İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar

 • yahu arkadaşlar aramızda kaç kişi yeni onu bilmiyorum da defalarca bu senaryo gerçekleşti. işin içinde ab varsa son 12 saat kala kesin diyemeyiz hatta son 6 da bile değişimler olacak. İşte izmir gibi kar görmesi için bilmem kaç tane ihtimalin gerçekleşmesi gereken bir coğrafyada 6 saat kala olan değişim kar yerine yağmur yağdırırken. kar alma olasılığı olan yerlerde ise 40 cm bekliyorduk 15 cm yağdı dedirtiyor.


  Bu nedenle ab var mı? Var. O zaman her an her şey olabilir. Ne diyoruz biz İzmir'e, Aydın'a, Manisa'ya, Muğla'ya kar yağma ihtimalini seviyoruz. Kar'ı zaten seviyoruz :) Üzülmek yok takibe devam. Soğuk tarafta kaldığımız sürece güzel şeylerin olacağına inanın.


  Ne demiş Erman Hoca, oynatalım görelim hocam !

 • Git gide ecmwf’ye benziyor sistemi en başından beri ecmwf daha iyi çözümlüyordu zaten yan senaryoları (eps) dahil ,daha da batılamaz ab umarım en ufak batılamada rakımı daha da yukarı çeker.


  Normalde balkanlardan gelen sistemlerde ab hızla doğular yağışın sonlarına doğru merkez ve güneyi kar kovalar,kuzey ege en kötü havada kar görürdü. İnen üst seviye soğuğu zayıf olunca yüksek basınç yukardan inen soğukla bağlantığı koparıp Ab’nin bir müddet yerinde saymasına neden oluyor. Yerinde sayan Ab yüzünden bu sefer soğuklarda ilerlemiyor ilerlemediği gibi olduğu yerde soğuklar kırılıyor (ısınıyor).


  Düşük rakımlarda kar ihtimali zaten düşüktü ama dünkü ecmwf çıktısı benide umutlandırmıştı baya.Ecmwf verileri düşük rakımlar için şuan iç açıcı değil,Kuzey ege’nin şansı hala devam ediyor düşük rakımlar dahil.


  Üst seviye soğuğu kuvvetli olsaydı bu sinoptikden kar almama ihtimali yoktu bölge genelinin hatta kuvvetli soğuk Ab’yi kuzeye bile yönlendirebilirdi.


  Böyle gelmesi belkide daha hayırlıdır yağışlar güzel rakımı yeten yerlerde güzel örtü olur. rakım son güne kadar değişecek gibi görünüyor. Ecmwf gibi gelirse (şuan) 500-600 metreye kadar iner. İzmirin güneyinde bu +1000metreye çıkar.


  Gfs diyagramlarında ortalama git gide ecmwf’ye benziyecekmi bakalım?