İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hikayenin geri kalanında bize graupel analizi yapmak kalıyor. Özünde baktığınızda graupel bir kar türü değil. Fakat yaratmış olduğu beyaz etkiyle hepimizi heyecanlandırıyor. Gerekli olan bazı ihtiyaçlar var, yüksek dikey hız, soğuk bir üst seviye soğuğu, sıcak bir deniz, nemli ve nispi sıcak bir alt seviye, uygun bir thickness değeri ve sıcaklığın 5-6 dereceyi pek geçmemesi arzulanıyor. Şimdi hazırsak sıcaklık ile başlayalım.

Sıcaklık durumu 500 için çok iyi fakat özellikle 850 ve 925 seviyeleri saf karı desteklemiyor ama bu değerler graupel için uygun. Yükseklerde yer seviyesini 5 derecenin altında tutacağına inanıyorum.

Daha sonra thickness değerine bakacak olursak:

4a6cbd9c57fd1b.gif

528 gpm değerine sahip bir thickness değerimiz var ki bu graupel şartlarına uyuyor. Peki bundan sonra ne geliyor; alt seviye nem değerleri:

7e3b9b2299a4a5fe.gif36a96ea8b5c1.gif

Nem değerleride alt seviyelerde gayet yüksek duruyor. Bu şartı da sağladıktan sonra birde Skew-T'ye bakalım.

496909.png

Bulut tepe yüksekliği 7 km'yi aşabilir gibi duruyor ki graupel içinde tam arzulanan bir durum bu. Etkili kütleler şehri etkileyecek. Bununla birlikte yağış anında dikey hız fazla olacak ve sıcaklıkları da düşürecektir. Ayrıca yer seviyesinde 5.5 derece yaklaşık 700 hPa'ya kadar tam poyraz göze fazlasıyla çarpan detaylar.

2c78684b0d5c.png

Radarda yarın 35 dBZ'ye varan kütleler görünmesi mümkün. Buz tanecikleri ve fazlasıyla soğuk üst seviye kararsızlık oluşturacak gibi görünüyor. Bu da hem yağışı şiddetlendirecek hemde buz kaplı kütlelerin yüksek dikey hızla birlikte yere inmesini sağlayabilecektir. Önümüzde sistemde 1 Ocak'a kadar 70-80 mm'i aşan noktaların olması içten bile değil.

a34f18b28365.png

Genel toplama gelirsek 200/300+ metrede uygun sıcaklıkla birlikte yarın akşam ve gece graupel görünmesi mümkün. Kıyılarda ise şiddetli DEY'ler ile kuvvetli yağmur alacak. Tahmin iki metinde oldu, zira ilki kardan uzak olduğumuzu ikincisi graupele yakın olduğumuzu ifade etmek içindi. Graupel sevindirir beni diyenlere; şehirden yüksek nispi karasal noktalarda fırsat doğabilir. Hatalarım olmuş olabilir affola fakat verileri inceledikçe kapı kapıyı açtı ve ben buraya ulaştım.

Umarım en yakın zamanda saf kara ulaşabiliriz diyorum. İyi forumlar.

Bara döda fiskar följer strömmen...

• nenem graupel kirimsi kar derdi kirimsi kar dan sonra cok kar yagar derdi tam tarih hatirlamiyom ama 15 once hava gayet sicakken birden sogudu kisin boyle bulgur burgur kar dusmeye baslasi nenem kirimsi yagiyo cok kar yagacak dedi gece odamin penceresinden karanlitaki sokak lambasinda kar tanelerini izler uyumusum sabah kaltigimda diz boyu kar varsi yer balikesir hey gidi gunler hey kismen en iyisini allah bilir

• Burada paylaşılan resimler Facebook da başka hava sayfaların da paylaşılıyor bununla ilgili izin alınıyor mu acaba

hangi sayfalarca hocam özelden yazabilirmisiniz

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Ahhh şu 500 sıcaklığı yukarıda yazdım ama tam anlamıyla yanlış zamanda gelen doğru değer... ;(

Sağlam bir 850'miz olsa gözlükleri :hfyeni (29)::hfyeni (29)::hfyeni (29): takardık ama VAR'dan döndük resmen... ;(

ECMU606XoAAimFd.jpg

Bara döda fiskar följer strömmen...

• ortalama -6ya düşmüş 2-3 ocak için senaryoları inceledim tek tek fakat gene istanbul olarak istediğimiz bir sisteme benzemiyor. minik bir polar atak gibi gözüküyor şuan.tamamen ocağın ortasından itibarene yöneldim. cfs her gün inanılmaz çıktılar veriyor , semih hoca da bu tarihlerde efsane beklediğine göre ..... 3 senedir cıvık karla idare ettim bu sene 70 cm aşağısı kurtarmaz :)

Einmal editiert, zuletzt von modelci ()

• Ahhh şu 500 sıcaklığı yukarıda yazdım ama tam anlamıyla yanlış zamanda gelen doğru değer... ;(

Sağlam bir 850'miz olsa gözlükleri :hfyeni (29)::hfyeni (29)::hfyeni (29): takardık ama VAR'dan döndük resmen... ;(

ECMU606XoAAimFd.jpg

Aslinda kar olarak talihsiz bir zamanla ama kurak geçen sonbahar ve Aralık'tan sonra ilac gibi gelecek barajlara deniz suyunu soğutacak sağlam sisteme zemin hazırlayacak Allahın izniyle İstanbulumuz güzel kar alacak bu sene

• ortalama -6ya düşmüş 2-3 ocak için senaryoları inceledim tek tek fakat gene istanbul olarak istediğimiz bir sisteme benzemiyor. minik bir polar atak gibi gözüküyor şuan.tamamen ocağın ortasından itibarene yöneldim. cfs her gün inanılmaz çıktılar veriyor , semih hoca da bu tarihlerde efsane beklediğine göre ..... 3 senedir cıvık karla idare ettim bu sene 70 cm aşağısı kurtarmaz :)

reis sakin 20-30 cm aldıkta 70 cm kaldı 😅

• Karkolik Sancaktepeli bundan sonra böyle yok öyle yağma :) sınırda sistem almaktan bıktık istanbul olarak 500 hpa girse 850hpa kötü, 850 iyiyse rüzgar kötü vs vs. hep sınır

tabi buda doğru İstanbul son yıllarda baya şanssız malesef şeytanin bacağını bi kırsak gerisi gelirde... şu karadenizi bir miktar daha soğutalımda bu sistemden sonra efsane gözetlemeye baslarız

• ozlemisim DEK ile kar beklemeyi. Acaba karaya cikinca ne kadar buyuyecekler ? Sari kutle gelip bir anda beyazlatir mi ?

Bir dahaki kutlenin durumuna bakmak ,hele birde arkasi geliyorsa deyme keyfime .