Sezon başı sohbetleri

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • wildleo1907 hocam İzlanda'nın olması gerekenden daha aktif olması ve çoğunlukla bizim ülkemiz için çomak sokması Küresel ısınmanın bir sonucu mudur?

Azor mu kabahatli dik duramadığı için yoksa İzlanda mı kabahatli?

Gerçekleşebilecek bir SSW sonrası Ocak son haftası ve Şubat ayı için daha büyük bir öngörü için de bulunabilir miyiz?

Şimdiden teşekkürler...

• wildleo1907 hocam İzlanda'nın olması gerekenden daha aktif olması ve çoğunlukla bizim ülkemiz için çomak sokması Küresel ısınmanın bir sonucu mudur?

Gerçekleşebilecek bir SSW sonrası Ocak son haftası ve Şubat ayı için daha büyük bir öngörü için de bulunabilir miyiz?

Şimdiden teşekkürler...

Sea surface temp. Lerin ve sıcaklık anomalilerine bağlı basınç değişimlerinin dolaylı bir sonucu demek lazım. Eriyen buzulların etkisi yadsınamaz. Kişin ikinci yarısı aynı izlandanin bu denli aktif olmasını beklemiyorum şahsen. Stratosferik ısınma için kısa vadede görüşüm negatif.

• 11-12-13 için ortalama sıfırın altına inmiş görünüyor bu güzel gelişme. HavaforumAşıgı kardeşime de buradan bir alkış gönderiyorum. :hfyeni (25):

bc7e359bc6e401b027a2f6434.gif

Hocam sağolun konu da da bahsetmiştim sıcaklık batı kıyılar için sınırda kalmazsa iyi olur malesef benim beklentim kardan ziyade soğuk bir hava ve yağmur istanbul için 😊belki kky sürpriz olabilir tabi daha iyi çıktılar da görebiliriz bu süreçte.birkere de bizler için güzel değişimler olsun,😊

• Hocam sağolun konu da da bahsetmiştim sıcaklık batı kıyılar için sınırda kalmazsa iyi olur malesef benim beklentim kardan ziyade soğuk bir hava ve yağmur istanbul için 😊belki kky sürpriz olabilir tabi daha iyi çıktılar da görebiliriz bu süreçte.birkere de bizler için güzel değişimler olsun,😊

Zaten önemli olan kar yağacağını tahmin edip etmemek değil güzel bir tahmin ve tarih konusunda mantıklı bir aralık vermiş olmanız. :thumbup:

• Sistem konu açılacak seviyede değil mi demek oluyor bu acaba? Konu açacağım demiştiniz çünkü.. (10 Aralık sonrası sistemi için değilse dediğiniz mesaj silinse de olur :D)

Einmal editiert, zuletzt von Senpai ()

• İlla kar yağacağı zaman konu başlığı açacak değiliz veya açılan konu başlığı mutlaka kar yağacak garantisi vermiyor öyle değil mi? Değerlendirmelerimi şimdilik bu konu başlığından sohbet kıvamında yapmaya devam etmekte fayda görüyorum.

• İlla kar yağacağı zaman konu başlığı açacak değiliz veya açılan konu başlığı mutlaka kar yağacak garantisi vermiyor öyle değil mi? Değerlendirmelerimi şimdilik bu konu başlığından sohbet kıvamında yapmaya devam etmekte fayda görüyorum.

Böyle güzel hocam :)

• Önümüzdeki günlerde Azor'un göreceli olarak düşük enlemlerden Avrupa içlerine hareketine bağlı olarak alacağımız sistemcikler olacak. Ancak bunlar özellikle de istanbul ve Kuzey sahillerde marmarada kar yapacak düzeyde değil. Atlantikte doğarak hızla Grönland guneyinden Avrupaya giren bu pattern degismedikce kuvvetli sistem almamız çok zor. Peki nasıl değişir derseniz eğer ayın 12-13 ünden sonraki salınım kuzey Avrupa Alçak basınç vortexini parçalayabilirse o bölgede oluşabilecek bir Iskandinavya YB sı 17-18 Aralık gibi orta kuvvette belki üzerinde bir polar atak almamıza neden olabilir. Ardından Aralık son haftası bir polar atak daha beklenebilir. Şimdilik izlemeye devam edeceğiz.

• Önümüzdeki günlerde Azor'un göreceli olarak düşük enlemlerden Avrupa içlerine hareketine bağlı olarak alacağımız sistemcikler olacak. Ancak bunlar özellikle de istanbul ve Kuzey sahillerde marmarada kar yapacak düzeyde değil. Atlantikte doğarak hızla Grönland guneyinden Avrupaya giren bu pattern degismedikce kuvvetli sistem almamız çok zor. Peki nasıl değişir derseniz eğer ayın 12-13 ünden sonraki salınım kuzey Avrupa Alçak basınç vortexini parçalayabilirse o bölgede oluşabilecek bir Iskandinavya YB sı 17-18 Aralık gibi orta kuvvette belki üzerinde bir polar atak almamıza neden olabilir. Ardından Aralık son haftası bir polar atak daha beklenebilir. Şimdilik izlemeye devam edeceğiz.

GFS öğlen güncellemesinde 17-18 Aralık tarihleri için olabileceğini söylediğim polar atağın sinyallerine dair bir sinoptik görebiliriz.

• 384h da dahi çözülmeyen, çözülemeyen bir nevi manyetik alan aşağıdaki sarmal çözülmedikçe bizim coğrafyamızda kıyı kesimlere adam gibi bir sistem inmesi çok zor arkadaşlar...

gfseu-0-384.png?6