İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • GFS hep diğer modellere göre 1-2 derece aşağı gösteriyor ondan diyagram falan yüksek çıkıyor

SONSUZ OLASILIKLAR

• Yağışın 2017deki gibi sabaha karşı ve soğuğun hemen üstüne girmesi lazım. Bu sistem ne yazıkki gün boyu ısınan havadan sonra giriyor 850 hpa kurtarmaz. Kemalpaşadan itibaren +500 rakım iyi kar alır

• Yağışın 2017deki gibi sabaha karşı ve soğuğun hemen üstüne girmesi lazım. Bu sistem ne yazıkki gün boyu ısınan havadan sonra giriyor 850 hpa kurtarmaz. Kemalpaşadan itibaren +500 rakım iyi kar alır

2017 de yağış saat 11:00 sularında başladı, 2 m sıcaklığı 3-4 derece civarında, 850 hpa sıcaklığı -1,-2 aralığındaydı, o zaman yer soğuğu bu kadar bile değildi, yani ortam o günkünden daha müsait, 850 hpa yı Ankara gibi değerlendirmeyin, coğrafya olarak farklı gelişiyor..

• 2017 de yağış saat 11:00 sularında başladı, 2 m sıcaklığı 3-4 derece civarında, 850 hpa sıcaklığı -1,-2 aralığındaydı, o zaman yer soğuğu bu kadar bile değildi, yani ortam o günkünden daha müsait, 850 hpa yı Ankara gibi değerlendirmeyin, coğrafya olarak farklı gelişiyor..

2017 de okula herzaman ki gibi karanlıkta gidiyordum 7 de kar örtü bırakmıştı zaten o saatlerde başlamadı gece başlamıştı

• GFS ana senaryo sıcak senaryo ve diyagramda ihtimal %40'a dayanmış, ortalama düşmüş, soğuk veren azımsanmayacak sayıda senaryo var. Ama tabi ki ne yapıyoruz, ECMWF, UKMO, ICON mutabık olmadan umutlanmıyoruz, havaya girmiyoruz.

hocam iconda ihtimal bile vermiyor bende gfs yede aldandayin cunki bu hafta ikom kar almayan yerleri hemen hemen dogru tahmin etti aydin izmir adana hatay antakya gibi yerlerde isabet etti

• PergamoN hocam 850 hpa de yağış anında -4-5 veren senaryolar var İzmir merkez için hangi degerler kurtarır?

Şu değer kurtarır bu değer olmazsa kar olmaz gibi birşey söz konusu değil 850Hpa 0’ın altındaysa diğer şartlarda uygunsa kar görülebilir sıcaklık ne kadar düşükse o kadar iyi tabi ayrıntılı incelememekle beraber ilçe merkezleri kuzey ilçelerde dahil kurtarmayabilir gibi görünüyor yağışın hava ısındıkdan sonra girmesi başlıca sorun yağışla birlikte ciddi bir sıcaklık düşüşü öngörüyorlar muhtemelen düşey hareket çok kuvvetli son 24h’deki değerleri görmek lazım.

• hocam kar ihtimali yuzde 70 ustunde yagma ihtimali cok fazla

Bu değerlere çok yalın bakmak gerek. Ecmwf ve ukmo önem arzediyor. 850 hpa sıcaklığı yer sıcaklığı üst orta ve alt seviye rüzgarlarına bakmak gerekiyor. Ayrıca ab nin çok sokulmaması lazım sıcaklığı arttırır. Ecmwf ve ukmo değerleri bizim için daha önemli bekleyip görelim.

• 2017 de yağış sabaha karşı 4 sularında başladı ve ben lise sondaydım hatırlıyorum sabah 7 de dışarı ciktigimda her yer beyazlamaştı yoğun şekilde kar devam ediyordu sicakligin kaç olduğunu bilmiyordum bilen varsa yazsın o zamanlar pek takip etmiyordum surprize açık bir sistem 850 hafif inerse ki gfs diyagramı bunun sinyalini veriyor güzel şeyler olabilir :thumbup:

• Simdi baktım tekrar ecm yağış anında 850 hpa de -1 var bundan dolayi yagis aninda sicaklik 3-4 derecelerde gfs ise çoğu senaryoda -3 -4 öngörüyor yani sicaklik 0-2 derece aralığında bu sistemde ecm de daha dusuk bir 850 hpa görürsek bayram yerine döner burası benden soylemesi..

• Bu değerlere çok yalın bakmak gerek. Ecmwf ve ukmo önem arzediyor. 850 hpa sıcaklığı yer sıcaklığı üst orta ve alt seviye rüzgarlarına bakmak gerekiyor. Ayrıca ab nin çok sokulmaması lazım sıcaklığı arttırır. Ecmwf ve ukmo değerleri bizim için daha önemli bekleyip görelim.

bence icon daha tutarli cikti bu hafta gfs ve ecmwf ye gore

• Ben ankarada ikamet etsem de izmirliyim. 10 ocak 2017 sistemini izmirde yaşadığım yıllarda yaşadım, gaziemirde 150 rakımdaydım yağış 11 değil sabah 6'da hava daha karanlıkken lapa lapa kar olarak başladı ve öğlen 1'e kadar aralıksız yağarak 10 cm civarı örtü yaptı. Ona keza 2 şubat 2012 sistemini de yaşadım, o yağış da sabah 8 gibi başlamıştı mgm tahmini 8 dereceydi hatta ama 0 derecelerde dolandı gün boyu hatta saat kulesinde kordonda bile örtü yapmıştı o gün. Sıcak cephenin karakteri gereği zaten yerdeki soğuk süpürülmeden yağış girmesi lazım geceden bulutlanıp da sıcaklık düşmezse üstüne bir de gün boyu keşişleme rüzgar alırsanız yerde soğuk kalmayacak 850 hpa isterse -5 olsun kurtarmaz... +500 rakım köylere çıkın bornova beşyol köyü, karabağlarda kavacık ve tırazlı köyleri, kemalpaşada karabel geçidi gibi.

• 2017 de okula herzaman ki gibi karanlıkta gidiyordum 7 de kar örtü bırakmıştı zaten o saatlerde başlamadı gece başlamıştı

7 Ocak ile 10 Ocak gününü karıştırıyor olabilirsiniz, 7 Ocakta sabaha karşı ince bir örtü oldu merkez dahil. 10 Ocak sabah 9.30 da yağış kara döndü.

Tarih ve Coğrafya Eğitmeni-Öğretmeni - Gazetecilik mezunu. Adalet Öğrencisi.

• Anladığım kadarıyla karşıyakada yağış 10-11 gibi kara dönmüş o gün. O saatte şehrin güneyi 5-6 saattir kardan yıkılıyordu çeşme otoyolu kapanmıştı tınaztepe kampüsünde bütün sınavlar iptal edildi hatta

• 10 ocakla ilgili unutamadığım bir detay da izban raylar kardan kapandığı için gaziemirden daha güneye çalışmıyordu demek ki yağış güneyden gelmiş o gün