.

gfsnh-0-384.png?12

Bunun ülkemize inmesi de diğerlerine göre daha olasılıklı bir çıkı yani bu basınç haritasının durumu daha iyi...

Şimdi sonuç olarak şu ortaya çıkıyor GFS nin bize sunduğu çıktıya göre;

Artık öyle sıcak ve kuru günlere ay sonu aralık başı gibi elveda edeceğiz ve bizim için tekrardan kuzey koridoru açılacak gibi durmakta.

Ve genel patent de Ay sonundan sonra ''İskandinavya'' bölgesinde bir yükseğin konumlanacağı yönde durmakta.

Bu patentin bu şekilde olacağını Ekimin son günlerinde yaptığım Kasım ayı genel görünümümde belirtmiştim... Ve dediğime gelmeye başladı modeller hafifi hafif.

Kasım Ayı Genel Görünümde dediğim söz;

(Kasım ayının ilk günleri hatta ilk haftası yağışlar ülkemizde pek olmayacak ama gece saatleri ayaz olacaktır.

Bu sinoptik kasım ayının ilk haftası soğukların İzlanda ve İspanya hattına indiğini göreceğiz...

Ama ta ki Kasım ayının 2. yarısına kadar Kasım ayının ikinci yarısı ise İskandinavya yükseğini görmekte olacağız sistemler artık tekrar bizi etkilemeye başlayacak..)

Şu an tahminimde yazdığım gibi kasım ayını geçiriyoruz. Ve hala dediğimin arkasındayım... İnşallah Aralık Ayı genel Görünümümde de başarılı bir tahmin yaparım.

Peki endeksler nasıl?

Bu arada bu sene ocak ayından belli ortalama olarak (+) 0.55 olmuş nötre yakın bir çıktı...

nao.png

Evet NAO ya baktığımız zaman Pozitiften Nötre iniş bulunmakta hatta negatife bu bizimi için iyi haber!!:)

MRF Ensemble North Atlantic Oscillation outlooks

Mjo;

GFS MJO index ensemble plume

Buda son 1 ayın kuzey kutbundan basınç ve sıcaklık görüntüsü 500Hp bizim Alaska YB sinde kelebek etkisinde sıcak ve kuru kaldığımız net anlaşılıyor...

NH 500 hgt 30 day loop

Herkese iyi akşamlar, sağlıcakla kalın...

Einmal editiert, zuletzt von Berkay34 ()

• bana geçen seneki 23-24 şubat sistemini hatırlattı biraz batılasın diye diye kafkaslardan balkanlara kaçmıştı

Sen bu yazıyı yazmadan tam 1dk önce aklımdan geçti ve ardından sen yazdın... Neden olmasın? İhtimaller çerçevesinde...

Einmal editiert, zuletzt von Berkay34 ()